Plivu na váš hrob (2010)

Po technické stránce velmi slušná práce, ale jinak nic, co by stálo za zvláštní doporučení. Původní film jsem neviděl, ale asi si doplním vzdělání. Remake je řemeslně zdařilý, atmosférický kus, který bohužel shazují hodně špatní herci, v čele se spektakulárně zpackanou postavou retarda, tedy role, která je obvykle výtečnou šancí pro každého alespoň trochu schopného herce. Ani ostatní členové "rape gangu" neperlí, takže jsem byl v podstatě rád, že je hrdinka nakonec hezky zmasakrovala. Pokud rádi relaxujete u řezničin, tak mohu klidně doporučit, jinak znám ale spoustu možností, jak promrhat čas mnohem smysluplněji.

Mluv s ní (2002)

Almodovar je bezesporu zručný filmař, to ale ještě nestačí, aby tvořil zajímavé filmy. Tohle je pro mne další z řady mdlých telenovelových prolétaček, které mě naprosto míjejí a nejsou ve mně schopny vyvolat žádné emoce - ani negativní, ani pozitivní. Jedna hvězda nahoru za řemeslo.

Pád (2006)

Klasický příklad opozice forma/obsah. Úžasná vizuální orgie je v příkrém rozporu s mdlým, banálním scénářem. Nelituji, že jsem to viděl, podruhé si ale nedám, děkuji.

Laura (1944)

Bohužel mi nesedí celý žánr, takže nedokážu objektivně hodnotit. Z mého pohledu tuctová, ukecaná detektivka, jejíž půvab stojí a padá s půvabem titulní Laury.

Drak přichází (1973)

Je to blbost, ale hezky se na to kouká. Vysvětluji si to nostalgickými prazážitky z dětství, retro atmoškou a jako vždy dokonalou, groovy hudbou Lalo Schifrina. Přežiju ale, když to zase dvacet let neuvidím.

Serenity (2005)

Firefly jsem neviděl, ale po shlédnutí tohoto filmu jsem na to vcelku dostal chuť. Film jako takový je bohužel strašně rozpolcený ... užíval jsem si vyšperkované dialogy, děj taky nebyl od věci, velmi příjemný dojem mi ale kazila technická stránka - průměrní až podprůměrní herci a hlavně okatě televizní, papundeklové kulisy a laciné CGI. Držím Whedonovi palce, ať si ho konečně všimne nějaký slušný producent a pořádně zachrastí měšcem.

Oči války (2009)

Vizuálně hezká, leč obsahově mdlá jednohubka. Morální dilemata, potlačení vzpomínek, duše zkřivené hrůzami války ... Teoreticky by mne to mělo dostat, ale ke konci mi to všechno bylo čím dál, tím více jedno. Ovšem Farrell - jako vždy - pašák.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Velmi zdařilý sequel, který Stoneovi určitě nedělá ostudu. Pochválit musím hlavně volbu herců - Michael Douglas by mohl charismatem prorážet zdi, Brolin mu zdatně sekunduje coby chladná svině z druhého chlívku, neobyčejně mne potěšil vynikající Frank Langella. Od LaBeoufa jsem tak hezky vyvážený výkon už vůbec nečekal, chlapec nám roste na skutečného herce. Jen Carey Mulligan mi po celou dobu lezla příšerně na nervy, vlastně jsem se ke konci divil, proč hlavní hrdina tak pláče nad ztrátou tak anemické a očividně labilní hysterky. In plus zde máme skvělou atmosféru, inteligentní a strhující dialogy, tempo, kvalitní kameru a střih. In minus - několik laciných tahů, které si režisér Stoneova formátu mohl odpustit (odraz Langellova ducha v záchodových dveřích - WTF?), ke konci dost utahaný scénář (myslím, že posledních 20 minut mohlo klidně chybět a film by na tom jen získal), nejhorší ale byla opravdu hnusná hudba. Nevím, kde Stone vyhrabal toho unylého, lkajícího barda, jeho dokola se opakující písničky bez náznaku kloudné melodie ale skutečně nešlo poslouchat ani poprvé, natož popatnácté. Suma sumárum - hodně nevyvážený počin, který ale určitě stojí za to shlédnout. Pokud není po ruce jednička.

Crazy Heart (2009)

Naprostý průměr. Jeff Bridges perlí, opět se mu podařilo najít si roli přímo na tělo, Farrell i Duvall potěší, Maggie se taky snaží (i když si nemůžu pomoct a stále se ptám, jak někdo může pořád cpát do rolí sebevědomých krasavic tuhle holku s - řekněme eufemisticky - dost nestandardním půvabem). Příběh se nějak posouvá kupředu a příliš nenudí, ke konci ale zjistíte, že se vlastně nikam nedostal a že je to všechno tak trochu jedno. Film pro klidné nedělní odpoledne, když je venku hnusně a v televizi jako vždy prd.

Čarodějův učeň (2010)

Filmeček pro prepubertální omladinu, který se snaží svézt na stokrát vycucnuté čarodějnické vlně. Je to sice kravina na entou, nabízí ovšem opravdu záživné souboje a efekty a překvapivě šťavnaté dialogy i nešablonovitou postavu moulovatého hrdiny. Stravitelná jednohubka.