• Krátkometrážní
  • Pohádka

Šest medvědů s Cibulkou (1972)

Cirkusová klauniáda pro děti, aplikovaná v mimocirkusovém prostředí. Klauniáda samotná je skvělá, Lipský je skvělý, ale celé je to posazené dost nahrubo, má to líný scénář. Třeba nepochopitelná výměna medvědů za čuníky nebo ani čárkou nereflektované dvojnictví Cibulky se školníkem - to jsou detaily. V celku pak je to až příliš pouze klauniáda, násilně implantovaná. Dospělé postavy a jejich dialogy (Sovák, Filipovský, Libíček, Kopecký, ale i Rosůlková) ujdou a nepadají pod dobový průměr. Když to vezmu jako komedii pro celou rodinu, je to hodně slabé. Když to vezmu jako příběh oblíbeného dětského hrdiny - totiž klauna -, je to skvělé. Kupodivu jsem se nejúpřiměji rozesmál v souvislosti s činností medvědího pohřebního bratrstva ve škole, ačkoli zrovna ti medvědi mě jinak (jako dospělého) nebrali. Dobrý komentář: Radek99.

Cesta mstitele své cti (1971) (TV film)

Landovský měl snad na tyhle postavy monopol. (Stálo by za námahu spočítat, v kolika filmech Landovský přechází volně k neomalenému tykání protějšku.) Hálek skvělej. "Výkon" Velebného, jenž v roli soukromého detektiva působí spíše jako kancelářský sluha, se ozřejmí, uvědomíme-li si, že je to cimrmanista Evžen dr. Hedvábný. "Smysl" příběhu se zase ozřejmí tím, že je to Haškova povídka. Bez této informace (která beztak k obsahu samému nic nepřidává, neboť jsem tuto pvídku nečetl) visí celá příhoda krásně v bezkontextnu a neodvysvětlnu, za což si zaslouží spíše čtyři než tři hvězdy.

Color Film (1971)

Tak na tohle nestačím, hodnocení budu muset přenechat jiným. Zřejmě jsem narazil na svoje divácké meze.

Harold a Maude (1971)

Další film, pro nějž jsou tři hvězdičky málo, ale čtyři už moc. K dobru má jednak dobu vzniku, jendak fakt, že jsem mu uvěřil možnost sexu mladíčka s pětasedmdesátnicí (Ruth Gordon 1896!). Ke zlu má, že jinak jsem osobě jménem Maud nevěřil skoro nic - nikoli vinou její představitelky. A to přesto, že nemám nejmenších pochyb ani o Maudině upřímnosti, ani o možné reálnosti této postavy.

Hloupá žába (1971)

Jedli sušenky a pili limonádu a zadarmo!

I Miss Sonia Henie (1971)

Dík MissJ za legendu. Takže páni režiséři na festivalu, v hotelu, srandičky, jo? To musely být časy. Chtěl jsem dát čtyři, ale milanko8 má pravdu: co je moc, to je moc. Navíc mi nějak začíná chybět Sonja Henie.

Jsouc na řece mlynář jeden (1971)

Morytát o zločinu, který byl už svým vlastním trestem, použili Brdečka s Švankmajerovou k stylově dokonalé, náladově velmi silné a fenomenologicky přesné studii vraždy. Neustálá přítomnost Madony na nebesích v úvodu je zajímavým prostředkem, jak znázornit zasazenost příběhu do univerza. K názvu viz komentář Ony. (Edit po letech: Jsa nyní poučen studiem kramářských písní musím Oninu korekci odmítnout jako nemístnou, resp. zastat se nekorektnosti tvaru v názvu jako zcela patřičné.)

Klíč (1971)

Kruté výslechy gestapa spočívající ve řvaní. Nejprve zběhají celou Prahu s klíčem, pak teprve hodlají zmáčknout zadrženého. Západní (rozuměj nekomunistický) odboj jako klub intrikánů. Komunističtí odbojáři načesaní jako ze schůzí 50. let. Jak tam ale dokázali propašovat přednášku o Nejskvělejším Člověku Leninovi, to byl vrcholný zážitek. Jinak v dětství přitažlivý film, hlavně díky záběru gilotinování ženy a taky scény plné polooblečených slečen v elegantním bytě, kde trávili vojáci wermachtu dovolenou. Teď po letech jsem čekal solidní surové drama, jenže soudruzi se opravdu činili. Ze začátku ještě působivé, dokonce nevadí Internacionála zpívaná před popravou (v dětství jeden můj vrstevník tuto scénu komentoval slovy: "Já bych sral na Internacionálu a volal bych Rusů"). Odsouzení atentátu je věc názoru. Film disponuje několika působivými momenty a tam, kde se snaží jen stroze ukázat tehdejší hrůzu, není špatný. Převážně je to ale škvár.

Konfrontace (1971) (TV film)

Koukám, že Vala docela umí hrát, a ne jen komouše nebo západní agenty. Tento žánr se mi moc hvězdičkovat nechce, proto jen tři, určitě by mohlo být i víc. Když o tom tak přemýšlím, je to vlastně nejlepší Sequensova kriminálka, co jsem viděl. Vcelku velmi dobrá společenská hra, zvláště také dík linii s matkou a jejím manžílkem. Zajímavý je sledovat představy normalizačních autorů o americkém interiérovém designu a především představy o metodách kapitalistické policie - první podezřelý, který je po ruce, ať si skutečného vraha vypátrá sám, jestli nechce jít před soud: geniálně tržně efektivní (no dobře, dík Marthosovi víme, že je to podle americké předlohy). Pachatele jsem sice správně odhadl hned rovnou, ale to je dáno obecnými pravidly detektivek. Jen na jednu věc si u detektivek nezvyknu: Když policajt říká chlápkovi hodinu po objevení zatřelené manželky "Vás to teda sebralo" a podobné hlášky od různých postav po celou dobu.