• Western

Agatha Christie's Poirot - Smrt na Nilu (2004) (epizoda)

Tak za prvé, starší verze je minimálně o třídu zábavnější, nabitá skvělými charismatickými herci a fantastickou atmosférou. Za druhé Suchet je sice lepší Poirot (třebaže i Ustinov má svoje kouzlo; všichni ostatní herci byli v originále lepší!), ale to pořád nedělá z tohohle TV filmu lepší nebo alespoň stejně dobrou podívanou, i když mezi TV filmy je to pořád nadprůměr. (taky se toho nedalo moc zkazit, že jo :D )

Agatha Christie's Poirot - Tragédie o třech jednáních (2010) (epizoda)

Vizuálem jeden z nejlíbivějších Poirotů. Příběh je tentokrát méně komplikovaný a v podstatě dost průhledný, a tak zbývá užít si obrazotvornosti a hereckých výkonů. Poirotovi je společníkem sir Cartwright bezvadně zahraný Martinem Shawem. (Profesionálové)

Agatha Christie's Poirot - Viděla jsem vraždu (2010) (epizoda)

Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že naprosté většině nejnovějších dílů (počínaje Temným cyprišem) něco podstatného chybí. Že by jim natolik uškodila absence vedlejších postav, zejména kapitána Hastingse, nebo snad grafická přeplácanost či znatelný úbytek nadhledu a humoru?

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Mezopotámii (2001) (epizoda)

Jeden z nejlepších Poirotů má všechno kvůli čemu mám tyhle filmy rád - záhadnou až mysteriózní vraždu, exotické prostředí, tajemný příběh z minulosti, tucet matoucích stop a mnoho podezřelých. Výhoda taky je, že tu není žádný přitroublý Japp a Hastings se chová kupodivu vcelku přiměřeně.

Agent bez minulosti (2002)

Předělávka pro mě nezapomenutelného Agenta beze jména nedopadla špatně. Trochu seriálová atmosféra plus pro dnešní akční filmy nezbytné ptákoviny (co to mělo být na té usa ambasádě huh?) malinko snižují kvalitu. Přece jenom špionážní téma by se mělo držet trochu víc při zemi co se týče akčních scén, jinak vznikne bondovka bez nadsázky. Někdy to vcelku fungovat může (viz Šakal s Brucem Willisem nebo též podobný Hon na Šakala), pokud se film nebere příliš vážně nebo jde-li o béčko. Naštěstí akce je povětšinou dávkována ve snesitelné míře a jen občas si člověk poklepe na čelo. 70%

A Horrible Way to Die (2010)

Tak název filmu "láká" diváka na masakr, ale ten nakonec ani nepřijde. Možná tím chtěl autor naznačit, že u jeho díla chcípnete buď nudou nebo na epilepticý záchvat z šílený kamery v podobě detailních záběrů na cokoliv, co zrovna ožralýmu kameranovi padlo do oka.

Alamo: Třináct dní ke slávě (1987) (TV film)

Televizní filmy nehodnotím, pokud nejsou velmi dobře zpracovné a tady bohužel hodnotit nebudu. Proč? Jednak kvůli viditelné televizní formě a zdlouhavosti. Za 140 minut přeci musí být možné odvyprávět historické události do nejmenšího detailu. Proč se tedy film raději zaobírá osudy několika mužů místo osvěty televizních diváků a přiblížení dané situace? No jednoduše proto, že Američané mají rádi (své) ikony a nestranným výkladem sledu událostí by ikonizace osobností (ve filmu) nemohli nikdy dosáhnout. A k tomu vůbec nepotřebují americkou vlajku v každém druhém záběru - bohatě k tomu vystačí vykreslení Američanů v kladných barvách a naopak druhé strany v záporných. Ať už jde o výběr herců samotných, jejich smyšlených monologů a dialogů, či způsobu jejich boje. Samotné zpracování je ryze televizní a nemá naprosto čím překvapit.

Alexander Veliký (2004)

Upřímně řečeno i chápu negativní ohlasy, protože režijním stylem si Stone vybral slabší chvilku. K dalším negativům patří zpodobnění makedonských vojáků tak, že by se dnes dali zařadit do kolonky "emo" či dokonce "metrosexuálové" a pak již nepříliš dobré počítačové efekty... Na druhou stranu si Stone dal záležet na historické věrnosti, takže se ve filmu udějí události, které se skutečně staly a zazní i historiky zaznamenané monology a dialogy. Ale některé věci Stone záměrně opominul. I přes to, že film proklamuje, že si utváříme historii dle vlastního pohledu, Stone nám chce vnutit jakýsi obraz multikulturistického a v podstatě dobrého Alexandra. A tak ve svém filmu opomíjí fakt, že Alexandr spáchal např. genocidu na Thébanech, povraždil thébské muže, ženy a děti prodal do otroctví a slavné Théby srovnal se zemí. Další tisíce lidí z poražených měst na svých válečných výpravách nechal ukřižovat. Po smrti Hefaistóna konal válečné výpravy, při kterých vraždil všechny, kteří mu stáli v cestě.

Alfred Hitchcock uvádí (1985) (seriál)

80 dílů je moc, dobrá je tak čtvrtina, ostatní se za každou cenu snaží překvapit a mnohdy z toho vyleze překombinovaná slátanina. Doporučuju jen následující díly - 02) Hráč z jihu - Hazardní hráč musí 10x za sebou škrtnout zapalovačem nebo přijde o prst. Děsivé, napínavé a nakonec i nechutné. 08) Perfektní plán - Namyšlená vraždící panička se chce dostat z vězení. Průměrná režie, ale pointa patří k těm nejlepším. 18) Výjimečně dobrý konec - Malej hluchej kluk vydírá vraha, aby zabil jeho nevšímavého otce. Výborná zápletka s pohledem do pokřivené dětské duše. 22) Opravdu vydařené narozeniny - 50. narozeniny pokazí redaktorovi zatčení policií. Další solidní díly: 01) Malý omyl v malém městě - Aneb proč nebrat stopaře. Dobrý začátek příběhů, osobně bych jenom lehce pozměnil zápletku. 03) Bang! Zásah! - Díl, který apeluje na bezpečné zajištění střelných zbraní před dětmi. 05) Pomsta - Manžel znásilněné bere spravedlnost do vlastních rukou. Skvělá pointa. 09) Šmírák - Dívka je obtěžována úchylem od naproti. Tohle by se klidně mohlo stát. 10) Výkon na Oskara - Zhrzený herec (Martin Sheen) musí podat svůj největší výkon kariéry. Satirické a brutální. Výborný Sheen. 12) Životně důležitá operace - Kdo jinému jámu kopá... 16) Nejlepším lékem je smrt - Precizní režie příběhu, který nám dává náhled do uvažování kriminálníka. 20) Dost provazu pro dva - Mladý pár bere s sebou na cestu bratrance dívky. Na téma důvěřivost se nevyplácí. Super obsazení - Fahey - Daley. 23) Láhev - Sarkastický příběh o moderní "umělecké" tvorbě. 25) Ve čtyři přesně - Epizoda zkoumá charakter úplatného soudce, který podezírá manželku z nevěry. Vygradovaný konec. 26) Král silnic - Znáte lidi, co si myslí, že celá silnice je jenom jejich a neberou na nic okolo ohledy? 29) Člověk nad propastí - Muž (Mark Hamill) chce spáchat sebevraždu skokem z vysokopatrového hotelu. Policista (John Saxon) se mu v tom snaží zabránit. 31) Krtek - Z psychiatrické léčebny byl propuštěn nebezpečný šílený vrah. Jeho psychiatr se snaží vyburcovat policii. 34) Až zmíněný zemře - Automechanik se nemůže dostat z dluhů z nelegálních sázek na sportovní zápasy. Sázky se nevyplácí... 35) Specialita podniku - Co je jenom onou záhadnou neznámou přísadou v proslulém pokrmu krásné restauratérky? To se pokusí zjistit neodbytný labužník a kritik John Saxon 36) Poslední kapka - Na téma, šéf je hajzl a co s tím dělat. 46) Hippokratova přísaha - Takových lidí jsem poznal mraky. Dnes mají školy a hrajou si na důležité. Spíš průměrný díl, ale postava podvádějícího všehoschopného studenta je přesný obraz reality. 59 - 60) Štvanec - Excelentní Edward Woodward udrží pozornost celé dva díly, škoda jen že nebyla silnější pointa, resp. i přes stopáž dvou dílu byl konec příliš náhlý. 71) Rychlá kola - Co taky může udělat nehoda s psychikou člověka.

Alla ricerca del piacere (1972)

Víc thriller než giallo a díky dobrým hercům a zručné režii koukatelný. Příběh je ovšem omletý a všechny charaktery včetně hlavní hrdinky (Barbara Bouchet) zase perverzní a nesympatické. Greta jede vyšetřovat zmizení své přítelkyně a podezřívá spisovatele (Grangera) a jeho přítelkyni (Neri), s oběma se vyspí, protože není nic víc tak vzrušující než spát s domnělými vrahy kamarádky. :-) Vyšetřuje celý film, ale nakonec dá na dobré slovo domnělého vraha, kterému najednou začne bezdůvodně plně důvěřovat. Celkově průměr bez jediné scény, která by mi zůstala v paměti, pokud teda nebudu počítat nahotinky. :-D