Tucet špinavců (1967)

No, natočené moc pěkně, ale z hlediska reality se ti pánové dopustili hrdelních válečných zločinů podle všech definic. Ve druhé světové válce se na tohle docela dost hrálo, a v Norimberku byli střední velitelé podle toho odsouzeni nebo osvobozeni. Případně teď v Haagu, pořád to ještě platí. ---- Ani nejburanštější žoldák by si nedovolil zastřelit přitom, co má na sobě stejnou, tj. nepřátelskou uniformu -- za to by dostal provaz i od vlastního soudu. SKUTEČNĚ se před akcí museli / musejí převléci.... porušují to jen ti, co ženevské konvence neuznávají, tedy Sovětský svaz (částečně), Čína (ta rudá), Korea (ta rudá), Írán, Japonsko (před kolonizací USA). Ostatní ne.

Stepfordské paničky (2004)

Tak dobře nahozený film, a tak strašně podělaný posledními deseti minutami.... pokud jej nenařídili režisérovi takhle zmrvit producenti, tak musel prodělat mrtvici s následky střední debility :-( /// mimochodem nechápu Nicole Kidman, proč se odbarvuje -- jako bruneta je k sežrání

Trainspotting (1996)

O drogách? V nejhorším světle je zde vyveden alkohol -- feťáci ničí jen sami sebe, alkoholik je postrachem všech. Drogy (a jak jsou špatné) jsou pro mě v tomto filmu jen druhým okrajovým plánem, resp. kulisami příběhu. Trainspotting je film o přátelství / falešném kamarádství / sexuálních zmatcích atd., prostě vynikající film o mezilidských vztazích.

Pretty Woman (1990)

.... a ty desetisíce pubescentních američanek, co se hned po tomto náborovém filmu daly nadšeně na dráhu prostituce .... No nic, film je řemeslně výborný, ale morální poselství tedy fakt trochu divné :-) (a mám na mysli i to, že správní hoši přeci nedělají bezohledný byznys, ale stavějí za každou cenu velké lodě, i když tím dělají vrásky daňovým poplatníkům apod.)

Připoutejte se, prosím! (1980)

Bohužel, prakticky všichni známe "Připoutejte se, prosím" s českým dabingem, který, ač je dost povedený, už z principu nemůže většinu humoru zprostředkovat (například v pilotní kabině -- Kapitán Oveur a pilot Roger -- kdo tomu teď rozumí, možná se culí už teď, kdo ne, nechápe a nejde to "vysvětlit" v plné rychlosti dialogů ve filmu)... Takže s českým dabingem si klidně odečtěte hvězdičku :-(

Matrix Revolutions (2003)

Proč tak nízké hodnocení? Jednoduché -- a musel jsem se přemáhat, aby to nebylo o hvězdičku méně. Pokud autoři vytvoří svět s jistými pravidly, musí svět podle těch pravidel fungovat (a do toho patří i to, že Neo může pravidla porušovat). Změnit pravidla uprostřed hry je podvod. -- Pokud se na začátku něco kategoricky tvrdí (the truth: as long as the Matrix exists, humans can never be free), tak nelze tuto maximu rozmělnit. -- (První) Matrix se mi hodně líbil a znám ho skoro nazpaměť (i když i tam byla nesmyslná pseudofilosofie, třeba že prý savec žije v rovnováze s přírodou a nespotřebuje všechny zdroje -- nikoli, jakýkoli život expanzivně spotřebuje všechny zdroje ve své nice a POTOM žije v rovnováze s přírodou, protože už nemůže expandovat). -- Matrix Revolutions je šarlatánská břečka a nedovede to zvrátit líbivá vizuální stránka. A docela se mi líbilo i tohle shrnutí: http://www.youtube.com/watch?v=_XEa-3eeedI&NR

Ghiblies: Episode 2 (2002)

Je to dobré -- narozdíl od jedničky, tohle už není jen nahozené, ale jsou to plnotučné příběhy a už i Evropan jen tak nekrčí ramena a trochu pochopí jejich poselství "mezi řádky" :)

Ghiblies: Episode 1 (2000)

takové hoooodně zvláštní -- čekal jsem něco jako Miyazakiho typický snový příběh, ale jde o takové pozitivně úchylné rozpohybované karikatury lidí z okruhu tohoto studia...

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nejdokonalejší filmová nuda :) ... zdlouhavé, moc se tam nemluví, nejsou tam benzinové výbuchy jako v "pořádném současném americkém filmu"..... a přesto je na 5 hvězdiček.... Bez tohoto filmu by byla světová kinematografie značně chudší.

Blade Runner (1982)

You know, that Voight-Kampff test of yours ... did you ever take that test yourself? -- to je hlavní otázka filmu. V původní, mírně polopatické verzi firmu se vysvětlení neobjevilo -- odpověď "vysvětlil" jedinou přidanou scénou relativně nedávný director's cut, který jinak vyházel spoustu balastu, prosazeného do filmu původně producenty, kteří se obávali, že diváci filmu nebudou rozumět. Dodatku je možná na škodu, každý se měl zamyslet sám podle náznaků, nebo ještě lépe -- jen popřemýšlet, jaká je hranice, co tvoří člověka, co je člověk.... Tak, dosti nesmrtelnosti chrousta: Atmosféra je dodnes nepřekonaná -- špinavá, opotřebovaná směs futurologistické technologie, která není k smíchu ani po tolika letech, a úpadku amerického snu v přesvědčivé vizi budoucnosti -- díky silnému příběhu tam ani tolik nejde o rekvizity, a přesto vše je dokonale podmanivé....