• Krátkometrážní
  • Pohádka

Jako v bavlnce (2020)

Pojmutého = pojatého a samozřejmě ta věčná bolest "bizardně". Jinak musím uznat, že se Pomothyho písemný projev v češtině povážlivě zlepšuje. Vlastně umí česky líp než předseda tunajšej vlády.

Kain a Abel (2020) (studentský film)

Nesleduju poslední trendy, ale velmi bych se podivil nad katolickým knězem, který v kostele používá Flekův překlad. V misále ho teda nemá určitě a rozhovor Hospodina s Kainem bych u eucharistické modlitby vůbec nehledal. Jestli to měla být jakože Bible, tak to o Kainovi je hned na začátku, ne někde uprostřed. Tvůrce úvodního titulku sehnal místo Fleka ČEP, což je asi dobře, ale kromě toho, že zatajil Evin výrok (vypuštění by nevadilo, dělá se to třema tečkama), mu vypadla i přivlastňovací zájmena, takže to dvojverší (ne osmiverší)  působí dost bizarně. Název filmu je zase podle Kralické, která ty čárky prostě nedělá. Pokud jde o příběh, ten mi dává smysl jako studie kainovského komplexu, který-li existuje, nevim a jestli ano, tak je asi pěkně patologický. Za to tvůrcům dík a hvězdička.

Muž se zaječíma ušima (2020)

56% je prostě zlatý řez, v této hladině se nechají najít ty nejlepší perly. V tomto případě navíc připomínka starých dobrých devadesátek, kdy se v televizi daly ze současné domácí tvorby vidět věci. Kundera nevykukuje jen z toho nešťastného škrabáka, ale skrz celý film; naštěstí Krobot (a s Kaisrem), takže zase jiný level. Konec teda slabej - jako sám život. "A jo vlastně."

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

S "hvězdami" Voříšková, Hádek, Sokol je to jakžtakž zábavné a fajn, hlavně Aňa coby první mrcha to pozvedá o úroveň výš, jako bonus ceremoniář Slovák (!), ale co je to platné, když Janákův tvůrčí potenciál odpovídá leda tak Zlatě Adamovské. A když ve vánoční pohádce nejmíň jedné nezlé postavě (Bílý trpaslík) bezelstně přeju, aby fakt chcípla, tak je asi něco špatně.

PROJEKT (2020) (amatérský film)

Jak správně několikrát opakuje pursulus: Vyloženě amatérská záležitost. I když nevím, jestli jsme viděli stejný film, protože právě kompozice záběrů a střihu je naprosto skvělá, stejně jako celé obrazové ladění a nálada vůbec. Škodí tomu vnitřní nesoulad dramatického procesu (v prožívání postav; naopak dějově nenavazující střídání scén je většinou výtečné), slabé dialogy (totiž ty obsáhlejší - např. wtf předlouhá ústřední rozprava o prvenství), neumělý (takže vlastně "umělý") intonační projev herců (kromě postavy "Neznámého", ale ten má jen pár krátkých štěků; mimicky a vůbec vizuálně působí všichni přes občasnou gestikulační bezradnost celkem dobře, což je podstatné pro mlčenlivé scény) a několik ultimátních klišé, mezi něž bohužel patří i celkový závěr filmu (jakkoli pěkně provedený) a tudíž finální vyznění je veskrze žádné. Naopak začátek je silný a na celkovém ději mi právě vadí, že s úvodní scénou vlastně není v kontaktu, přestože se stejná scéna (vždy trochu jinak) během děje několikrát opakuje. Čímž nemyslím, že by mi vadila nevyjasněnost tohoto a několika dalších motivů nebo nevyjasněnost jejich vztahu; naopak: v tomto filmu je to vždycky tak, že čím méně vím, o co jde, tím je silnější, čím víc vím, o co jde, tím je slabší. Závěrečná písnička je krásná, ale nepatřičná. Naopak kdekoli je během filmu použita nějaká hudba, působí to vždy velmi dobře. Asi bych měl dát tři, ale jestliže mi film prezentovaný tady na diskusi "amatérský film" stojí za opakované vidění, zaslouží si přidat. (Dodatek: Po přečtení "obsahu" to vypadá, že jsem něco podstatného nepochopil, něco, co by dávalo smysl současně závěru i rozpravě o prvenství; ale i přes nejupřímější snahu musím své nepochopení připsat na účet tvůrců, nikoli svůj.) (Druhý dodatek: Při druhém zhlédnutí (divácký zážitek o nic menší než při prvním) mi začala docházet souvislost úvodní scény, takže ani závěr už nepůsobí tak zbytečně klišácky.) Podrobnější kritika a rozprava na diskusi "Amatérský film".

Půlnoční evangelium (2020) (seriál)

Kde se zase do psí díry vzalo to zkurvený slovo "podcast"? Ještě před dvěma měsíci jsem o něm neměl tušení a dnes už se před ním nedá schovat.

sKORO NA mizině (2020) (seriál)

pan Rosenberg respekt, Vašut kult, světu Mír

Clamor (2019) (amatérský film)

Voiceoverová divoženka jako jediná umí promluvit, z "herců" je jediný použitelný (divoženky nepočítám) ten, co hraje Wurma. Hvězdička za zájem a ohledávání námětu. Realizace je ochotnická v nejhorším smyslu slova, což se netýká jen herců, ale především autora. Poměrně kvalitní kamera ani velmi dobrá hudba to nezachrání.

Černé vdovy (2019) (seriál) odpad!

Já vím, že se to nemá, hodnotit na základě jediného dílu. Ale co mám dělat, když je to tak eminentní škvár, a když se mi dělalo nevolno z představy, že k tomu existuje i nějaká cílová skupina. Nota bene, že věda předem, čím ten seriál začíná, těšil jsem se, že by mě to třeba mohlo bavit, navíc s Plodicí a Čvančařicí, že jo. A s Mambou. Prostě smutný příběh, tak se na mě nezlobte.