• Krátkometrážní

Pouštět draka (2019) (studentský film)

5* neodolám dát tomu absolventskému filmu plnou známku, protože tolik milé a dětské poetiky jsem už dlouho neviděl. Krásná symbolika, velmi slušná a nápaditá animace a k tomu emotivní příběh ... to nemůžu dát jinak. Takže má to mé doporučení a prohlédnout si ho můžete na Filmcentru nebo na stránkách dafilms. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Vesničko má středisková (1985)

+4* po hodně dlouhé době jsem si připomenul tuhle českou klasiku. A je to dobře, protože si tím polepšila z původních tří hvězdiček. Je to milý a pohodový film s příjemnou atmosférou, která se blíží té Hrabalovské, i když ji napsal Zdeněk Svěrák. Herecké obsazení je na jedničku s hvězdičkou. Není na škodu si jednou za čas připomenout poklidný venkov i s typickými socialistickými rysy, které tehdejší dobu idealizují. Snad to však ti, co to nepoznali na vlastní kůži, chápou. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Terapie (2011) (seriál)

-3* před časem jsem začal sledovat tento chválený seriál, který vychází z ověřené světové značky, která se jen převedla na naše reálie. Budiž ... takhle to ve světě chodí a hodně seriálů a sitcomů má vlastně svůj předobraz jinde. Vydržel jsem nakonec asi tak deset dílů a nechytly mě příběhy "pacientů" natolik, že bych to dokoukal, i když je to herecky ztvárněné kvalitně. Třeba bude někdy jindy čas a chuť se k němu vrátit, ale prozatím zůstanu u průměrných třech hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Jan Palach (2018)

3* na památný den smrti Jana Palacha jsem si pustil film o jeho životě, který před dvěma lety natočil Robert Sedláček, jehož zhlédnuté filmy jsem víceméně ohodnotil průměrnou známkou. Tento nebude výjimkou, ale jsem rád, že jsem se o něm něco víc dozvěděl, protože mezi jeho kladné povahové stránky patřil silný smysl pro spravedlnost a jeho činu si hluboce vážím. Téma nabízelo mnohem větší míru dramatizace a silnější atmosféry, kterou však autor bohužel promarnil na rozdíl od Agnieszky Holland, kdy její Hořící keř mě dostal mnohem víc, takže plný počet hvězdiček ho neminul. Ve výsledku vznikl jen dobrý film, který nemám důvod doporučovat a ani se k němu vracet. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Země z vesmíru (2012) (TV film)

+4* Díky satelitům a počítačové animaci jsou nám v tomto zajímavém a poučném dokumenty názorně vysvětleny všechny podstatné komplexní systémy naší planety Země a jejich vzájemná propojenost. Díky kterým pak jede jako na kolovrátku a udržuje se křehká rovnováha. I přes doporučení mám k němu malou výtku, a to že se některé záběry zbytečně opakují a možná i díky tomu to mělo na mě uspávací účinek ;-) Rozhodně však stojí zvídavým divákům za pozornost třeba tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Mám vás ráda, ať se stane cokoli (2020)

+2* Vyrovnávání ze ztráty dítěte je dlouhý proces, ale aby to byl jediný nosný prvek animovaného kraťasu mi přijde hodně prvoplánovitý. Vznikl z toho prostý sentimentálně podaný snímek bez dialogů, který nemá žádnou přidanou hodnotu a jen chce rozesmutnit. Jednoduchá animace mi nevadila, ale na základě mých výtek nedokážu dát víc. Ale rozhodně nezatracuji a věřím, že někomu může být blízká [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Vánoce u našich (2019) (seriál)

-4* milý a oddechový seriál o hledání té pravé lásky s vánoční tématikou, který se dá zkouknout i na jeden zátah. Příjemné herecké obsazení i reálný vhled do současného liberálního a kosmopolitního Norska, kde je však stále místo pro optimismus. Pokud potřebujete něco pozitivního, tak tohle by Vám mohlo zvednout náladu. Nejvíc si seriál užijí nejspíš divačky, ale romantiku si občas zaslouží přece i chlap ;-). Jediná vada na kráse byl pro mě anglický dabing, který mi tam prostě neseděl. ... Tak mám za sebou i druhou sérii, která plynule navazuje na první a myslím, že dohromady se uzavírají do uceleného celku. Druhá série má v sobě víc vážnějšího tónu, i když místa pro vtip se tam najde taky dost i když je o trochu slabší než první. Přesto doufám že už je to konečná série a víc by mě nelákalo sledovat a jen tak tak si to celé odnáší slabé čtyři vánoční hvězdičky (a varuji autory, že pokud natočí další sérii, tak automaticky snížím známku ;-))). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Přímořské potvůrky (2005)

+2* vysoké hodnocení i samé pochvalné komentáře mě nalákaly na zajímavý zážitek. Je fakt, že pár dní po zhlédnutí o něm přemýšlím, ale to neznamená, že bych si z něho odnesl dobrý pocit ... spíš takový rozporuplný. Jeho neuchopitelná forma, rozverné provedení a nesourodé dialogy mě po celou dobu sledování rušily. Vznikla z toho taková oddechová artovka, kde sex je hlavní téma, jen se hledá ten správný protějšek. Prostě podivný film, který si své diváky najde zejména v gay komunitě, ale já se k jeho vášnivým doporučovatelům nepřidám. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Temná stránka lodní dopravy (2016)

5* Dobře natočený dokument, který ukazuje snad všechny aspekty lodní dopravy se svými klady i zápory. Bohužel celosvětový systém je silně zmanipulovaný, takže negativ přináší mnohem víc. Rozhodně je to velmi poučný dokument, který by měl každý vidět, aby pochopil fungování celosvětového obchodu i bezzubé zkorumpované celosvětové politiky. Začarovaný kruh, ze kterého nejspíš cesta ven není - až je z toho smutno. Plný počet hvězd je tu na místě. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Dařbuján a Pandrhola (1959)

nostalgické 4* klasika z doby, když ještě byly barevné filmy u nás výjimkou. Sice je pohádka poplatná době a ukazuje jak chudého vykořisťovaného havíře, tak zlého bohatého sládka, ale mě to nikdy nevadilo a neovlivnilo to mé vnímání světa. Je to milá pohádka s velmi dobrým hereckým obsazením i výpravou. A navíc si myslím, že spravedlivou smrtku by děti poznat měli. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]