• Krátkometrážní

Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

+3* Tak dlouho jsem hledal Zemanovy krátké filmy o Sindibádových cestách, až mi jeden zdejší uživatel prozradil, že jsou všechny hezky poskládané v celovečerním filmu Pohádky tisíce a jedné noci. Věřím, že začátkem sedmdesátých let patřily příběhy k tomu lepšímu, co se tehdy natočilo, ale dnešníma očima to na mě působilo celé staromódně - jak animačně, tak i svým hudebním doprovodem. Dokonce i obsahově mi to přišlo takové neslané nemastné a ve své podstatě jsou Sindibádovi neuvěřitelné příběhy velmi podobné příběhům barona Prášila, jen víc působí pohádkově a chybí nadsázka. Mám obavy, že dnešním dětem se to tolik líbit nebude a nepochopí poetiku s jakou to bylo tehdy zamýšleno. Nezavrhuji a snad mě za moje hodnocení neukamenujete, protože zdejší vysoké hodnocení je určitě založené na nostalgických vzpomínkách starších diváků. Mě tento cyklus v dětství nějak minul - možná tím, že filmy byly v trezoru kvůli útěku Jana Třísky do zahraničí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Ztracené město Z (2016)

-3* určitě zasloužená pocta britskému badatelovi, který si svou slávu moc neužil a spíš naopak jen výsměch a podrazy. Na můj vkus však natočeno komorně a chvilkami až moc utahaně, takže večer docházelo i na zívání. Výpravné to však bylo dost a některé scény opravdu precizně provedené. Spíš bych doporučoval divákům, kterým jsou podobná témata blízká, protože běžného komerčního diváka to asi bude nudit, ještě mnohem více než mě. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Maska (1994)

nostalgické 4* už kultovní klasika, která vymrštila Jima Carreyho do hvězdných výšin. Díky svým grimasám mu role perfektně sedla.Pokud máte rádi staré bláznivé animované grotesky, tak by Vám tento titul neměl uniknout. Docela mě překvapilo, že je ve filmu tolik chyb, takže si ho užijou i hnidopiši ;-). A já si ho třeba taky někdy zopakuji. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Nebezpečná rychlost (1994)

nostalgické 4* klasika, kterou jsem kdysi určitě několikrát viděl a ve své době to byl originální a kvalitně natočený akční snímek, u kterého díky nastolenému tempu nedal spustit zrak. Sympatické herecké obsazení a jemná nadsázka filmu sluší a i v dnešní době by mohla obstát a schválně jestli tomu bude i při mé případné repríze. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Tak jako v nebi (2004)

3* Sentimentálním snímkům se snažím docela vyhýbat a ve skandinávské kinematografii jich moc není, tak jsem čekal, že se to tolik červené knihovně podobat nebude. Takže tímto to bylo pro mě menší zklamání. A ani herecky mě to tolik nepřesvědčilo. Přesto si své vysoké hodnocení asi zaslouží pro svou pozitivní a optimistickou náladu i přes drsné severské prostředí a chování některých podružných postav. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

120 BPM (2017)

-2* na to, že tu má film aktuální hodnocení 75%, tak mě hodně zklamal. Sice herecky i režijně není zase tak špatný, ale nízkou známku dávám hlavně díky natahované nudě, jakou jsem při jeho sledování prožíval. Sice je dle skutečného příběhu, ale polodokumentární styl mi tu vůbec nesedl. A rozhodně Klub poslední naděje - film s podobným námětem, mi přišel zpracovaný mnohem záživněji - a ten určitě doporučuji víc než tento. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 0 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

-2* třídílná série o Hobitovi nejde hodnotit samostatně. Po dlouhé době od shlédnutí prvního dílu jsem se odhodlal k dokoukání zbylých částí, abych si splnil úkol. Žádné překvapení se nekonalo. Pán prstenů ještě docela dokázal vystihnout atmosféru knihy, ale Hobit u mě propadl. Akční scény převažují nad ostatními a pohřbívají příběh a smysl knihy. Takže očekávané zklamání, který si snad ani ty 2 hvězdy nezaslouží a režisér Jackson si se svými megalomanskými filmy může jít někam ...;-) a je to tak dobré snad jen pro analfabety. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

One Man Show (2008) (pořad)

+3* bohužel tady není tento pořad dělený na série, protože 2.generací (jak je to nazváno na oficiálních stránkách) přichází velký zlom a od roku 2016 jsou Kazmovi akce promyšlené a propracované. Starší díly jsou téměř nesledovatelné, takže v průměru k dnešnímu dni by to bylo za všechny maximálně hvězdička. Já však tady teď hodnotím jen ty novější z posledních dvou let, kdy už je tato reality show zajímavá, vtipná a provokativní zároveň. Prostě Kazma uzrál jako víno a jeho team umí připravit kvalitní pořad, který doplňují prostřihy z natáčení jako Making of.. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Bratr Bajrangi (2015)

+3* s chutí jsem si po delší době pustil zase nějakou exotiku. U tohoto docela vychvalovaného indického snímku se musíte připravit na plnou dávku sentimentality, naivity a samozřejmě jejich oblíbených tanečků.Určitě bylo zajímavé zjistit a sledovat jak jsou napjaté vztahy mezi Indy a Pákistánci, což jsem předtím vůbec netušil. Navíc rozdíly mezi jednotlivými náboženstvími taky nepřidávají k přátelské atmosféře. Naštěstí si hlavní malá hrdinka vybrala dobře a její velký "bratr" se o ni dobře stará. Provedení se drží na vysoké úrovni, ale příběhově už moc nového nepřináší a krkolomná cesta zpátky za rodinou dopadne podle předpokladu. Jestli by se filmu povedlo přivézt ke smíru oba národy, tak by si určitě zasloužil plný počet hvězd. Ale zase tak optimistický nejsem a tak za mě dostane lepší průměr za přehnaně dojímavý a předvídatelný příběh. Přesto je to zajímavý film, který by mohl zvídavé diváky uspokojit, takže vlastně doporučuji ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]