Zakázané ovoce (2009)

Severská záležitost jak má být. Skvělá kamera, nadprůměrná hudba. Holky tu řeší problém, zda žít doslova v okovech víry dané prostředím a rodinou a nebo žít normálně(Je normálně, taky dobře?). No a nějak to vyřeší, nechte se překvapit, která do toho práskne. Film plný zajímavých obrazů, neobyčejného prostředí a děje, který je pro protagonistky vážně Vážný. Najdete tu plno neobvyklých scén. Milujme se aniž se dotýkáme. Scéna se sexem ve stodole je taky nesmírně originální, onanující chlapec prosí za odpuštění hříchu svojí dívky. Kurva, viděl jsem asi 10 000 filmů ale tohle ještě ne!

Více (1969)

Album More mám doma již 36 let, je to klasika, o které zbytečno psát. Na film jsem se těšil již zmíněných 36 let ale je to běžná záležitost, angažovaná věc o drogách, nic víc nic míň. Krásné exteriéry. Všimnul jsem si velmi hluchých míst, ty šlo vyplnit také hudbou Pink Floyd ale nestalo se tak. Čili trochu zklamání.

Zamrzlá země (2005)

Naprosto bezútěšný severský film, plný nezodpovědných až šílených hrdinů, zimy a beznaděje. Postavy jsou vzájemně propojeny jak je u těchto filmů zvykem(u nás Knoflíkáři, v Mexiku Amores peros). Nedobré si to pouštět, máte-li deprese, bude to ještě horší. Obávám se, že tento kousek není šumítko, ač hledal-li by v něm někdo scénáristické chyby, jsou tam.

Lulu na mostě (1998)

Hodnotím to stejně jako moje oblíbená JanaRyba. Mysterióznosti proklatě moc, nuda děsivá, vypnul jsem v 55 minutě, takže nikdo nemůže říct, že jsem neměl snahu. A to toho Harveye mám rád tuze...skoro jak buzerant!

Ogród Luizy (2007)

Romantika s příměsí krve a ultranásilí (cituji Kubricka). Kamera skvělá, herectví Patrycje Soliman fantastické. Gangster milující schizofreničku. Korupční Polsko! Český divák je tu jak doma. Při sledování mě napadnul Kim Ki Duk i Tarrantino. Hudba nádherná, jelikož ji dělal Jerzy Satanowski. Docela dost satanská. Samozřejmě vás na závěr napadne, takhle polepšený mafián není skutečný ale přesto krásný příběh!

Vzpomínáš na Dolly Bell? (1981)

"V každém okamžiku se v každém směru mírně zlepšuji". Toto je životní cíl pubescenta Dina (Slavko Stimac), který v holubníku ukrývá děvku Dolly Bell. Logicky je to jeho první láska a první sexuální zkušenost. Není to ale jen o tom. Dialogy běžné bosenské rodiny v šedesátých letech jsou prostě nepřekonatelné. Rodina trpí po půlnoci stranickými schůzemi, jež svolává opilý otec, titovský aparátčík. Návštěva tety je velký skeč hodný Felixe Holzmana. Tento film má mnoho dalších kladů o kterých je nesmysl psát, nutno vidět. Obávám se, že se stejně jako u Feliniho Amarcordu, Darmošlapech a Tornatoreho Maleně jedná o Kusturicův autobiografický příběh dětství. Ovšem velmi dobrý!

Rain Man (1988)

Fanynky Toma Cruise se na to hrnuly v šestistupech, není to film o podnikání Cruise a jeho erotickém dobrodružství. Je to úžasný majstrštyk Dustina Hoffmana. "Počítáme karty, jen počítáme karty". V podstatě jediný ze dvou filmů, kdy TC nebyl trapný. Ten druhý se jmenuje Narozen 4. července.

Enigma (2001)

Michael Apted, téma, z kterého by se dal vytvořit přímo famózní příběh, dopadl jako dětský film. Claire je mrtvá, nemrtvá, je to agentka, neagentka a pak se přisere doprostřed Skotska německá ponorka. Winsletka tu v brýlích a děsivých šatech vypadá jako Jiřina Švorcová, která chce být traktoristkou. Agenti tu kouří v posteli a lezou do ní v botech. Šifry se schovávají na hajzlu mezi hajjzlpapírem. Šifrant, vracející se z blázince vůbec nevypadá jako schizofrenik ale člověk co 4 dny pařil. No Aptede, nepotěšil jsi mne!

Svatej z Krejcárku (1969)

Petr Tuček je režisér Packal, vlastně nic dobrého pro filmový kumšt neudělal. Tento film je ale poněkud vyjímečný, vykreslení postav velmi originální, Václav Kotva jako velký player , co v ostatních domácích filmech hrál pouze vedlejší role. Vadila mě první polovina, kde Peterka přehrává svoji roli bohéma a opilce a s příběhem to souvisí velmi málo. V druhé polovině se rozvijí skutečné drama dobráka Lájoše a kurvy Magdy. Škoda přeškoda, že tuto předlohu neuchopil do rukou někdo zdatnější, než Tuček. Závěrečná alegorie v horách je ale velmi povedená.

Pevnost na Rýně (1962)

Bohumila Šmídu mám rád, je to kasař Mlíko. Hraje tu opravdu přesvědčivě ale vynáší takové pitomosti určené scénářem, že jsem se ztrácel. Mělo to tedy znamenat, že buržoazní důstojnický sbor je zlý, tupý, lživý, podlý? Scény z Alžíru zase říkají, že francouzský důstojník jest vojákem každým coulem. Obávám se, že řešení je jednoduché. Nevýrazný režisér Ivo Trojan to dojebal na přání komunistů. Ale Hogera a Šmídu je mi celkem líto, že se této onanie museli zúčastnit.