Jack a obři (2013)

Vskutku film mnoha nej - blockbuster s nejhorším CGI (obři vypadají jako by pocházeli z produkce z přelomu tisíciletí), nejhorší scénář v Singerově filmografii (čekal jsem hravý, invenční přístup, dostal jsem postupy a postavy utahané jako íránský mezek), největší mrhání talentovanými herci za posledních 10 let. Fazolový průjem.

Za borovicovým hájem (2012)

Nemilosrdně natahované, slzavé nic. Spojení tří provázaných příběhů nefunguje a nudí, třetí story "15 let poté" by o nic nepřišlo, kdyby se dva předchozí segmenty smrskly na pár minut. Takhle si divák musí postupně protrpět chabé odvary "Charleyho Varricka" + "Serpico" uzavřené mdlým sociálním dramatem o problematické mládeži. V celém filmu mě zaujala jen rolička Bena Mendelsohna coby roztržitého dobráka z autoopravny - Gosling zklamal, Pattonova hudba je silně nevyrovnaná, make-up v posledním segmentu je až roztomile neumětelský (šedohnědá Mendes). Přečtěte si knížku nebo jděte vyvenčit psa, tohle je ztráta času.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Překvapivě zábavná kravina a klasický příklad Cimrmanovské frustrační kompozice. Dvě hvězdičky jdou kompletně na vrub vtipným a svižným akčním scénám - krásné, sedmdesátkové automobilové honičce, zábavné bitce v koupelně, útoku na kamenolom. Jinak je to bohužel jako procházka Údolím stínů - McQuarrie se snaží být stylový, ale řemeslně to nezvládá a celek mu protéká mezi prsty, takže ve výsledku film působí dojmem ambiciozního televizního krimiseriálu. A to je málo, do prčic. Trapní jsou taky nejen všichni herci (kromě Herzoga, jeho poskoka a výstřihu Rosamund Pike), ale hlavně dialogy - tolik debilních hlášek jsem neslyšel v obou dílech "Postradatelných". Dohromady. Jelikož nás producenti brzy oblaží adaptacemi dalších dílů série, nezbývá než doufat, že příště to dostane do rukou někdo schopnější. A hlavně - že Tom Cruise dostane mrtvičku a na jeho místo nastoupí skutečný herec. Howgh.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Nah. Dvě hvězdy - jedna pro Meryl Streep, druhá pro Anne Hathaway a Emily Blunt. Zbytek zastřelit a zahrabat v parku do listí.

Tři králové (1999)

Tři prasátka v irácké poušti. Takhle hloupý, přeplácaný, ale hlavně nudný scénář jsem už dlouho neviděl. Nekonečná přehlídka WTF scén a dialogů. Akční scény byly k smíchu, ty humorné zase k pláči. P.S. Je úžasné, jak se Cliff Curtis díky své fysiognomii dokáže zapasovat do každé etnické menšiny. Je Novozélanďan, Maor, ale už jsem ho viděl hrát Indy, Mexikánce, Španěly, teď si střihl Araba. Tomu říkám genetické terno.

Bez zlého úmyslu (1981)

"Bez zlého úmyslu" je předzvěst desetiletého úpadku žánru. Nemastné, neslané, překomplikované, ale poměrně slušně natočené krimi s vynikajícím Newmanem a příšernou Sally Fieldovou - vím, že to asi zazní krutě, ale je mi záhadou, koho napadlo obsadit do hlavní role tak mdlou, nenadanou a naprosto asexuální ženskou. Zbytečný film bez tempa a pointy.

Takoví jsme byli (1973)

Takové mrhání skvělými herci, skvělou režií a kamerou by mělo být trestné. "The Way We Were" je skvostně natočený film na hliněných nohách jednoho z nejhorších scénářů, jaké jsem kdy viděl - a to i v retardované kategorii romantických dramat (!). Dialogy místy připomínají ságu "Soumrak", mnoho scén je bezúčelných, nic nevysvětluje, nikam neposouvá děj, nejitří emoce. Příšerné jsou taky ústřední postavy - idealizovaný árijský übermensch, spanilý atlet-literát a děvkař versus uječená, vztahovačná a citově nevyrovnaná komunistická aktivistka. Nechápu, jak tahle kombinace mohla fungovat v 70tých letech, ale vím, že dnes je už těžce mimo mísu. Naprostá ztráta času.

Terapie láskou (2012)

Nejhorší je, když si narcis hraje na skromného človíčka - a to je přesně případ tohohle filmu. To, co se tváří jako nenápadná, uvolněná srdcovka, je ve skutečnosti umaštěná a toporná kalkulace. Z poměrně slibného úvodu se záhy vyklube spletenec umělých scén, všechny postavy se časem nepochopitelně zkroutí a ke konci už to byla taková bída, že jsem měl chuť to filmové zvířátko odvést do lesa a zastřelit. Ústřední dvojice za to nemůže, dělali co mohli (pro Jennifer začínám mít slabost), ale co z toho, když se to celé sype jako vánoční stromek v květnu? Zrůdnou kulminací scénaristického neumětelství je sekvence scén od fanouškovského jásotu přes bitku až po DLOUHATÁNSKOU hádku o sázku - tolik hloupých dialogů a nelogického chování postav pohromadě jsem už dlouho neviděl. Naprosto promrhaný čas.

Lincoln (2012)

Tuhle katastrofu nezachránil ani Daniel Day-Lewis,"Lincoln" je prostě zoufale nudný a mučivě ukecaný film - a to píšu jako člověk, který by udržel stoprocentní pozornost na desetihodinovém maratonu Bergmana a Antonioniho. Chápu, že podobná lidumilská témata se dobře prodávají oscarové porotě, ale ono by to taky chtělo opravdový scénář, a ne jen suchý slepenec záznamů ze schůzí a jednání sněmovny. Pokud se zajímáte o podobná témata, pusťte si třeba Nezlomnou vůli, protože tohle je dvouhodinové, krystalizované utrpení.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Hobit je něco jako roztahaná, režisérská verze LOTRu - s tím rozdílem, že tentokrát se nenudí jen skalní fanoušci, ale všichni. Povinně. Jak již bylo řečeno - není to už žádná srdcovka, tentokrát jde o prachy, a je to setsakramentsky vidět. První třetina útlé knížečky byla natažena na tři hodiny, takže místo akce tady máme hodně pochodování, naprosto zbytečných, rádobyvtipných scének a dlouhatánských povídaček, do kterých bez ustání mňouká hudební motiv. Atmosféra volaká žádná, některé záběry připomínají levnou televizní produkci - opravdu nevím, kam se utopily ty obrovské prachy. Na další díly sice půjdu, ale stejně ... posrals to, Jacksone.