Obvyklí podezřelí (1995)

Co říct k tomuhle filmu? Snad jen, že oba Oscary jsou zcela zasloužené. Vskutku...

Plač, má milovaná vlasti (1995)

Rok 1946 - Jihoafrická Republika. James Earl Jones v roli prostého vesnického reverenda Stephena Kumala, který odjíždí do Johannesburgu, aby našel svého syna. V Johannesburgu se však ocitá ve zcela jiném světě. Hned na počátku je okraden. Pak zjišťuje, že jeho bratr John je aktivním bojovníkem za práva černé většiny. Stále však nemůže najít svého syna. James Jarvis (Richard Harris) je bílým bohatým farmářem, který podporuje rasovou segregaci. Jeho syn Arthur je aktivním bojovníkem za stejná práva pro všechny, což jeho otec nemůže překousnout. Jednoho dne je Arthur nešťastnou náhodou zastřelen Absolomem, synem reverenda Kumala. Po smrti svého syna se starý Jarvis paradoxně změní a k černým přijímá tolerantnější postoj. Drama dvou otců podle románu Alana Patona je skvělou sondou do černé jihoafrické společnosti. Jak to řekl reverend Vincent "Bojím se, že když nás začnou mít bílí rádi, my je začneme nenávidět." Nutno pochválit výtečné výkony Jamese Earla Jonese i Richarda Harrise a krásnou kameru Paula Gilpina.

Před úsvitem (1995)

Nadprůměrný inteligentní romantický snímek o náhodném setkání dvou cizinců ve vlaku. Celý film stojí a padá se scénářem, který je mimořádně vyvedený. V dnešní záplavě laciných a bezduchých romantických filmů je to klenot. Nicméně mi film připadal trochu dlouhý a nemohl jsem se zbavit pocitu, že celý ten příběh je nereálný, že se prostě nemůže stát, i když v porovnání s ostatními díly žánru je ještě celkem reálný. - 70%

Rob Roy (1995)

Není to vůbec špatný film, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu něco chybí. Herecké výkony jsou bez výhrad. Toho hajzla, kterého dobře zahrál Tim Roth jsem nenáviděl snad ještě víc než Robert MacGregor. Zasloužil by si za nožky o zeď. Jak si mám proboha oblíbit Tima Rotha, když hraje takové role. Je to jeden z filmů, kde jde historie poněkud stranou, na úkor romantického dramatu.

Rychlejší než smrt (1995)

Raimiho pokus o western dopadl velmi průměrně. Je to sice napěchované hvězdami, ale celé je to takové bez duše. Sharon Stone se tu vůbec nehodí, Leondardo DiCaprio je standartně kvalitní a Gary Sinise konečně dostal kladnou roli.

Stefanie (1995) (seriál) odpad!

Strašná německá telenovela zabalená do nemocničního prostředí. Jen čekám, kdy Němci natočí nějakou telenovelu z prostředí pohřební služby.

Svéráz národního lovu (1995)

Výborný kultovní ruský film, konečně jsem se k němu dostal a nelitoval jsem. Královsky jsem se bavil a to jsem se na to díval s čistou hlavou a sám, s kamarády a kamarádkou vodkou by to bylo za 102%. Přehršel vtipných, místy groteskních situací je umně namíchán a konfrontován s Raivovou idealistickou vizí ruského lovu a jako bonus krásná karelská příroda.

Sympaťáci (1995) (TV film)

Režijní debut Tommyho Lee Jonese dopadl celkem slušně. Nejedná se o klasický western, spíš se nám Tommy snaží ukázat život jedné farmy a její problémy. Sám Tommy Lee Jones si střihl hlavní roli strýčka, kterého nikdo moc nechce, ale který svou přítomností pomáhá všem lidem okolo. Kdo čeká klasický western s padouchy, střelbou a Indiány bude silně zklamán. - 70%

Szabla od komendanta (1995)

Příběh se odehrává v 70. letech v jedné typické zapadlé polské vesničce, kde vedle sebe žijí čtyři dědečkové - veteráni z Piłsudského legií. Všichni dostali od Komendanta nějaké dary za službu vlasti a všichni je propili, až na Jakubka, který stále má svou milovanou šavli. Všichni čtyři spolu odedávna žijí a počítají i s tím, že spolu zemřou, v této vesnici, jeden po druhém. Právě Jakubek je nejstarší a chystá se na to, že tedy už zemře. Jednou se dostane až na druhou stranu, kde už už má vlézt do ráje, ale sám Komendant ho pošle zpátky mezi živé. Jakubek totiž podle polské vojenské tradice musí předat svou šavli svému vnukovi. Jenže Jakubek má pouze syna, vědátora, který provádí různé Mičurinovsko-Lysenkovské pokusy s ovocem. Synátor na ženské vůbec nemyslí a tak je úkol čtveřice veteránů jasný... Začíná tedy jejich konspirační akce jak najít ve vsi synátorovi tu pravou... Jan Jakub Kolski natočil velmi milou a vkusnou komedii, která vás vtáhne do snové a poklidné atmosféry polského venkova tak, že budete chtít přeskočit do filmu, sednout si pod zelenými stromy a vypít s legionáři nejednu štamprličku denaturátu.

Šarlatové písmeno (1995)

Celkem dobrý film s vhodnou ústřední dvojicí, hlavně reverend Gary Oldman je cool, a s nechutně odporným Robertem Duvallem. - 70%