Pokus o vraždu (1973)

Film z doby, kdy režisér, tedy Sequens uměl režírovat a herci uměli hrát. Není to detektivka, je to o strachu muže, který si nedovede představit, že ho někdo chce zabít. Nad tím žasnu. Sám jsem po nemocnicích celý život a většina operací zpackaných. Já být chirurg, mám strach, je k tomu důvod. I já mám chuť je zabít, zničili mi život šlendriánem. Ústřední píseň přímo z pera Lišky. On byl tak geniální, že by se uživil i jako hitmaker. Jediné co bych vytknul je frajer  Hanzlík poručík a laciná zápletka s kyanidem u kočky. My měli mnoho koček (nenáviděl jsem je) a žádná se neotrávila kyanidem. Zhebly na choroby jako lidi.

Maigret - Maigret se mýlí (1994) (epizoda)

Toto má poměrně šťávu. Jen mi připadá pitomé, že v budově knihovny Maigret vyslechne příběh o narození malého Olliviera. Kurva, taková náhoda. Myslím, že zase točeno v Praze. Ten profesor je řízek, Hitlerovi by se líbil.

Černí baroni (1992)

Viděl jsem to mockrát, příliš zkrácená verze odtržená od autorovi předlohy. Srovnal jsem si to po 30. letech se seriálem. Vetchý nepůsobí jako komik, prostě skvěle hraje. Hamáček není opilec, Smitzer ho skvěle hraje. Landovský se až tak na Terazkyho nehodí, protože není Slovák. Jasánek je lepší v podání Javorského, protože Javorský je špička českého herectví. Asi to byla blbost, cpát tak rozsáhlý román do pár minut stopáže.

Černí baroni (2004) (seriál)

Ano, obsazením se šklebícího debila Radka Holuba šlápli tvůrci do hovna. Ale jinak se mi líbí přístup režiséra a úplně jiný náhled, než byl populární film. Myslím, že Andrej Hryc byl věrnější Terazky než Lanďák. Také Cimel v podání Lišky byl o moc hezčí (promiň Burdo) Role našeho ministra Jandáka je zase o moc lepší než ve filmu. A dnes jsem měl hovor se svým kamarádem, co se ve filmech fakt vyzná, jemu se líbí spíše seriál, než film. A já vím proč. Je věrnější Švadrlíkovi.

Na kolejích čeká vrah (1970)

Viděl jsem to několikrát. Sem tam logika zločinu postrádá logiky. Ale Kalaš vtipný (Sovák) na rozdíl od váhajícího a vážného (Hrušínský) má taky něco do sebe. Nemám námitek, tak bych to hodnotil. Škoda že se socialistická kinematografie nevěnovala Exnerovi a Kalašovi ve všech formách. Herci byli zaměstnáváni ideologickými píčovinami. Dnes jsou mrtví a nám zbylo těchto pár střípků s výbornou režií.

Druhý tah pěšcem (1984)

Nejsem objektivní hodnotitel. Umím filtrovat v mozku komunistickou propagandu a soustředit se na akci. Na herecký kumšt, což už jsem v CS kinematografii neviděl 30 let. Na tento film tedy mohu říct: Nějak moc geniální byli a nějak moc rychle na to přišli. Ale solidní podívaná. Současné snímky jsou bez propagandy ale režirují je takoví blbci a hrají je takoví kreténi, že koukat se na to dá pouze 2 min. což jsou titulky.

Noc klavíristy (1976)

Tohle nejni blbý! Viděl jsem to 4x. Hlavní hrdinové  sednou jak prdel na hrnec. Z toho filmu máte pocit, že Otakar Brousek musí býti zloduch. Stejně tak Kanyza. Jurištová musí mít brejle, což jí nesmírně sluší a musí souložit s Bartoškou.  Dana Medřická musí být šatnářka, co už neutáhne plato piva. Voska musí býti vzdělaný klavírista a nesmírně citlivý člověk.  Momentálně mapuji Maigreta a zjišťuji v každém díle mraky chyb scénáristů i režisérů(mnoho jich je) Ale tady chybu nevidím.

Maigret - Maigret a smrt Cecílie (1994) (epizoda)

Díl stejně nepovedený jako Zdymadlo. Že by Cecilie škrtila je málo pravděpodobné. Její osobnostní profil je vystrašenost a paranoia. Proč se souběžně odvíjí ten nesmysl vojáka z cizinecké legie co zabije kamarádovi ženu, navíc matku? Pak se přizná i když odjíždí do Indočíny. Já bych to vypustil. Naopak pozitivně hodnotím hlavního zloducha, co umí báječně řečnit. Myslím, že exteriéry jsou Praha. Macháně odvedl dobrou práci.

Maigret - Maigret a zdymadlo (1994) (epizoda)

Tento díl moc povedený není. Děj je moc komplikovaný a plný zbytečností, co odvádějí pozornost. 3 * za ponuré prostředí doků. Obávám se, že jde o Holešovický přístav. Nejhorší je začátek. Dovody spadne opilec aby v ní byl nalezen další. To napsal Simenon?

Co je vám, doktore? (1984)

Z nadhledu r. 2021 je to nesmírně pitomý film. Hvězdně obsazený, dobře zrežírovaný a velmi dobře zahraný.  Mudr. Burda je naprostý idiot, co vyčítá lidem, že jezdí auty. Taky to svoje pod cenou prodá, bez znalosti zákona, že se jedná o společné vlastnictví. Za svý kecy dostane po právu přes držku od podřízeného Hraběty z divadla Járy Cimrmana. Ten příběh by šel jako běžná story o rozpadajícím se manželství. Jenže ta ekologie se tam sere všemi děrami a působí to hloupě! Copak by Štrougal něco s ekologií udělal? Byl rád, že je rád. Navíc na mě jako programátora působilo velmi debilně řešení nějakých úkolů ala IT, co dávno popsal Mr. Scott a prof.  Šmiglevskij z Moskvy.  Ve světě v roce 1986 již vše bylo vymyšleno. A tady parta idiotů sepisovala zprávy, jak řídit přes computery výrobu.  Je to podobné jako řešit pandemii covidu s trotlem Hamáčkem a defraudantem Babišem. Vždy to dopadne špatně.