• Rodinný

Po strništi bos (2017)

Když jsem poprvé viděl Obecnou školu, zanechala ve mně dojem, ale i spoustu věcí na zapamatování. Blatníky, učitele Hnízda, pískajícího fašistu, harmoniku, tramvajačku. Před reprízou Po strništi bos se snažím vzpomenout, co jsem minule viděl. A pamatuji si jen to, jak Kaiser napájel sudeťáky a že to celé bylo takové divné.

Stůj, nebo se netrefím! (1997)

Filmů, jejichž náplní nejsou rozhovory v umakartových interiérech, je po roce 1990 poskrovnu. A tady je vidět, že si dal někdo s exteriérovými záběry a historickými rekvizitami opravdu práci. Dalo se z toho určitě vytěžit ještě více legrace a více příběhu, ale každopádně jsem se u této nenáročné komedie s lehce infantilním humorem bavil dobře. Co by člověk dal za více takových filmů.

Zpívání v dešti (1952)

Ztvárnění počátků fimu jsem propadl už u seriálu Gagman nebo u filmu Báječní muži s klikou. Zpívání v dešti nenese nějaký strhující příběh a obdivuhodné herecké výkony, ale samotné provedení filmu je tak kouzelně nakažlivě pozitivní, že se tomu nedá odolat.

Prezident Blaník (2018) odpad!

"Ahoj mami, ty mě vidíš? Jak to, že mě vidíš? Vždyť já jsem v televizi. Joo, ty mě vidíš v televizi!!!" Hahaha, hehehe, tak takhle si tvůrci tohoto paskvilu představují humor. Nebo tak, že přijde profláklý odborník na etiketu Ladislav Špaček a hlavní hrdina mu řekne "Hele Láďo, budeme si tykat, ne?" Nebo na mítinku pronese "Komu z vás to chčije jako mně?" Člověku se po zhlédnutí tohoto hodně mizerného domácího videa chce omluvit všem Kameňákům a podobným....

Shaolin fotbal (2001)

Nápad předvést fotbalovou podívanou obohacenou o prvky kung-fu by byl geniální, ale to by to tvůrci nesměli přehnat. Krocení míče, kopy, zpracovávání, hračičkování v limitech (či mírných nadlimitech) fyzikálních zákonů by z filmu udělalo o poznání vtipnější a svěžejší podívanou než létání a další nadpřirozené schopnosti, nad kterými by žasl i superman. Takže to, co mělo z filmu udělat podívanou, ho nakonec zabilo. Příběh nemá smysl rozebírat, asijská mentalita je prostě jiná, byť fascinující a pro odpočinkové filmy jako dělaná...

Kung-fu mela (2004)

Zaujalo mě, kterak se působivý začátek nakonec přelil do mistrovsky natočené kraviny vybavené neodolatelným asijským humorem a ujetými nadpřirozenými schopnostmi mnohých aktérů. Bavil jsem se dobře, a to je hlavní.

Mia a milionář (2010) (TV film)

Na autorku poměrně avantgardní námět. Tentokrát se žádná žena nevrátila do rodného zapadákova, nečekal tam na ni zapomenutý nápadník a ona neodhodila svou kariéru, aby mohla se svým milým pěstovat kedlubny... Námět je naopak spíše v duchu amerických romantických komedií (nedělám si iluze, jistě tam nějaká podobná existuje), hlavní postavy jsou tentokrát bez výhrad sympatické a vyskytnou se i některé vtipné okamžiky (byť smíchu brání tradiční německá křečovitost). Jo, docela slušná, i když tradičně nudná oddechovka, kterou pokazil divný závěr.

Cesta draka (1972)

Hodnotit značně specifický žánr kung-fu filmů přináší mnohá úskalí a při tvoření nejrůznějších žebříčků nemůže být nikdy objektivním. Buď vám ten žánr připadá úplně pitomý, anebo kouzlu podlehnete. Já ve chvíli, kdy píšu hodnocení, s těmito filmy začínám, ale musím se přiznat, že asi budu patřit k těm druhým. A nyní k tomuto filmu. S příběhem si nikdo moc hlavu nelámal, ale nakonec, proč ne. Jako záminka k nějakým těm kopům bohatě poslouží vstup nezvaných hostů do hospody. Humor asi nejlépe ocení fanoušek v tomto ohledu příbuzného žánru východoněmecké komedie. Leč kopy, údery i skoky jsou velice působivé a ti padouši (s výjimkou toho šikmookého pitvořivce) jsou vybráni tak dobře, že se prostě těšíte, až to začne lítat. Bruce Lee se po celou dobu tváří neodolatelně idiotsky, což sem tam proloží vskutku extrémně přiblblým úsměvem. Závěrečný souboj taky skvělý, takže zapomenete na podivné motivy strýčka. A já se těším, až si pustím další filmy s Brucem Lee

Slunce, seno, vesnice (2008) (TV film)

Příjemný dokument o kultovní trilogii, určitě stojí za zhlédnutí. Některé historky znáte, protože na ně aktéři už milionkrát zavzpomínali v jiných pořadech, ale jsou tam i mnohé jiné zajímavé informace ze zákulisí natáčení.

Půlnoční samuraj (1995)

Chce se mi napsat, že jde o naprosto ukázkově udělané béčko, ale... ...je to vůbec béčko? Nebo je to už ve vyšší kategorii? Příběh jede pěkně kupředu, akční scény mají retro atmosféru, působivé jsou i dialogy. Ale co lze ocenit nejvíce, je to, že mafiánská atmosféra tady funguje opravdu mrazivě a nikoliv parodicky, jak to v podobných žánrech bývá.