• Thriller

Anna Karenina (2012)

Škoda, že tento film nemal premieru minulý rok. Ako maturantovi by sa mi veľmi zišiel. Ale aspoň som bol nútený prečítať knihu a teraz môžem porovnávať. Umiestniť dej na divadelnú scénu bol fantastický nápad. Začiatok bol trochu chaotický, ale o to zaujímavejší. Neskôr, keď už pribudli aj exteriéri začalo to dostávať tú správnu formu a podobu. Už od začiatku mi bolo jasné, že ísť na projekciu a neprečítať si pred tým aspoň nejaký základný obsah na oživenie postáv v pamäti, bude problém. A zo začiatku aj skutočne bol. Potom som sa už do toho dostal a začali sa mi vynárať jednotlivé fragmenty deja. Prvé stretnutie Aničky a súdruha Vronského ( inak Taylor-Johnson skvelý počas celého filmu. Nechápem, prečo vzal rolu v Kics Ass!!! ) vo vlaku a moment, keď preskočila iskra, fantastické. Ďalšia úžasná scéna, do ktorej sa trebalo vžiť a precítiť ju, bol ples. Wright majstrovsky podal myšlienku tejto scény a kvalitne vygradoval atmosféru. Chúďatko Kitty, až mi jej bolo ľúto. Potom to už ide presne tak ako má. Veľké šťastie, vzbura proti pravidlám spoločnosti ( scéna na dostihoch priam dych vyrážajúca), odchod a pobyt mimo ( kde z neho mohlo byť ukázaného viac ) a začiatok konca veľkej lásky. Law opäť kvalitný, presne tak som si predstavoval Karenina pri čítaní knihy. Chladný, nekompromisný úradník, pre ktorého je česť viac. Príbehy vedľajších postáv sa dostali trochu do úzadia, inak by bola minutáž ešte raz taká. Ale dostávam sa k podstate veci. Keira Knightly. Kritici sa obávali, či to dokáže zvládnuť. A dokázala. Podľa mňa bola fantastická. Pekná, s emocionálnymi výlevmi a s narastajúcim šialenstvom. Neviem čo iné by som k nej ešte povedal. jednoducho, zahrala vážne kvalitne a dalo sa na ňu pozerať. Čo sa mi ešte na filme páčilo, bol nespočet kamerových hračiek a vychytávok. Strih a husličkový podmaz taktiež profesionálny. Ku koncu bol však dej už viac rozťahaný ako bolo potrebné. Nudil (aspoň mňa ) a začala sa vytrácať tá napätá atmosféra medzi hlavnými postavami. Ale som rád, že som sa projekcie zúčastnil. 4 z 5 Videné v kine ( CinemaCity, Aupark, BA )

50/50 (2011)

Ja mám Gordon-Levitta rád. Na mňa pôsobí prirodzene a ukázal, že vie zahrať aj vyslovene dramatickú rolu s emocionálnymi výstupmi. Paradoxom tohto filmu je aj Kendrick, ktorú majú ľudia zafixovanú skôr ako ľahkú vedľajšiu postavu. Tu však bola hlavná a možne ešte viac musela hrať emocionálne. To sa jej aj podarilo aj nie. U mňa je ona zaradená niekde inde, ale nebolo to zlé. Silný príbeh, zvládnutá réžia a celkom schopné dialógy. Ku koncu však až zbytočne natiahnuté a jemne nudné. Inak film na zamyslenie s dobrými hereckými výkonmi. 3 z 5

Bůh masakru (2011)

Skvelé. Nič viac sa k tomu povedať nedá. Obsadenie, dej, emócie, jednotlivé scény. 4 z 5

Afghánské peklo (2011)

Podobné ako Očami války. Tamto však malo trochu lepšie obsadenie a dej. Afghan Luke zaostáva aj výpravou a akciou. Nič prevratné, nič nové. Miestami zaujímavé, miestami nudné. Neoslovilo čo sa týka súčasnej vojenskej tematiky. 2 z 5

Svatá čtveřice (2012)

Príjemná, ľahká celoročná komédia s chytľavým soundtrackom. Tímovka funguje, chémia na české pomery vynikajúca. Langmajer ako postarší pán fajn, ale radšej ho mám ako nejakého sukničkára, resp. pána v najlepších rokoch. Krásne scény z ostrova mi navodili príjemnú, letnú atmosféru. Odvaha hercov priam udivujúca. Čakal som nejaké hlášky, ako to už u českých komédií býva. Scenár sa skôr orientoval na postavy a vzťahy medzi nimi. Ale samozrejme, trochu humoru sa predsa len našlo. Dalo sa však z toho námetu vyťažiť viac. Príjemný filmík, ktorý poteší ale nenadchne. Hlavne nezabudnite, 18+. 2 z 5

Expresní zásilka (2012)

V krátkej dobe u mňa druhý film, pri ktorom som si rozšíril svoje obzory. Tento film nieje ťažký na pochopenie. Aj keď sa scenáristi snažili trochu popliesť hlavy, v konečnom dôsledku to vyznelo dobre a žiadny prekvapujúci záver či nepochopenie sa nekonalo. Gordon-Levitt tam bol vážne len v pozícií herca. Postava síce cyklistická, ale žiadne stehná. A konečne film, kde ani nemusel hrať, len šľapať a šľapať. Shannon zase raz skvelý. Dobre, že ho obsadzujú do rolí jemne narušených maniakov. To mu skutočne ide. Čo sa mi skutočne páčilo, bola kamera. Niektoré zábery vyrážali dych. Možno som čakal trošku väčšiu reklamu na biky. Škoda, že záver nedopadol tak, ako som očakával, ale presne podľa šablóny. A druhý mínus, človek s polámanými rebrami by takú jazdu na ťažkom policajnom bicykli určite nezvládol. To ma sklamalo a ubralo ašpirantovi na štvorku jednu hviezdu. Ale bavil som sa. 3 z 5

Lukostřelci (2011)

A tu môžeme sledovať prapočiatky vzniku sniperov. Prvá hodina čistá nuda, občasný súboj a ani vykreslenie príbehu či deja vás nezdvihne zo sedadiel. Druhá polovica je však o niečom inom. Skvelé súboje, lietajúce šípi, odstreľovanie nepriateľa. Scéna na skalách priam fantastická. Škoda nereálneho digitálneho tigra, ale potešil. Výprava nádherná, herci obstojný. U mňa to trošku zaostáva za japonskou alebo čínskou filmografiou, ale epická "podívaná" to bola. Na štyri však tomu niečo chýbalo. 3 z 5 ale s odporúčaním.

Bez kalhot (2012)

Už v prvopočiatkoch sa o tomto filme vravelo, že to bude niečo zaujímavé a nové. Herecké obsadenie tomu nasvedčovalo. Nakuknúť do sveta mužského striptízu, to sa len tak nevidí. Tatum si zaspomínal, zafinancoval a natočil labutiu pieseň. Pettyfer, neoholený, nenabúchaný a predsa sa tam hodil. McConaughey je šouman a táto rola mu sedela. Mohol možno dostať väčší priestor, ale chápem, v tímovke to nieje dovolené. Holky pekné. Čo je slabina tohto filmu?? Priehľadnosť. Tu som čakal klasického Soderbergha, niečo, pri čom by som sa musel zamyslieť. Nedočkal som sa. Priamočiare, nevtipné ale na druhej strane svižnejšie a s useknutým koncom. Dá sa to pozrieť, ale žeby ma to nadchlo ako napr Dannyho chlapci alebo Zkrat, tak to nie. Za to, že Soderbergh vie pracovať s hercami a skvelú kameru 3 z 5

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

HA HA HA ! Budem extrémne krátky. Keď sa točia filmy podľa knižnej predlohy, je jasné, že sa nejaká scéna musí vypustiť. Ale ešte som nevidel, aby sa scény pridávali. Či už to povolila autorka alebo nie, z čitateľov to urobilo debilov. A ešte tú "bonusovú" scénu aj zle postrihali. Hviezda za skvelého Michaela Sheena. Keby si z nás nespravili debilov, bolo by viac. Takto len 1 z 5

Loutkař (2012) (amatérský film)

Čo povedať na začiatok. Dosť dobre spravený amatérsky film. Námet a scenár fajn. Nie úplne na reálnom základe, ale aspoň sa nikto na nič nehral. Už som sa bál, že sa to skončí klišoidne, ale záver bol aspoň trochu prekvapiví. Výprava taká ako sa na amatérsky film patrí. Les, námestie, škola. Nič náročné, drahé a podobne. Páčil sa mi zvuk, bolo počuť, že použili externé mikrofóny. Kamera a strih tiež ušli. Obraz ale niekedy nebol kvalitný, čo ma trošku mrzí. Výkony nehercov sa celkom dali. Scenár síce niektorí recitovali, ale tak, aspoň sa snažili. Hlavná postava a jej záverečný výstup bol skutočne excelentný. Páčila sa mi však jedna vec. V jednom momente mi to nahnalo zimomriavky. Vtedy sa vykreslenie atmosféry skutočne podarilo. Škoda "výstrelov" a nedotiahnutých detailov. Inak aj make-up sa dal spraviť lepšie. Takže, celkom slušný počin a poprosím viac takýchto amatérskych filmov. ....... Oprava : Objektívne by to malo byť 3 z 5 ale kedže vieme koľko to stálo námahy a cením si takých ľudí, dávam nadhodnotených 5 z 5