Machete zabíjí (2013) odpad!

Má snad ještě někdo pochyby o tom, že Rodriguez je - a vždycky byl - pologramotný dement s nulovými režisérskými schopnostmi? "Machete Kills" je film, který si svou cílovku stanovil naprosto jasně - pokud vám není čtrnáct a nejmenujete se Emilio, tak se na tuhle slátaninu pro nezaměstnané hispánské teenagery můžete klidně vykašlat, pendejos.

Contracted (2013)

Je cosi shnilého v dvadsaťročnej Samantě. "Contdracted" je velmi milé, hnusné překvapení - překvapivě kompaktní, sympatický indie horůrek, který si na nic nehraje a vše v něm drží hezky pohromadě. Na rozdíl od hlavní hrdinky.

Hačikó - příběh psa (2009)

Pánové, pozor - demaskulinizační terapie! Vždycky jsem byl pejskař, zrovna čtu How animals grieve (kde se Hačikó samozřejmě taky mihne) a tak se mi to všechno hezky spojilo - já, starý kůň, jsem si zaslzel u filmu jako devítiletá holčička. Na rovinu - je to exemplární citová vydíračka s unylým Kaczmarkovým klavírkem a naprosto všemi žánrovými klišé, které sem šlo narvat, ale ... funguje to. Třetí hvězda je pro psí herce, čtvrtá pro původního Hačikó.

Tichá dohoda (1969)

Do prčic! Prvních 40 minut jsem byl skálopevně přesvědčen, že jsem našel svůj nový kultovní film - Elia Kazan se zde snažil srovnat krok s mladou generací, nešetří svěžími, experimentálními postupy, takže z toho vznikla vzrušující předpověď "Americké krásy" (Mendez se musel hodně inspirovat) a "Mad Men". Faye okouzluje, Douglas jede jako parní válec ... A pak to jde všechno do kytek. Děj se začíná větvit a táhnout, s každou odbočkou zpomaluje, až zpomalí na nulu. Poslední půlhodinu jsem doslova protrpěl. Obrovská škoda.

Legenda o vášni (1994)

Velký film? Leda tak stopáží. Sentimentální rodinná sága popisující milostný čtyřúhelník do poloviny baví, pak nudí a ke konci už vyloženě leze na nervy. Za to ale asi může předloha, protože technicky je vše na jedničku - moc hezká kamera, skvělá Hornerova hudba, velmi vyrovnané herecké výkony, perfektní kostýmy ... Jen ten děj, panejo. Nekonečné pentličky, hloupé zvraty a rádobydramatické gradace udělaly ze slušně natočeného filmu dvouhodinovou přehlídku klišé z červené knihovny. To muselo dát příšernou práci - a přitom taková blbost.

Invaze barbarů (2003)

Je to jeden z lepších filmů pojednávajících o smrti, protože se o to snaží bez nadměrného patosu, civilně a - v rámci možností - dokonce i vtipně. To je ale pořád málo. Po celou dobu jsem z něho cítil určitou vyumělkovanost a - což je horší - mravokárné tendence, takže jsem tak nějak sklouzl po povrchu a závěrečná katarze mě naprosto minula. Zapomenutelný zážitek.

Svěrací kazajka (2005)

Na začátku jsem tipoval, že výborní herci budou zachraňovat rozpadající se scénář, a ono to nakonec skončilo přesně naopak. Scénárista úspěšně proplul všemi soutěskami, na kterých se rozflákalo tolik lodí jeho kolegů (téma přeskoků v čase vždycky bylo minové pole) a teprve tento slibný materiál zprasila kožená Keira, rozměklý Brody a mdlý Kristofferson. Jednohubka.

Rodinné sídlo (1992)

Utahané, mdlé, škrobené a překombinované drama s vynikajícími kostýmy, scénografií, hudbou a hereckými výkony. A včíl mudruj.

25. hodina (2002)

Spike Lee mi nikdy moc nešel ... 25. hodinu mě poměrně zajímala, ale nevím, zda to není jen obrovskou mírou citací ze Scorseseho, atmosférou Velkého Jablka a několika osvěžujícími obrazovými postupy. Přesto je to ale Leeův nejlepší, nejdospělejší film a za to si ty tři silné hvězdy zaslouží.

Apollo 13 (1995)

Taky máte rádi, když od filmu nečekáte vůbec nic a ten vás pak navzdory všemu nadchne? Apollo je precizní hollywoodská práce, jen lehce klišovitá, zato velmi informativní a prudce jedlá. Bravo.