Marťan (2015)

Už jste někdy sadili brambory na Marsu? Samozřejmě že ne, ale Mark Watney ano. Matt Damon zahrál osamělého vtipálka a podvyživeného robinsona tak přesvědčivě, že si za jeho roli odnesl Zlatý Glóbus. Tenhle film vděčí za úspěch především spisovateli Andymu Weirovi. Bez něj by nebylo nic. Adaptovaný scénář tím pádem slavil úspěch a se jmény jako Ridley Scott a Matt Damon a s parádními efekty a hity ze sedmdesátých a osmdesátých let má film zaděláno na Oskara. Marťan je vážně dobrý, ale můj favorit to není.

Most špiónů (2015)

Já tušil, že Mark Rylance bude nominovaný na Oskara. Nehraje sice jako o život, zato je velmi zapamatovatelný, charizmatický a uvěřitelný. Celý film svou osobností i postavou vlastně táhne. Po celou dobu jsem seděl, vstřebával informace a čekal, co se z filmu vyklube. Spielberg natočil Most špionů docela chytře. Do jinak dlouhého snímku vsunul rychlé prolínání děje, prvky humoru a od svých zaběhlých praktik opět neustoupil. Výprava je velmi povedená, rád jsem pohlédl na Berlínskou zeď, a během sledování si uvědomoval, jak děj pozvolna graduje - od všedního a známého k nevšednímu, dramatickému a historickému. Předání špionů na mostě M pak proběhlo s velkou grácií (nejsilnější moment filmu). Nakonec z filmu „Bridge of Spies“ zůstal velmi dobrý dojem, takže jen dodávám, Spielbergova tvorba mi stále vyhovuje.

Everest (2015)

Everest – tuhle novinku jsem si nenechal v kině ujít. A nelituji. Začátek vypadal jako úvod nějakého sportovního filmu, mnoho příprav, loučení, sliby a tak. A pak se celý ten cirkus rozjel. Výstupy, základní tábory, místní rarity, Himaláje, osobnosti, skupiny, vybavení. Všechno to vypadalo jako jedna velká super akce s výstupem na vrchol ozářeným sluníčkem, ale najednou se všechno zvrtlo a změnilo. Jó, Everest je potvora. Ale vážně, těší mně, že tenhle film podle skutečné události vznikl. Atraktivní místo a hvězdné obsazení dodalo snímku šmrnc, a tak se vděčný divák nechá unášet filmem do míst, kam se nejspíš nikdy nedostane.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Už dlouho jsem neviděl tak drsný, syrový a zároveň poetický snímek. Samotný námět vrhne diváka kamsi do roku 1823 na území ledové Jižní Dakoty obývané indiány, což není zrovna optimální místo a období pro partu lovců kožešin. Tvůrci filmu se s námětem poprali dokonale. Kamera, která často spočine či usne na výjevech zimní přírody a krajiny, mi vůbec nevadila, naopak mi vyhovovala. Režie Gonzáleze Iňárritu se tím pádem zastávám, jak ji naopak někteří odsuzují. Dějová linka se sice vleče, ale rámcovému pojetí příběhu to nevadí. To co mělo vyniknout vynikne a co mělo být vysloveno je nakonec řečeno a podtrženo. Revenant jako příběh funguje velmi dobře, a to fanouškům snímku jistě stačí. Jinak práce se zvířaty je perfektní a před DiCapriem smekám, vedle snímků Krvavý diamant nebo Prokletý ostrov si u mě získává obdiv a uznání.

Mládí (2015)

Sorrentiniho filmy mě začínají vážně zajímat. Novodobý Fellini natočí film tak, že působí přímo magicky. Divák jen sedí a kouká. Zpola fantaskní příběh není zbrkle odvyprávěn, postavy jsou netypické, nápaditý děj zavede diváka do míst, kam se většinou nedostane, hudba je podmanivá a výsledek překvapivý. Nevím, jak to dále popsat, ale Felliniho filmy mě vždy braly, a tak nešetřím uznáním ani k tomuto tvůrci.

Daleko od hlučícího davu (2015)

Jedno z velkých překvapení roku 2015. Rád sleduju dobové filmy (ale tím ještě úspěch nemusí být korunován), takže musím uznat, že tohle historické ztvárnění románu se tvůrcům povedlo. Za úspěchem samozřejmě stojí Thomas Hardy se svým slavným námětem, který jsem před tím neznal (proto to překvapení). Začátek i konec tvoří kruh, smyčku, kde na konci filmu … víc ale raději nebudu prozrazovat. Právě protivenství osudu, tvrdohlavost představitelů, překážky a nevýchodné situace činí tenhle film velmi zajímavým.

Doktor Martin (2015) (seriál)

Není to nic světoborného, přesto si každý díl s chutí užívám. Na nízká hodnocení či negativní komentáře nehledím, prostě mě seriál baví. Je dobře, že vznikl.

Jappeloup (2013)

Jappeloup mi udělal radost. Není to žádný kandidát na Glóbus či Oskara, zato je velmi dobře odvyprávěný, vyvážený a zpracovaný. Má šmrnc pohodového i dramatického filmu, který předal jakési poselství, a to mi stačí. Toho si cením.

Dejte mi pokoj! (2014)

Možná film nedosahuje vysokých kvalit, ale já tyhle divadelní adaptace prostě zbožňuju. Žádné hluché místo, žádné protahování, prostě nic, co by nudilo. Navíc výkony francouzských herců jsou jako vždy na velmi dobré úrovni.

Země zítřka (2015)

Líbil se mi námět příběhu, postup vyprávění, postavy i herecké výkony. Není to zcela na plný počet bodů, ale protože se tento, a další podobné filmy, stávají terčem odpadu konkrétního chorého mozku v čele žebříčku, který se v odpadech doslova vyžívá, rád Zemi zítřka podpořím další hvězdou navíc.