• Rodinný

Svět pod hlavou - Mrtvý lidi (2017) (epizoda)

Hodně odlehčený díl s dokonalou parodií Kroků Františka Janečka. Všichni chválí výkon Marka Taclíka, já ho však nebudu chválit za jeho afektovanou řeč, nýbrž za naprosto dokonalou choreografii za klávesami. Rovněž hláška kanadského umělce o tom, že vlasáči a máničky jsou v Kanadě velice pokrokoví, stála za to. A je toho ještě mnohem víc.

Svět pod hlavou - Anděl odplaty (2017) (epizoda)

Tak to byl opravdu hodně vypečený pachatel, takový pohodář. Ale koneckonců, Filipova hlava si může dělat, co chce. A on samotný se stát v příběhu tím, kdo všechny pochytá, přestože ve vyšetřovaných případech hledá něco úplně jiného.

Svět pod hlavou - Stín kapradiny (2017) (epizoda)

Hned mě napadlo, že tohle asi nevymyslel nikdo v České televizi. Nicméně umět vložit do zdařilého zahraničního konceptu šikovně a vtipně naše reálie, to je také kumšt. A řekl bych, že zde se to povedlo. Zvláště když k tomu přidáme i působivou dobovou atmosféru. Úvod se s ničím nezdržoval, takže první díl se vyvaroval obvyklého českého neštvaru, a rovnou nás nekompromisně hodil do děje. Nejprve mi taky dělal potíže toporný výkon  Václava Neužila (připomínal mi praktikanta Hlaváčka z Rozpuštěného a vypuštěného), až v dalším díle jsem jeho nezúčastněnost pochopil. Jediné, co mi vadí, je obsazování Ivana Trojana. Jeho postava je jistě zajímavá (i když absolutně mimo realitu - takhle se řadoví policajti fakt nechovali), ale mně fakt vadí tihle herci, kteří neumí mluvit a člověk musí každou jejich repliku přetočit zpátky a zesílit na pár sekund televizi.

Náhlý úder (1983)

Přesun do zapadákova byl docela dobrý nápad. A ta babochlapice v baru, ta byla fakt vymazlená.

Million Dollar Baby (2004)

Film, který spojuje všechna dostupná klišé. Klasický Eastwoodův morous, který nejprve jakože ne, ale pak tedy jakože jo. Výtah looserské sportovkyně od dojídání zbytků až na sportovní vrchol. Typický Freemanův chytrolín, který už ví o životě úplně všechno. Klišé nefér počínání v ringu a na závěr neméně klišovité citové vydírání. Nemluvě o Maggiině rodině. Tak proč je přesto hodnocení nahoře? Prostě proto, že je to uděláno dobře. Z herecké sestavy film kupodivu nejvíce táhne Hillary Swank, která dokázala skvěle a důvěryhodně skloubit cílevědomou boxerku a milou ženskou.

Zoo - Omluva (2022) (epizoda)

No jo, co s takovým seriálem? Herecký výkony jsou patřičně ochotnické, scény, ze scén, které mají být vážné, se asi papírům od scénáře samy od sebe kroutí rohy, ale na druhou stranu je to takové veselé a vlastně se na to nedívá špatně, naivní herectví Michaely Pecháčkové k té roli parádně sedí. Za povšimnutí v tomto dílu stojí především monumentální atletický výkon zloděje mobilu, ke kterému by sedla jedna známá hláška z Rychlých šípů.

Jan Palach (2018)

Mocipánům celkem vyhovuje, podaří-li se národu jako modlu vyvolit sebevraha anikoliv někoho, kdo se mocným postaví se zbraní v ruce. Zvláště v současné době, která se situaci v roce 1969 podobá, pouze k tomu nebylo potřeba tanků, stačila k tomu systematická ekonomická likvidace a budování závislosti na přerozdělování ze zahraničí. Tento úvod jsem napsal k tomu, aby bylo pochopeno, že glorifikaci činu Jana Palacha stěží dokážu pochopit, což se asi nutně musí promítnout i do hodnocení zfilmovaného příběhu o něm.  Tedy, aby mi bylo rozuměno, polít se benzínem a zapálit, to chce pořádné koule, jen je problém, že se tím ničeho nedosáhne. Ale pořád ne mě může film zapůsobit retroatmosférou, což mám rád, ale ta se zde nekonala. Navíc, co se podařilo Sedláčkovi v Českém století (soustředit dění na stěžejní dialogy), to zde postrádám. Film tak působí jako dost nepovedený díl zmíněného seriálu.

Ve znamení Merkura - Léto s Venuší (1978) (epizoda)

Tak já čekal, jak bude Hanzlík ve druhém díle vysvobozovat Hudečkovou, a ono jsme zatím v úplně jiném příběhu, je to jiná vesnice, jak by pravila vypravěčka v jedné legendární ruské pohádce. Tentokrát jsme v žánru čistokrevné detektivky, která je okořeněna docela vtipnými dialogy a situacemi. A celé je to o tom, že ke zločinu někdy stačí, když někdo zbytečně moc kecá, a jak dopadení může ztížit, když někdo zapomíná, o čem s kým vlastně mluvil. Ale bavilo mě to víc než první díl.

Zoo - Cesta do L.A. (2022) (epizoda)

Jestli to pojede v lehké komediální rovině (Burešová a děti, dědička předstírající mezi kydáním hnoje pobyt v Los Angeles, ředitelka zábavně řešící čachry svých zástupců) a bude to mít tak deset dílů, tak by to jako oddechovka mohlo fungovat. Jenže předpokládám, že se asi bude desítky dílů řešit, jak sbalit šéfa soudu, v druhé linii odvrhnutí vlastní bohatou rodinou a dokázání, "jak jsem dobrá" a ve třetí linii se bude typickými novácko - primáckými intrikami řešit ředitelské křeslo...

Manželský pětiboj (1986) (pořad)

Tady zub času zapracoval, tehdy se na to asi dívat dalo, ale po letech mi to připadalo táhlé a nudné. On asi málokterý z těch starých soutěžních pořadů dnes obstojí. Snad Videostop, který je postavený hlavně na veselých filmových ukázkách.

Časové pásmo bylo změněno