• Krátkometrážní

10 položek a méně (2006)

3* provedením typický festivalový nezávislák, ale se slavnějšími tvářemi v hlavních rolích. Nečekejte nic světoborného - jen milý příběh, který si poklidně plyne - někdy spíš vleče - až do konce a vše působí pozitivním dojmem. To je asi hlavním kladem filmu a neklade si jiné nároky od diváka. Ústředním tématem je zejména komunikace obou hlavních postav, která je docela otevřená, občas vtipná, občas naivní. Jinak nedokážu o filmu vlastně nic napsat a je to taková šedá myška, která nenaštve, lehce pobaví, prosviští kolem a za chvilku vyšumí z hlavy. Repríza by mě ale nejspíš už nelákala. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Koňok-Gorbunok (2021)

-3* sice jsem to od této ruské pohádky nečekal, ale přinesla mi nezapomenutelný zážitek, který vysvětlím na konci mého komentáře. Koníčka Hrbáčka jsem možná kdysi v dětství četl, protože se mi při sledování v paměti vybavovaly známé fragmenty. Pohádka je určená zejména pro ty nejmenší, teda pokud bude časem i v češtině, takže my dospělí si ji tolik neužijeme, a proto dávám jen průměrnou známku. Asi tak před rokem jsem viděl jinou ruskou pohádku Stříbrné brusle, tak jsem nebyl překvapený kvalitou triků a animací, která byla opravdu výborná. A teď to hlavní za co bych chtěl tvůrce pochválit, protože díky nim jsem pochopil ruskou duši a naturel. Na této pohádce je totiž krásně vidět, jak je prostý ruský lid vycvičený a nemusí přemýšlet a je pro něj důležité jen souhlasit s těmi, co jsou zrovna tam nahoře. A toto vtloukají dětem do hlaviček už od malička ... [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Zbožňovaný (2021)

-3* Hořkosladké komedie mám docela rád a protože jsem na tento film dostal tip, tak jsem ho hned zkusil, i když hodnocení není vysoké. Po zhlédnutí rozumím oběma stranám - těm kdo chválí i kritizují. Jsou totiž filmy, které nemají co říct, ale jsou dobře natočeny a tento je právě tím opakem, což možná mrzí ještě víc. Herecké obsazení slušné, i když někteří mi do svých rolí vyloženě nesedli a navíc dialogy byly bohužel často prkenné a vyumělkované. Takže jsem v rozpacích jak hodnotit a je to na hraně 2-3 hvězdiček. Přesto nakonec dám vyšší známku a příběhu budou asi víc rozumět starší diváci po bohatších životních zkušenostech, ke kterým už taky patřím. Asi by se měl Kolečko držet víc scénaristické profese, protože mu ta režisérská moc nejde.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

-3* dávno po Vánocích ze vzpomínek dopisuju komentář k této nové pohádce. Hodnocením nebudu přehánět, i když měla dobře nakročeno, nepitvoří se tu herci a ani se tu nesnaží o legraci za každou cenu, což je mi blízké. Příběh taky není napsaný špatně a děti si z něj můžou odnést i nějaké to poučení, takže to své kouzlo i smysl má. Přesto určité obsazení herců mi nesedlo a celkově mi to přišlo nudné a nezáživně natočeno. Takže slabší 3 hvězdičky jsou maximum, co dokážu teď dát a věřím, že Krakonoš ještě neřekl poslední slovo a brzy se setkáme s pokračováním nebo nějakou jinou variací na něj.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Moonfall (2022) odpad!

odpad* na doporučení kamaráda jsem si pustit tuhle "Emmerichovinu", což je asi nejpřesnější definice tohoto katastrofického žánru plného neuvěřitelných situací a typického amerického kýče. Nejlépe film vystihuje režisérova odpověď na dotaz odborníka - „Neřeš to, je to jen film“. Sice se díky kvalitním efektům na něj dobře kouká a je obdařen lehkou nadsázkou, ale ani tak jsem se s vypnutým mozkem nedokázal u něho bavit. Kdyby se to aspoň tvářilo jako parodie, ale cítil jsem z toho naopak, že to režisér bere vážně. Za mě teda jasný odpad a jsem rád, že se tentokrát moc názorově neodlišuju od většiny. Chápu však kdo ulétává na konspiračních teoriích jakéhokoliv druhu, tak to bude pro něj to pravé ;-)  [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: -1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Nelítostný souboj (1995)

+3* V době, kdy jsem byl nemocný došlo na řadu i tohle dlouhé kriminální drama, jehož umístění v TOP100 i vysoké hodnocení mých spřízněných duší pomohlo, že jsem si ho pustil. A nemůžu litovat. i když díky svému žánru se sice mezi mé srdcovky nedostane a nebude mě lákat ani repríza. Přesto bylo dobře vystižené prostředí a vazby mezi kumpány jak na straně zločinu, tak i dobra. kde jde vždycky o důvěru a podrazy se tvrdě trestají. Úmyslně je tu zločinec zobrazen v lepším a lidštějším světle než kriminalista, tak se divák těžko rozhoduje komu fandit. A o to napínavější je sledovat koho režisér nechá vyhrát. Herecky ani provedením nemá podstatnou chybu a mé silnější tři hvězdičky jsou snad dostatečnou odměnou pro tento americký velkorozpočtový biják. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Třináct životů (2022)

5* V době skutečných události jsem si asi jako všichni všímal, co se děje v Thajsku, ale až tento film mě dokázal ozřejmit všechny konsekvence, co se děly. A kdybych si nepamatoval. jak to dopadlo, tak bych byl asi celou dobu v mnohem větším napětí a nervozitě. Takže musím tímto autory i protagonisty pochválit za civilní a nepřehnaný emocionální přístup, který mě dokázal udržet v pozornosti a delší stopáž vůbec nevadila. Provedení i herecké obsazení bylo na výborné úrovni a takhle si představuju natočené filmy podle skutečnosti. Jen takto se totiž dokáže vyzdvihnout obyčejné lidské hrdinství. Za to všechno si plný počet hvězdiček zaslouží a doporučuji všem divákům. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Policejní tajemství (2021)

1* akční žánr filmu bych zrovna z Islandu nečekal a navíc v kombinaci s gay tématikou mě nalákal natolik, že jsem ho chtěl vidět. Musím uznat, že je to velmi netypický film a podobný se jen tak nevidí, ale to neznamená, že se vidět musí, i když momentální má skóre v červených číslech. Po dokoukání nakonec tuhle "zábavnou" parodii nemám zač pochválit, takže musím začít kritikou. Mix žánrů působí nesourodě a je hodně znát, že jde o režisérskou i scénaristickou prvotinu bez předcházejících zkušeností. Nedotažený amatérismus bije do očí každou chvíli, ale nejspíš se štáb při natáčení musel bavit narozdíl ode mě, protože nebylo skoro čemu se smát a často jsem jen kroutil hlavou, jak tohle mohlo jít do kin. Rozhodně kvůli gay lince nestojí na film koukat, protože je prvoplánová a vyumělkovaná bez emocí. Za mě palec dolů a hvězdičku maximálně za to, abych nevzal režisérovi chuť natočit další film ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1- /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Tři přání pro Popelku (2021)

+1* Zvědavost mi nedala, abych se vyhnul této hodně diskutované norské pohádce, která neskrývá inspiraci v jedné z našich nejpopulárnějších pohádek. I když jsem se jí snažil brát, co nejvíc bez vazeb na originál, tak to moc nešlo, což asi každý pochopí, když jsme na ní většina vyrůstala. Základní kostra, na které je postaven příběh je pevný a autoři se snažili osvěžit či zmodernizovat jen určité části. Někdy to působí jako pěst na oko, jindy jsem se tomu jen pousmál. Za sebe musím říct, že tuto verzi beru jako zbytečnost, ale pokud si chtěli Norové natočit vlastní variantu třeba kvůli navazujícímu pokračování, tak je to jejich věc. Budu zvědavý, jaká verze pohádky bude u nich populárnější třeba za pět let a která bude na Vánoce vysílána v lepším čase. Asi nemá cenu k tomu víc psát - je to na pohled hezké a když se snažili, tak Libušku a Káju nepřekonali ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Bombardování (2021)

-5* Jak nemám rád válečné filmy, tak na tento jsem byl poměrně zvědavý a to jsem ani nevěděl, že se natáčel i v České republice. Námět, který vychází ze skutečné situace, dokázali autoři scénáristicky vyšperkovat tak, že mě udržoval v napětí celou dobu. Film si na nic nehraje, nehodnotí kdo je dobrý či zlý, protože ve válce je to jen o štěstí, na které straně barikády jsi a málokdy to jde ovlivnit. Válka je svinstvo, ať je kdekoliv a jestli v dnešní době probíhá něco přes tisíc kilometrů daleko, tak o to víc jde z toho strach. Tímto zajímavým počinem mě Netflix potěšil a musím pochválit jak herecké obsazení tak i vizuální stránku. A nezbývá mi opět než tento film doporučit dále. A jen tak na okraj nechápu místní komentátory, že mu vyčítají jeho emotivní formu a snahu dojmout. Myslím, že u lidských příběhů to ani jinak nejde dělat. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]