Loose Change 2nd Edition (2006)

Neřekl bych že tomu přímo věřím. Dylan Avery může být ještě lepší vymývač mozků než lidé o kterých mluví ve svém dokumentu. Každopádně je to velmi zajímavá konspirační teorie a něco na ní zajisté bude. Dokument je postaven tak, aby mu každý nezainteresovaný snílek v růžových brýlých uvěřil. Na druhou stranu proč ne? Na druhou stranu jsou totiž podobné věci společností spíše zarhováný v duchu jejího proudu. Každý řekne raději a s menším odporem "To je blbost, 11/9 bylo tak jak nám to média předkládají". Je to jen o síle většiny a menšina se (jako už to ve světě chodí) podřídí. Kdybych o tom tak hluboce nepřemýšlel, tak tomu uvěřím už po první minutě a po skončení si opravdu otevřu soukromý kinosál, kde budu tuhle teorii promítat. Ale něco mi říká, že to nebude tak horký, jako se to tváří. Každému z nás čas od času přijde dopis "Vyhráli jste milión korun, zavolejte na to a to číslo a prémie vám bude vyplacena" a drtivá většina z nás tenhle dopis ani neotevře, zmačká a hodí do odpadků. A proč? Protože všichni víme, že je to podvod a že se to "jen tak tváří", stačilo by pozorně prostudovat ten dopis a každý, alespoň trochou toho IQ obdařený člověk, by našel kde je chyba. Vždycky to jsou maličkosti, jako je jedno slovo, nebo malý nečitelný řádek schovaný na konci dopisu atd. A tahle moje sugesce je taky důvodem, proč tomu stoprocentně nevěřím. Nicméně fakta uvedená v dokumentu jsou podložená (teda doufám, nezkoumal jsem je) a buďto je Dylan Avery jenom velmi zručný šarlatán, který vykresluje obraz teroristických útoků v poněkud zamlženém, mysl-matoucím a rádoby-uvěřitelném světle anebo tady máme největší státní podvod v dějinách lidtstva. Tohle dílko ve mě zanechalo mnoho emocí, myšlenek a hlavně otázek a proto... jdu odebrat hvězdičku Letu č. 93 :D

Božské děti (1997)

Tak jsem buďto jsem strašnej cynik anebo nevim. Každopádně mě to za srdce nechytlo ani trochu. A to jsem se na to tolik těšil. :( Přišlo mi to jako krásně natočený film o ničem, respektive o ztrátě bot. Hodně scén mi přišlo jakoby nedotažených a spoustu náznaků nějaké vedlejší dějové linie, ale ani jeden z nich režisér nerozvinul. A jako třešničku na dortu absolutně nic nevysvětlující konec. :/ Každopádně dětské herecké výkony jsou jedny z nejlepších které jsem měl tu možnost v posledních týdnech vidět, tak alespoň to mě hladí na duši, když už jsem byl takle zklamán.

Old Boy (2003)

Geniální scénář. Film, který nestačí vidět jednou, jelikož je děj vyprávěn opravdu krkolomně. Ale když si celou tu mozaiku poskládát dohromady, vyjde vám z toho dokonale promyšlená věc.

Spalovač mrtvol (1968)

One-man-show v podání Rudolfa Hrušínského. Psychologický snímek, ve kterém pan Koprfingl začne jako milující hlava rodiny a skončí jako blázen, díky vymývačům mozků od našich "milovaných" sousedů. Střih a kamera jsou pokrokové a velmi nadčasové, to zapříčinilo, že zub času ze Spalovače neukousl ani malinkaté sousto a to je jen a jen dobře. Protože nejen kamera a střih jsou tady vynikající. Myslím si, že celý tenhle klenot, za nějž můžeme vděčit muži jménem Juraj Herz, je nadčasový a je to jakési memento pro dnešní generaci, protože mezi řádky se toho zde dá vyčíst velmi mnoho...

Mechanický pomeranč (1971)

Je to hodně zvláštně natočeno. Stanleyho Kubricka uznávám, jako Pana režiséra, ale pomeranč mě minul snad kilometrovým obloukem. Pro mě opravdu nic víc, než dvě hodiny plné násilí a sexu. Ale Malcolm McDowell předvádí herecký koncert, to se musí uznat. [Update 7. 3. 2011]: Hodnocení neměním ani po velmi obohacující projekci česko-ruské verze tohohle filmu, samozřejmě s Tokajskou lahvinkou a trochou THC :o)

Ima, ai ni jukimasu (2004)

První japonský film, který u mě nebyl za plné hodnocení. Abych pravdu řekl ani nevím proč, prostě mě nedokázal pohladit u srdíčka tak jako ty ostatní.

Lijavec (1997) (divadelní záznam)

Seminář bych hodnotil tak za šest, u vymýšlení anekdoty jsem řádně procvičil svou bránici. Ovšem hra je opravdu z toho slabšího cimrmanovského soudku.

Nevěsta monstra (1955) odpad!

Tak jako prokousat se timhle "filmem" je celkem složitá věc, věřte mi. Mě osobně se to nepodařilo a usnul jsem zhruba po polovině (ve 2 odpoledne). Ale scény, kdy oběti oné hrozné chobotnice přes sebe přehazují vlastní silou její chapadla mě opravdu pobavili.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Moje druhé setkání s Ki-duk Kimem nedopadlo o mnoho lépe než to první. Tenhle rejža asi hold není mým šálkem čaje. Jeho zdlouhavé, poetické a takřka bezeslovné dílo mě minulo dosti velkým obloukem. Ale chápu, chápu co se vám všem na tom tak moc líbí, je to ta čistota, ta atmosféra, ty nádherné obrazy střídající jeden druhý. Bohužel vizuální stránku jsem na filmu nikdy moc nedoceňoval a tenhle film je úplně celý založen pouze na ní.