Vánoce s Alžbětou (1968)

Před 20.lety bych asi dal 3*. Jenže od té doby jsem viděl tolik kokotin, že mu poprávu patří 5*. Vlado Millerovi byla přidělena závoznice, holka z pasťáku. A on si k ní buduje nějaký vztah od antagonismu až k lásce. Dál neprozradím nic a ani film vám řešení nenabídne. Film je plný reálií socialismu, čili je dobré si ke sledování vzít vodku ve slevě  za 109 kč. Žádné radiátory, hezké byty, krásné omítky. Děs roku 1968. Platy kolem 1000 kčs. Vše šedé, v závoji deště a totálně zdevastované. Záloha  350 kčs dobírka asi 600 kčs a cigára stojí 4-7 kčs. Kurva, a tím se chtěl Husák chlubit?

Jan Cimbura (1941)

Absolutně nereálný příběh o hodném a pracovitém vysloužilci Cimburovi (vojáci zpravidla končili na šibenici, měli vnímaní práva poněkud posunuté). Naprosto odporná Štěpničková. Nereálný hodný sedlák, co daruje kobylu-to je jako kdyby dnes hodný podnikatel vzal SUV za mega a daroval to účetnímu. Takovej blbec ale nikdo není. Jediná reálná scéna je vypalení žida. Ona je prostě celá evropa neměla ráda, protože stejně jako cikáni nedodržovali pravidla.

Paleta lásky (1976)

Je to velmi průměrný film, ale dívatelný. Už na začátku je nezodpovědná chyba. Kdo byl Antonín Mánes? Divák si to musí vygůglit. Byl jsem zmaten. Šlo to udělat i bez něj.

Paní Bovaryová (1991)

Naprosto nesnáším I. Huppert, je asexuální a odporná. Vydržel jsem asi 20 min. Nejde to.

Slunce v síti (1962)

Líbila se mi kamera, hlavní hrdina dělá slušné fotky, i když hrát neumí. Líbila se mi atmosféra děsivého sídliště v Blave. Podružná linie, matka bez zraku a chlap bez ruky. Co je ale děsivé, ta odfláknutost a rozvláčnost scénáře. Nová vlna? Forman by jim nařezal na prdel. Napřed se naučte natočit obyčejný příběh!

Organ (1964)

Ano, má to skvělou kameru, i námět bych tak nějak strávil. Jenže dlouhé a blbé dialogy o ničem, to strávit nedovedu. To je problém Slovenské kinematografie. Hrdina přijde na scénu, zamyslí se, pak roztahuje ruce, či objímá sloup. U toho žvaní blbosti, které nejsou vždy související s příběhem, je-li příběh vůbec. Proč toto nedělala Chytilová v dobách nejlepších filmů?

Zmluva s diablom (1967)

Snažil jsem se na to dodívat. Nepodařilo se to. Slováci nemají smysl pro humor stejně jako Američané. Nejvíc to posrala ta blbá sedmikráska, navíc hnusná. No prostě je to pitomost bez vtipu kupodivu na dobré téma. V Kolibě to prostě neuměli....a neumí dodnes.

Králíci nemají jména (1990) (TV film)

Je to v podstatě téma Stíny horkého léta. Ale s malou obměnou. Bronislav jako vojín tam vyčítá velitelovi, jak si žil jako prase v žitě. Nakonec je na něj i sprostý, protože oba ví, že válka je v piči. Nakonec odcházejí a jejich budoucnost je zlá, žádné dobré řešení tam není. Poměrně hezké historické drama.

Řád (1994)

Po roce 90 jsem neočekával takové drama. Tříska jako kněz řádu Karmelitek mě hodně seděl.  Žádný happy end se tam neodehraje. Ten, kdo má být zabit, je zabit. Vašut hraje výborně, Zahajský taktéž a Jana Preissová je skutečná hvězda. Zejména po kravinách jako Dostat tatínka do polepšovny. Moc hezké historické drama.

Křehké vztahy (1979)

Jeden z mála filmů, co se mi líbil v 17 letech a líbí se mi v 62. Juraj Herz  řekl: Chtěli po mě film z dělnického prostředí a tak jsem zvolil řezníky. Film má neskutečný spád a výkony. I Hapku bych za hudbu pochválil. Nádherní záporáci: Menšík a Štěpnička. Krásné role Peterka a Řehák. Kratina tam není policajt, ale trestaný řidič masa. Božská Zora nehraje typickou šlapku, ale rozvedenou samoživitelku. Zápletka se jménem je v kinematografii velmi vzácná....Vše se povedlo.