OXV: The Manual (2013)

„A tuhle znáte?“ (jásavé výskání a rozjařené oči přesvědčují o opaku). „Tak tedy - bylo, nebylo (ale spíš nebylo). Za sedmero horami… respektive na druhé straně zeměkoule se jednoho dne narodil Honza. Švarný to jinoch, který měl sice smůly na rozdávání, ale svou odvahou si přesto proklestil cestu skrz všechna úskalí, až za překrásnou a chytrou princeznou, kterou musel nejdříve probudit z hlubokého spánku, do kterého jí zaklel zlý černokněžník. Temné síly mu v tom bránily, spousty překážek mu oškliví lidé naházeli pod nohy, ale nakonec přece jen vysvobodil princeznu ze zakletí, a u toho ještě stihl sestrojit čertovo kolo a přemoci zloducha. Vidíte, náš Honzík tedy nebyl takové nemehlo, jak se mu dříve všichni posmívali, že?!“ (salvy nadšeného potlesku) „Tak, a teď spát, víc už toho dnes nemám.“ (smutné pohledy s nespokojeným mručením) „Hm, tak že by snad ještě... co to pojmout takhle - “ ... Omlouvám se za svůj neodborný, plytký nástin děje, postrádající veškeré filozofické aspekty nevšedního dílka, ale pojal jsem potřebu také doporučit tuto pohádku, krásnou a milou, skoro jako úsměv Georginy Minter-Brownové. Přesto se musím přiklonit k názoru Okary, že přejet scénář hrubozrnným sci-fi šmirgl papírem od začátku až do konce, jistě by měl daleko intenzivnější dopad. V příbězích strýčka Fishera však rozhodně budeme pokračovat, 4*.

Oculus (2013)

Ano, přesně takhle by to mohlo vypadat. (Ne)bojácnému publiku bylo nastaveno zrcadlo do jiné dimenze, do takové, kde se filmy neměří litry kečupu, počtem rozlitých nápojů v důsledku předimenzovaných vizuálně/sluchových šoků či prožraností mimických svalů přichcíplých nemrtvých. Je to hravé, má to šťávu, nápad (srovnání s ostatními "zrcadlovými" horory pokulhává jak třínohá mula - sorry děcka, ale přítomnost odrazu-tvorného materiálu a nadpřirozena se dá těžko považovat za vykrádačku), a celé to tak roztomile graduje až do perfektního (!) závěru. Víc k tomu asi nemá cenu dodávat, vítej, Nová vlno, doufám, že tu ještě chvíli vydržíš (klepe do dřevěné desky stolu). Bravo Miku, za plný počet. 5*

Sviňák (2013)

Sviňák zvládnul zaprasit celé filmové plátno poctivou, hutnou a výživnou špínou, ale když přišlo na úklid, nebyl po ruce žádný decentní hadr, kterým by ten bordel stáhl, aby taky divák viděl někam trochu dál. McAvoy je prvotřídní a naprosto uvěřitelné prase, schizofrenická zoo jako by vylezla přímo z Kubrickova Osvícení, ale víc než několik blažených chvil zvráceného potěšení po téhle hloubkové sondě do života průměrného, zdravého muže v nejlepších letech nezbylo. Ovšem i za to se cení. 3*

Silicon Valley (2014) (seriál)

No né, co to mé oči nevidí! Vcelku vtipný, geekovský sitcom, který dokonce nepotřebuje ani Cůcin výstřih k tomu, aby se na něj dalo koukat, a člověk se čas od času i ušklíbne. Neuvěřitelné, to snad dělá ta nálepka ejdž-bí-ou, nebo co. Dosahovat to alespoň zlomků kvality scénáře kolegů ze stejné produkce, to by bylo teprv žrádlo. Takhle je to pouhé, ale přesto vítané odreagování pro určité procento vyvolených (ne tohle procento, i když...), a rozhodně není zbytečné tak, jako rozvětvené konce Mass Effectu 3. 4*

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Oh Bene, Bene, ty jsi ale vtipálek… počkat, ne. Nejsi. Ovšem to bohužel není jediný problém této nevtipné „komedie“, nudného „dobrodružství“ a naprosto nezajímavého „drama“. Takže, Ben Stiller a ta srandovní dáma z SNL začnou rozplétat tajemství života. Znáte takové ty stupidní motivační citáty na naprosto nesouvisejících fotkách, co kolují sociálními sítěmi ve všelijakých „12-„ skupinách, a čas od času o to omylem zakopnete v kyberbordelu? Z jedné z nich udělali celý film. Walter je nesmělý snílek. Takový ten, co se zasní a na pár minut upadne do katatonie. Jistě také někoho takového znáte. Místo toho, aby okamžitě podstoupil psychiatrické vyšetření, jen se tomu zasměje a dál pokračuje ve své velmi důležité práci. Střihače negativů. Ovšem, co se nestalo, poprvé za svou kariéru jeden z nich nemůže najít. A jako na potvoru ten nejdůležitější. Takže, co se s tím rozhodne udělat? Vydá se Grónska, samozřejmě. Jen co přivykne místnímu dialektu, který zní dostatečně exoticky na to, abychom si uvědomili, že už nejsme v USA, zažije všelijaká bodrá dobrodružství, která jsou naprosto, naprosto nepodstatná. Ale něco mu stále ještě chybí k dosažení zen-budhistického nadhledu v marném boji proti ošklivému fousatému komerčnímu vedení, znásilňujícímu jeho milovanou firmu. Hádáte správně, musí ještě vyrazit do Afghánistánu. Konec dobrý, všechno dobré, a my všichni s blaženou duší seznáme, že ten pravý smysl života tkví v… ne, neseznáme vůbec nic. Byla to nuda, bylo to úplně debilní, předvídatelné, a nezachrání to kupodivu ani velmi kreativní titulky v úvodu. Jestli si chcete zlepšovat náladu sluníčkařením, doporučuju raději zalovit v bohatých análech oblíbené fb stránky „*-*Nechci žít bez lásky*-*“. 1*

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Já nějak nevím. Každou další projekcí mi tenhle temný můstek mezi starým a novým (resp. mezi novým a starým) přijde čím dál horší. Proč? Hayden přece "temní" celkem obstojně (i když je otázkou, jestli to za něj nedělají jen kontaktní čočky). Naroubování na předchozí klasiky se taky povedlo na výbornou, zvlášť se mi líbí, jak z těch "starých" dotykových hologramových displayů a všemožných laserových ovládacích prvků přejdou v posledních scénách na hypermoderní umělohmotné vypínače světel od záchodu a ohromné rudé blikající knoflíky (pokrok nezastavíš). Všechno je to prostě hrozně cool, tak proč jen z toho mám čím dál horší dojem... stárnu?! Nechám tu původní 4*, a slibuju, že už se na to nepodívám.

Ledová archa (2013)

Mimořádná linka Praha – Soul celkem zabodovala, až by jeden žasl nad tím, nakolik se České dráhy pokouší zlepšit veřejné mínění za pomocí asijských režisérů a modernizací vlakových souprav (už je mi jasné, za co si člověk připlácí v první třídě). Ale ne všechno šlape tak hladce, jako perpetuum (pedo)mobile v týlu. Nadšení z první projekce opadlo, a teď můžu s klidnou hlavou říct, že to má své brouky. Nemálo. Ovšem, jelikož jsem byl ujištěn, že výsledek radostné česko-korejské spolupráce je vlastně metafora na dnešní společnost, symbolika úpadku, boje a znovuzrození, pak nějaké ty díry ve scénáři musím chtě nechtě svést na umělecký záměr. V takovém to případě za silné 4*, podobnou apokalypsu bych si dal líbit častěji.

Maturita (2013) odpad!

Vzhledem k tomu, že jsem za tohle dílo zaplatil celých (a naprosto přehnaných) 50kč, samozřejmě že z čistě experimentálních důvodů, pojal jsem oprávněnou touhu zařadit se do fronty na plivnutí hořké sliny ke dnu filmařské/scénáristické žumpy. To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením. Divákovi neznalému věci, kterého neodradí už úvodní známka kvality pod nálepkou "Magnusfilm", by se snad z počátku mohlo zdát, že jde jen o další, vcelku nevinný celovečerní klon jednoho z odrůd televizního moru, který na nás chrlí pravidelně komerční kanály. Pár retardovaných vycházejících hvězdiček si chce urvat svůj podíl a poplácat se po ramenou, několik nadějných aktérek českého pornoprůmyslu si ušetří budoucí obstrukce s castingem, a zbytek se tak nějak zahraje do autu. Ale věřte mi, tahle "krejzy komedie" nabere postupně takové obrátky, že by se i Krampol krčil v koutě hanbou, hlavu v dlaních a rudý až na prdeli... No, nebudu nikoho ochuzovat o nevšední zážitek. Důrazně varuji, vizuálně požívat pouze ve stádiu pokročilého masochismu nebo opilosti, ale ani v jednom případě to nebude příjemná zkušenost. Zatím naprosté dno, ale mám pevnou víru v českou filmovou tvorbu, že v brzké době jistě zas o fous přitlačí.

Ona (2013)

Pokud vás operační systém začne otravovat s citovými výlevy, neváhejte, a hned ho odneste na zákaznické centrum. Jinak se taky může stát, že už se z té záplavy virtuálních emocí nevyhrabete, a skončíte jako chudák Theodore. Při úchylné souloži s oplzlým wi-fi routerem. Ale jinak, vykrádačka Black Mirror nebyla zas tak zjevná, jak jsem si původně myslel, a všechno to sice unyle a ulepkaně, ale přesto poměrně bezbolestně doklouzalo až do kýženého závěru. Tak proč by ne. Občas neuškodí zabrečet si společně se svým handsfreečkem. 3 a půl*

Vlk z Wall Street (2013)

Vlk se nažral, ovšem z kozy nezůstalo ani ň, a moralisté to budou přežvykovat ještě hodně dlouho. Od dvojice Scorsese + DiCaprio se nedalo očekávat nic jiného, než to nejlepší, a já můžu spokojeně přitakávat všem recenzím, protože přesně to jsem dostal. A ten Leo, jak to jen… prostě když hraje on, tak nikdo jiný nehraje. Vlastně žádný jiný herec ani neexistuje. Proč by měl? Sledovat takový koncert na plátně, nepotřebujete sledovat absolutně nic jiného. Tedy až na úžasnou, dvaadvacetiletou (!!) Margot, která se vedle mistra rozhodně nedala zahanbit. Ale nemá cenu pět další oslavné ódy. Shrnuto a podtrženo, peníze se staly společně s Kokainem mé oblíbené filmové drogy, a moralitu si strčte za klobouk. Za 5* ("...ale jsme si už teď naprosto jistí, že do týdne to vyleze minimálně na 13. Taková malá investice přece není nic proti zaplacení vaší hypotéky, nemyslíte?! ...")