Východní přísliby (2007)

Zkusme vyřešit tento jednoduchý sčítací příklad: Cronenberg + Watts + Mortensen + Cassel = ??... hollywoodský gruppens... ale fuj! Rovná se přeci ´kvalitní divácký zážitek´! Tempo vyprávění je sice pozvolné, ale o to působivější a údernější. Přímočarý děj sbírá vteřinu po vteřině drobné chuchvalce atmosféry, která film poprvé zcela pohltí ve scéně souboje v parních lázních. Zatímco Zemeckis choulostivá místa obnaženého Beowulfa při střetu s Grendelem záměrně kryje, Cronenberg neváhá nechat Mortensena bojovat o holý život v rouše Adamově bez kamerového ostychu a scéna pak vypadá brutálně, syrově a autenticky. Finále obsahuje prvek, který začíná být poslední dobou v gangsterkách a podobných dramatech nepostradatelný, zde jsem s ním neměl výraznější problém. Mortensen vyčaroval jeden ze svých supervýkonů, slušně zahrál i Cassel, průměr si odkroutila Wattsová. 90% Nebýt občas zpomaleného vyprávění a občas mírně natahovaných scén, přislíbil bych maximální hodnocení.

Pan Včelka (2007)

Velice pestré. Technicky parádní, na systematice a funkci žlutočernoprdelníků v úle se tvůrci vyřádili, kamerové oblety či průlety musí strhnout a vůbec v celém filmu je spousta drobných dobrých nápadů. Animačně poutavé, za to příběh vesměs pajdá o hůlce kdesi v pozadí. Dříve než stačíme trochu probrat vztah Barryho a Vanessy, začneme cestovat po soudech plných moralizujících řečí, lokace se střídají frekvencí mávajících včelích křídel, v jednu chvíli jsme v květinářství a náhle sedíme v porouchaném letadle. Takové přesuny dělají s filmem pěknou neplechu a tříští ho na šestiúhelníkové kousíčky. Jinak fórky jsou usměvavé, fungují nenuceně a povětšinou vtipně. A na rozdíl od imfa si nemyslím, že tomu Petr Rychlý nějak ublížil. 70% 150 miliónů dolarů(rozpočet)/287 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Hvězdný prach (2007)

Až v samotném závěru dloubne Matthew Vaughn svůj film pořádně do slabin, děj se zrychlí, zdynamičtí, nakumuluje se napětí a konečně se Hvězdný prach zhmotní v pravou pohádku. Bohužel předchozích 80 minut je to čistokrevná nuda, výpravně chabá, dějově nezajímavá. Výjimku tvoří banda posmrtných vtipálků, z jejichž vzezření lze vyčíst způsob, kterým sešli ze světa. Během filmu jich přibývá a svým neustálým hodnocením stávající situace připomínají českou komentátorskou elitu - Zárubu, Svěceného, Bosáka, Čapka nebo Nikodýma při pracovní náplni. Film se láme do zábavnější části příchodem Roberta de Nira coby kapitána Shakespeara, velitele vzducholodě, lovící v bouřkových mračnech blesky. Povedený svým pojetím je závěrečný šermířský souboj, hvězdička Claire Danes září i v hereckém univerziu a Michelle Pfeiffer si svojí roli nadmíru užívá. Jinak je to suché jako ten britský humor, zbytečně dlouhé a povětšinou průměrné. 70 miliónů dolarů(rozpočet)/134 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

(1998)

No do πči, to bylo zase jednou soustíčko! Ukrojené černým nožem, napíchnuté na bílou vidličku a s příchutí Aronofskyho vytříbeného režijního stylu. Jenomže tuhle chuťovku jsem blbě rozžvejkal a v krku mi zaskočila. A pak jsem se 80 minut trápil, nevěřícně a nechápavě hledíc před sebe. Tohle bylo prostě na mě moc, na základce jsem sice vyhrával souboje v malé i velké násobilce, pak jsem však přišel na gympl a když učitelka pokreslila za jednu hodinu 16krát celou tabuli včetně obou křídel samými hyperbolami, parabolami, logaritmy, negacemi a negacemi negací, rezignoval jsem. Tady jsem se taky chvilku snažil tomu číselnýmu definování časoprostoru porozumět, ale zbytečně. Nicméně Aronofskyho rukopis je hodně patrný: skvělá hudba, stavy depresí, neobvyklá kamera. One-man-show v podání Seana Gulletteho. No nic, jdu si koupit čtverečkovanej sešit a začnu luštit Ludolfovo číslo podrobněji. Snad z něj vyčtu, kolik budou zítra v obchoďáku naproti stát banány...

Beowulf (2007)

Takže stejně jako uživatel Beky tak i já jsem měl před filmem dvě piva, vypili jsme je totiž spolu. Jenomže narozdíl od kámoše, který se pak v kinosále trápil (jak uvádí ve svém komentáři), já jsem se do Zemeckisova digitálu natolik zakoukal, že i kdybych se měl pochcat, tak by mi to snad bylo jedno. Performance capture působí v několika momentech naprosto neuvěřitelně, zároveň je ale pravda, že občasný "skelný zrak" postav narušuje dynamiku a emoční vyznění scén. Silný příběh zoceluje navíc několik špičkově vypjatých, audiovizuálně sladěných a nadpozemsky ozvučených scén, které mě skolily s razancí rozběhnutého Sebastiana Chabala. Můj nejlepší výkon v zadržování dechu je asi 100 vteřin, poté co prvně rozrazí veřeje hodovní síně obluda Grendel a naporcuje královskou gardu na pětikilové krvavé kusy, jsem svůj rekord minimálně ztrojnásobil. Grendel vypadá jako ovředovaný obr stažený z kůže, je to však citlivá bytost s nešťastným osudem. A záhy přichází na scénu Beowulf, sebevědomý géatský hrdina s rameny širokými jako telefonní budka a s hlasivkami připravenými kdykoliv odvykládat nějaký napínavý čin ze svého života. Beowulf se pak po celý film potýká s příslušníky Grendelovy rodiny (Angelina Jolie coby Grendelova matka je fakticky luxusní), s plnými poháry medoviny, později s kralováním a s mladičkou spolunocležnicí (zletilosti se prý v Dánsku nabývalo, jakmile se sundaly poslední podělané plínky). A snad v každém okamžiku je možné se kochat: kamerovými průlety, souboji, režisérovou zručností, hudbou Alana Silvestriho a v drtivé většině případů i vizuálním zpracováním. V závěru pak Zemeckis ještě přitvrdí, práskne bičem a vyžene ze sluje ohnivého draka a divákovo oko se do plátna nevěřícně vpíjí. Výbornou zábavu mi tedy narušovala pouze občasná mžourání postav "do blba" a také opakující se dialogy (Gerard Butler řekl jednou: "Tohle je Sparta!" a polovině filmové populace to rezonuje v uších ještě teď, Ray Winstone se musel v: "Já jsem Beowulf!" snad třikrát ujišťovat). Jinak jsem navýsost spokojen a stoprocentně si dám tuhle fantasy znovu. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/170,5 miliónů dolarů(výdělek celovětově)

Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži (2007)

Chris Tucker nám trošku přibral, klouby spojující horní a dolní čelist má však promazány stále kvalitně, takže nás znovu obdarovává rychlomluvou, nutno dodat, že některé věty jsou vcelku povedené. Jackie Chan už dávno není v kondici Opilého mistra, v jeho věku začínají kosti řídnout, ubývá vápníku, přibývá zlomenin a tak se samozřejmě musí v akčních scénách trochu hlídat. Stupidní scénář v podstatě rekapituluje scény z prvního a druhého dílu, divák pořádně neví, o co vůbec v téhle Křižovatce jde, hlavní je, že to rychle uteče a že alespoň to samurajské finále za něco stojí. Pár vtípků, povinný závěrečný taneček na song War, několik vystřižených scén (i ty však zaznamenávají kvalitativní pokles) a můžu si odškrtnout další film, na který si za týden ani nevzpomenu. 140 miliónů dolarů(rozpočet)/254 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Halloween (2007)

V první polovině filmu vykouzlil Rob Zombie psychologický průzkum Myersovy osobnosti tak stylově, že bych mu za něj nejradši poslal tu největší vykotlanou halloweenskou dýni. Jenomže nakonec nic posílat nebudu, dýni si nechám a budu s ní strašit zlobivé haranty v naší ulici, protože je tu také polovina druhá, naprosto odlišná. Zde duševně chorý Myers, jehož ztvárnil dvoumetrový Tyler "Sabretooth" Mane, připomíná vykolejené Pendolíno, projde vším, nezastaví ho nic a nechává za sebou probodané trupy těch, kteří včas neuhnou z dosahu jeho dlouhých paží. Prostě jen klasická vyvražďovačka, vyznačující se oproti předchozí části polovičním napětím. Samozřejmě je všude přítomno množství krvavých kaluží, postavy se vydávají do nebe téměř nepřetržitě, užijeme si halloweenský sex a Zombie vytasí i brutální scénu znásilnění. Jména jako McDowell, Forsythe, Trejo jsou zárukou kvality a dobré zábavy, slušně vlastně působí všichni herci. Hudba triumfuje prostřednictvím krásné Love Hurts, která dokáže v divákovi vzbudit pocit empatie a smutku. I přes nepříliš dynamickou druhou pasáž tedy volím nadprůměrné hodnocení, protože film jako celek se mi hodně líbil. 72 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

RoboCop (1987)

Jmenoval se Murphy a při jedné akci mu nejprve ustřelili ruku a pak z něj vyrobili cedník. Teď mu říkají RoboCop, má tělo z titanu, ze zločinců dělá hromady rozmašírovaných mrtvol a jeho oblíbenou činností je ustřelování koulí potencionálním znásilňovačům... Kontroverzní Paul Verhoeven natočil dynamický a napínavý příběh o pomstě, plný krve, slušné atmosféry a s parádním sci-fi prvkem. Opancéřovaného kyborga, který se přemisťuje skvělými robopohyby a svůj polokulomet nosí skrytý v pravém stehně, jsem jednoduše žral. Dokonce jsem kdysi zkoušel si ze stavebnice Chevy zbudovat onu mechanickou rozevíratelnou nohu, do které by se vložila zbraň. Jeden pokus se skoro zdařil: asi tříkilový postroj složený snad z osmiset kostiček jsem si pracně navlekl na pravou nohu, v momentě, kdy jsem chtěl vnější stranu otevřít a vyjmout pistoli, mi však návlek z nohy sjel, spadnul na nárt, naštípnul druhou a třetí zánártní kůstku a bylo po robocopování. Když jsem nedávno viděl film znovu, vzpomínky se vrátily. Že bych ze sklepa vytáhnul stavebnici s Chevou?? 13 miliónů dolarů(rozpočet)/53,5 miliónů dolarů(výdělek v USA)

Nekonečný příběh (1984)

... a když pak už nebudete vědět kudy kam, můžete se uchýlit na místa, kde lze učinit vše, kde je možné setkat se s kýmkoliv. Na místa, která nemají žádná ohraničení a budou tak velká, jak velké budou vaše sny. A možná, že právě ve vašem putování v říši fantazie zahlédnete Atreje s Artexem, možná se kolem vás prožene i rychlodrak Falco. A i když v životě přijdou chvíle, o které se postarají Bažiny smutku, tak nikdy nesmíte ztratit naději a dovolit prázdnotě zabydlet se ve vás. Věřte si, nechejte Sfingy pochybnosti spát a žijte tak, abyste se jednou nebáli pohledět do Zrcadla poznání. Tohle je ta nejhezčí fantasy pohádka, která ani po 20-ti letech neztratila nic ze svého ojedinělého kouzla. A magická titulní píseň mě vždycky uchopí kolem ramen a vezme na výlet do nikdynekončíčí říše snů. Když budete někdy zklamaní, smutní, osamocení a když pak už nebudete vědět kudy kam, ...

Temný úsvit (2006)

Hoďte do hrnce utrpení, touhu, vůli, rozum, trpělivost, emoce a napětí, osolte režisérskou zručností, zakápněte charizmatem, zamíchejte univerzální vařečkou jménem Christian Bale a máte syrový, ale chutný pokrm s názvem Rescue Dawn. Jenom škoda té pozvolné přípravy a přeslazeného finále. Doporučuji servírovat s pijavicemi, červy a hady...