Výměna (2008)

Lepší chvilka Clinta Eastwooda, který podle mne jako režisér stojí za starou bačkoru. Na rozdíl od Grand Torino si tentokrát naštěstí sehnal pořádného kameramana a opravdové herce. Děj je zajímavý, Angelina hezká, stopáž přijatelná - ano, přesně takto bych mohl v několika slovech zhodnotit mé dojmy. Nic se mnou nezahýbalo, všechno bylo podáno zoufale standardně, zacinkal klavírek, zahudly housličky, za pár dnů si ani nebudu pamatovat, že jsem to viděl.

Nouzový východ (2008)

Je mi to moc líto, ale tímhle filmem mě Mendes zklamal - dokonce natolik, že jsem si ho odebral ze seznamu oblíbených režisérů. Po celou dobu jede po samotné hraně emocí, dialogy mi připadaly vařené z vody, bez pointy i bez nějaké sofistikovanější motivace, většina postav byla zoufale nijakých, nebo naopak - až karikaturicky tesaných. Po celou dobu jsem čekal na "to", ale nedočkal jsem se, navíc - sám nevěřím, že to říkám - můj oblíbenec Thomas Newman asi definitivně uvízl v šabloně, všechny soundtracky zní jako z jednoho filmu :( Škoda, přeškoda - téma panického strachu z uvíznutí v nudě všedního dne mě vždycky zajímalo a inspirovalo, snad proto jsem si myslel, že je Mendes zvládne dokonale.

Podnájemník (2009)

Směšné herecké výkony, hloupoučký scénář, příšerná syntetická hudba, unylá, takřka televizní kamera (i přes dost trapné pokusy o "artové" vložky v podobě zrychlených záběrů, které se k ní hodí jako pěst na oko). Nulové napětí, dějové zvraty šité tou nejhrubší nití ... Sečteno, podtrženo - promrhal jsem hodinu a půl času, který mi už nikdo nevrátí.

Větší, silnější, rychlejší (2008)

Lehce nadprůměrně natočený dokument plný zajímavých údajů. Bohužel je po celou dobu jasně patrné, že můžete zapomenout na nějakou objektivitu a že tento snímek má především sloužit vylepšení jména steroidů.

Bunkr smrti (2008)

Místy překvapivě napínavý béčkový film - pokud si myslíte, že toto téma nešlo natočit hůře, podívejte se na "Black Ops" (Deadwater). Nebo víte co, přečtěte si jen komentáře jiných diváků a oba filmy s klidným svědomím vynechte :)

Sex a Lucía (2001)

V kontextu dnešní filmové tvorby, v kontextu tvorby Medemovy - tři. Mám dojem, že ve své hračičkovosti zde Medem chvílemi ztrácí otěže divoce rozvrstveného scénáře a ve svém experimentu jde přes hranici srozumitelnosti a organičnosti. Přesto - jaké ostatně téměř pokaždé - zachránil můj dojem z filmu samotnou koncovkou. Opět je to ve své podstatě doják, ovšem přerůstající všechny ostatní dojáky světa nejméně o tři hlavy. Plus výtečná kamera a střih, pluskrásné středozemní scenérie. No nekup to.

Ponorka (1981)

Obecně nemám rád filmy o tom "jak to chodí" na palubě letadlové lodě, tanku nebo zmrzlinářského vozu. Zde mne ale bratři Němci velmi mile překvapili - je to nejen "na Evropu dobrý", ale i "na ty roky dobrý". Sice tam nemůže být řeč o nějaké psychologii postav, scénář bych také nehodnotil (protože tam vlastně ani není žádný děj, který by stal za zmínku - ponorka se batolí po moři sem a tam a furt to do ní někdo šije) nicméně atmosféru ten film má a je také dost nabitý informacemi. Wolfgang Petersen zde prožíval světlé okamžiky a ještě se mu ani nezdálo o tom, že se dostane do U.S. of A., kde bude moci točit pompézní šity jako Trója.

Pearl Harbor (2001)

Jo, to kdyby se tématu ujal třeba Ridley, to by to vypadalo jinak. Stěží hledám jiná slova, než "zvrácenost" a "šílenství". Tři hodiny kondenzovaného utrpení - Bay tam narval všechno od válečného dramatu přes komedii po romanci, a ve všech vrstvách zcela ukázkově zklamal (kromě akčních scén), výsledek navíc zmixoval tak necitlivým a buranským způsobem, až mě to téměř fyzicky bolelo. Jsem si jist, že Michael Bay NIKDY nenatočí film, který by neurážel divákovu inteligenci. Platí i pro projekce v kojeneckých ústavech.

Čarodějky ze Salemu (1996)

Vynikající adaptace jednoho z nejlepších amerických dramat, vysoké hodnocení si zaslouží především kvůli strhujícími výkonu Daniela Day-Lewise, který mi ve svém finálním monologu přivodil solidní husí kůži.

Chaotická Ana (2007)

Naprostý souhlas s Murrro. Přes drobné puklinky v průběhu filmu a rozpačitý závěr jsem byl po dlouhé době nadšen - Julio to umí, Julio je machr. Naprosto strhující rytmus příběhu a postupné propadání se do hrdinčina podvědomí i dějin lidského druhu, bezchybná vizuální složka a snová atmosféra. Medeme, Medeme, zase jsi mě dostal.