• Krátkometrážní

Služka (2021) (seriál)

-3* Vysokohodnocený seriál mě čas od času naláká a tento i díky komentářům mých spřízněných duší jsem dokonce začal sledovat. Ale jsou případy jako tento, že se mě netrefí do nálady, či vkusu a předčasně s ním skončím a u tohoto jsem vydržel celé tři díly. Po nich si uděluji právo ho předčasně ohodnotit ;-). Vyšší hodnocení si nejspíš zaslouží, ale jeho vesměs depresivní nálada mě ničila a marně jsem tam hledal tu zmiňovanou komedii. Lehce v náznacích se tam výjimečně objevuje něco, kvůli čemu by šlo zvednout ústní koutky, ale hodně křečovitě. Zpracování i herecké výkony jsou však kvalitní, ale i přesto nemíním trávit více času s něčím co mě tak deptá a mučí. To přenechám rád jiným, koho zajímá život svobodné matky a s tím spojené problémy, které jsou opravdu realisticky vylíčeny. A myslím, že pro mě nemá smysl se kdykoliv k němu vracet a mé tři hvězdy jsou snad dostatečná kompenzace. [ PŘÍBĚH: 2  /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX)

Zpřítomnělí - Série 2 (2021) (série)

-4* Tak jsem se konečně dočkal pokračování, v kterém zůstaly všechny oblíbené ingredience - ústřední dvojice, napětí, zápletka, nadsázka a lehký humor, takže jsem se mohl bavit. Sice teď už chyběl ten záchvěv neviděného, ale to tak bývá. Lehké zklamání bylo u posledního dílu, který byl poněkud hodně překombinovaný a uhoněný, ale nakonec jsem neodcházel tolik zklamaný a čtyři hvězdičky můžu ještě nechat a těšit se na další sérii.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]  … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Finch (2021)

+1* Tušil jsem už podle traileru, že to bude doják, ale až takový, to teda opravdu ne. Podle hodnocení je jasné, že jsem byl zklamaný a má to jasné důvody. Tak přehnaně a vyumělkovaně sentimentální film jsem už dlouho neviděl. Nejvíc mi připomínal film „Číslo 5 žije”, ale v tom byl aspoň nějaký humor a nebral se tak vážně, pro tento to vůbec neplatí. Vlastně ani nevím komu bych toto melancholické postapo road-movie dokázal doporučit, protože není ani pro děti, ale ani pro dospělé – možná tak pro naivní diváky. A vidím podle hodnocení, že jich je tady dost a moje hodnocení tu bude jak pěst na oko. Nevadí.Chápu, že Hanks a docela slušné provedení většinou zabere [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál)

„-3*“ Tlačit sedmikrásky je hezký název a vlastně i námět sitcomu je příjemný a bavil mě …. ale jen tak první tři díly, protože se téma pro mě vyčerpalo a už se jen vše opakuje a mě to začalo nudit. Ale nechci přehnaně kritizovat, protože se na to hezky kouká a mozek si odpočine. Taky humor mi byl blízký, stejně jako herecké obsazení. Proto jsem si ještě pustil poslední dva díly, abych si potvrdil si, že jsem mezitím o nic nepřišel ;-).  Takže vlastně ani nedivím vysokému umístění mezi oblíbenými seriály a třeba se u nějakého dílu zaseknu, pokud to budou zase někdy dávat v TV.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pose - Season 3 (2021) (série)

-2* Dodatek k třetí sezóně: Stalo se to, čeho jsem se bál, protože tu začali hodně a zbytečně tlačit na emoce, až mi to přišlo nepřirozené a přehnaně moralizující. Po 4. dílu této série jsem si už řekl, že nemám zapotřebí se trápit a zabalil jsem to a tím pádem ubírám i jednu výslednou hvězdičku a kvalitně natočený seriál pouštím kvůli scénáři k vodě - tohle už nepřekousnu. Škoda, ale první 2 sezóny doporučuji. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Expanze - Série 6 (2021) (série)

+2* Dodatek k shrnujícímu komentáři k seriálu: Poslední série (teda aspoň podle produkce - knížky jsem nečetl) se bohužel moc nepovedla a tím pádem u mě snížila celkovou známku celého dílka. Už přechod ze stanice Syfy na Amazon znamenal kvalitativní propad, ale poslední série ho dorazila. Největší zklamání pro mě byl hodně „křečovitý“ a příběh, u kterého je vidět, že ho už chtějí mít z krku. Jednotlivé linky skáčou nesourodě jedna za druhou a některé vyšumí bez vysvětlení a do ztracena. Takové zakončení si opravdu seriál nezasloužil ;-(

Okupace (2021)

+3* Už několik let nechodím do kin, ale když byl ještě před Českým Lvem vypuštěn tento snímek na internet, tak jsem využil příležitost si ho za nějakou tu kačku zkouknout. Na to, že se jedná o prvotinu, tak se podle mého názoru docela povedla a divák se může těšit na experimentální nezávislou absurdní drakomedii. Objevují se tu neokoukaní herci a snímek je originální jak svým zpracováním, tak hudebním doprovodem i hereckými přístupy. Příběh není složitý a jde tu zejména o psychologii postav, kteří jsou nejen díky nevítanému návštěvníkovi pod psychickým tlakem i pod vlivem :-). Hrdinství v našich končinách moc nekvete a tento film to jen dokazuje. Nakonec ale nedokážu být tak štědrý a podle mých měřítek mě bavil film jen na silnější tři hvězdičky. Ještě potřebuji vidět další dva horké kandidáty na letošního Českého Lva, abych dokázal vybrat svého vítěze, ale už vím, že tento to nebude. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Zmenšování (2017)

1* V době vzniku filmu mě Zmenšování lákalo a jen postupně zmenšující se hodnocení odrazovalo. Trvalo to až do doby, než jsem díky ČSFD dostal na měsíc zdarma Filmbox a tam jsem ho mohl zkouknout. Nečekal jsem žádné zázraky a žádné překvapení se nedostavilo. Už téma byla poněkud nesmyslné, ale věřím že režisér věděl do čeho jde a jen se snažil z něho vytěžit co šlo. I když provedení je slušné, tak vlastní příběh nenabízel moc možností kam se rozběhnout. Vznikl z toho docela nudný, utahaný, lehce filozofický, ale spíš moralistický film o záchraně naší planety z důvody nedostatku potravin a zdrojů. Autor však ignoroval podstatný znak lidského chování a ve filmu se nevyskytuje snad jediný násilnický záporňák, takže jde o totální sluníčkářskou utopii. Film se na můj vkus bral dost vážně a chyběl humor i nadsázka a za to dávám nakonec jen jednu hvězdu. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018)

+3* Nevěděl jsem co od této „historické“ romantiky můžu čekat, ale své vyšší hodnocení lákalo a v hledáčku jsem ji měl dlouho a tak jsem neodolal. Okupace je asi v poslední době oblíbené téma a tak se jí dočkáme i tady. Herecky i výpravně jde o slušný kousek a tak vznikla docela originální romance, na kterou se hezky kouká a můžu doporučit. Není to však film pro každého a popcornový hltači, stejně jako mladí a neklidní by si ho měli odložit na vyzrálejší období kvůli jeho pomalejšímu tempu. Sice je brzy po začátku jasné jakým směrem se to ubírá, ale scénaristé byli docela nápadití a nekupili jedno klišé za druhým. Přesto mě nedostala natolik, abych z ní byl odvařený a tak zůstane „jen“ u silnějších tří hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Chyby (2021)

4* Asi většina diváků si pod romantickým filmem představuje něco jiného, ale i podobné příběhy se stávají a často zamilovaní mají své kostlivce ve skříni. A proto nevidím jediný důvod, proč bych tento film neměl chválit a můžu se přidat k těm ostatním pozitivním komentářům. Námět je rozhodně zajímavý a scénář stojí na pevných a přesvědčivých základech v psychologii běžných lidí, protože opravdu nikdo není bez chyb. Nejvíc mě potěšily herecké výkony a casting mě neznámých herců, což na mě působilo autentičtěji. Sice se to občas vleče, ale to mi tentokrát nevadilo a tak můžu doporučit a doufám, že aspoň Pavla Gajdošíková si odnese Českého Lva za svůj výkon. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]