• Rodinný

Nebe a dudy (1941)

Laskavá komedie Jindřichem Plachtou v jeho typické roli a Jaroslavem Marvanem rovněž v jeho typické roli. Pedantický a nepřístupný továrník se stará o své podniky a sekýruje všechny kolem, ale po malé nehodě a exkurzi do toho, jak žijí a jak o něm smýšlejí jeho zaměstnanci, se rozhodne raději svou identitu moc neprozrazovat. Ovšem laskavost Fáberovy rodiny jej nakazí natolik, že se pak jeho spolupracovníci po návratu nestačí divit. Film tedy s laskavým humorem vypráví o tom, jak se jeden továrník rozhodl napravit svůj nelichotivý obraz.

Čert ví proč (2003) odpad!

Co nejlépe vypoví o hodnotnosti této "pohádky"? Když jsem během nekonečně dlouhé doby trvání vůbec nepochytil, o co tam vůbec jde, podíval jsem se, kolik času té nekonečné nudy, co nemá hlavu ani patu, už uplynulo. A zjistil, že do konce pohádky, aniž by se tam cokoliv stalo a aniž by mě tam jakákoli postava zaujala, zbývá čtvrt hodiny. Dílo totálně bez příběhu, bez atmosféry, peklo působí jak gay club, postavy absolutně bez charismatu... A k postavě Pavla Lišky dodávám po cimrmanovsku to, že i debila zahraje lépe někdo, kdo není debil. Když je něco hovadina, zanechá to ve mně aspoň něco. Po zhlédnutí této slátaniny se jen ptám, kdo mi vrátí ztracenou hodinu a půl života...

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Oceňuji neokoukaný příběh, občasný vtip, krásné scénérie a s tím související hezkou práci s kamerou, pochvalu si zaslouží i většina herců. Do toho, aby však pohádka byla svěží a stala se tou, kterou si člověk v programu zaškrtne, ale ještě mnoho chybí. Většina vtipů vyjde do ztracena (nebo dokonce bijí do očí svou stupidností) a veškerá tajemství vyjdou na povrch dosti tupou zkratkou, stejně jako celé rozuzlení příběhu. Toho by se měl schopný režisér, za jakého Jiřího Stracha považuji, vyvarovat. Motivy Carlose v podání jsou značně nepochopitelné (chce potěšit matku, o peníze tak moc nestojí, přesto jde přes mrtvoly, aby je získal). Bylo by toho více. Každopádně, této pohádky není i přes zmíněné výhrady nutné se bát, i když si nejsem jistý, zda nedávám vyšší hodnocení, než by si zasloužila.

Poznamenaní (1948)

Natočit za čerstvých dojmů 3 roky po válce film, který si udrží nadčasovost a i přes svou dojemnost ponese celkem civilní příběh, je výkon, za který si tvůrci zaslouží absolutorium. I přes množství působivých scén v čele s fantasticky hrajícím Ivanem Jandlem dominuje celému filmu atmosféra zpřetrhané rodiny. Úžasný film, o jehož kvalitě vypovídá množství scén, které jsem si pamatoval i po 25 letech poté, co jsem ho někdy v 10 nebo 11 letech viděl jako prostý dětský divák (pro kterého to byl prostě nějaký další film) poprvé.

Lotrando a Zubejda (1996)

Taková jednoduchá hovadina, která udělá radost. Hodně vtipné dialogy (Zdeněk Svěrák vrací po letech na scénu téma "práce"), hezké písničky a totálně ujetý imbecilní příběh. Do debaty o možnostech multikulturalismu pak přispívají sultánovi poslové, kteří se nestačí divit, že se drvoštěp musí zeptat ženy, zda ho pustí tak daleko za prací.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Historický velkofilm honosící se velkolepou výpravou i trochou té tajemné atmosféry, anebo pohádka, která se vymyká všem těm příběhům o udatných princích? Zřejmě obojí. Pompézní kostýmní podívaná s vymazlenými interiéry, velmi originálním příběhem, vyšperkovanými dialogy a klasickými moudry a jinotaji Jana Wericha. Nejlepší scény? Bezpochyby, když Matěj rozpráší lobbistické skupiny včele s astrologem (některé věci se nemění) a rovněž teorie o pohybu planet se sklenicemi vína, z nichž jednu by nerad někdo vypil.

Rocker (2001)

Osmdesátá léta, jejich lesk, jejich sláva a také zákulisí oné slávy, nablýskaných reflektorů a celého toho kolotoče cirkusu s rámusem. Myslím, že ve všech rockerech (a muzikantech obzvlášť), kteří k tomuto období vzhlížejí, musel film zanechat hluboký dojem. Příběh na jedničku, atmosféra nepopsatelná, navíc je zde spousta vtipných momentů (manželky muzikantů, otec mající pochopení pro synovy pubertální muzikantské sny) a také spousta situací, které naplno pochopí jen muzikanti. Skvělé vykreslení postav. Pubertálně fanouškovsky posedlý hlavní hrdina, který pozná, jak to chodí, útrpně fandící Jeniffer, výborný kapelník, který už to po těch mnoha letech a albech má tak nějak na háku...

Statečné srdce (1995)

Historické nesrovnalosti i v tom nejzákladnějším už tady rozebralo mnoho diskutujících, ovšem my hodnotíme film a jeho spád. A ať už jsou kostýmy jakkoliv nepatřičné, podívaná je to náramná. Historické filmy, které v sobě dokáží propojit příběh, podívanou i atmosféru časů dávno minulých a za kterými je vidět kus pořádné práce, nemohou zklamat nikdy.

Výkupné (1996)

Velmi dobré. Situace, kterou Tom (Mel) rozehrává s sebou nese nejen rozbušku napětí, ale též škodolibý úsměšek směrem k únosci, který je pak nucen improvizovat. A i když si i v tomto filmu klišé sedne přesně tam, kde ho očekáváme, lze říci, že film za zhlédnutí určitě stojí.

Po čem ženy touží (2000)

Námět slibuje mnoho vtipných situací, ale výtěžnost značně pokulhává a nad třeskutým humorem vítězí touha převychovávat nejen hlavního hrdinu, ale i diváka. Neúnosná stopáž pak v druhé polovině filmu vyvolává otázky, kdy už bude konec. Mel i Helen hrají hezky (proto ta třetí hvězdička), ale nějak nemají co.