Výjimeční (2019)

Bez pochýb 5*. Film začína akoby dokumentárne a potom nadobúda neuveriteľné tempo. Popri tom si zachováva neprikrášlenú realitu každodenného, často márneho snaženia opatrovateľov autistov. Keď sa ako víťazstvo oslavuje, že niekto prešiel 4 zastávky metra bez zatiahnutia záchrannej brzdy. Vincent Cassel a Reda Kateb sú fenomenálni, civilnosť ich herectva presvedčivá. Aj ďalší herci (či samotní pacienti?) sú absolútne presvedčiví. A zjavne aj medzináboženská a medzirasová spolupráca funguje medzi dobrými ľuďmi.

Prvňák (2010)

Pekný film založený na skutočnom príbehu. Pre niektorých ľudí možno na uvedomenie si, aká je cena vzdelania. Tiež si je potrebné ceniť mieru sebareflexie, akú má britský režisér voči koloniálnej minulosti. 3,5*

Dům (2011)

Vydarený film s vynikajúcimi hereckými výkonmi. Citlivá ruka režisérky, decentne natočené erotické scény, neromantické zábery prírody a drsný realizmus ranného kapitalizmu na slovenskej dedine. Upachtený otec sa zodiera pre materiálne blaho zabúdajúc na cit. Ten občas prebleskne v scénach, keď je sám. Napríklad, keď objaví medzi architektonickými nákresmi domu detskú kresbu svojej dcéry. Miroslav Krobot a Taťjana Medvecká excelujú, čo je obzvlášť videteľné, keď hrajú iba mimikou tváre. Judit Bárdos už teraz možno nazvať veľkým talentom. Film akoby začínal pomaly, ale stále si udržiava vnútorné napätie a momenty prekvapenia. Režisérka nepodáva myšlienky po lopate, ale necháva na divákovi, aby si veci domyslel a docítil. Ak to nenominuje Česko na Oskara za cudzojazyčný film, potom je to rozhodne môj favorit spomedzi slovenských filmov. Navyše to bude aj dobový dokument.

Kůže, kterou nosím (2011)

Starý dobrý Almodovar. Napína nervy do prasknutia, a keď sa divákovi zdá, že emocionálne už nevie stráviť brutalitu scény, vtedy to odľahčí absurdným humorom. Vtedy, akoby naznačil divákovi - veď je to iba film... Veď človek nemôže inému človeku urobiť takéto kruté veci. Alebo môže? Film má v sebe niekoľko prekvapivých zvratov a odhalení, niekedy až telenovelového charakteru. Ale človek pri Pedrových filmoch nemôže pozerať na malé chybičky (možno úmyselné), lebo celok je strhujúci. Možnože nie taký skvelý film ako Hovor s ňou alebo Volver, ale je to tak na 9/10. Almodóvara jednoducho musíte milovať. Pre mňa najlepší výkon Antonia Banderasa, ktorý som videl.

Něco jako komedie (2010)

Inteligentný film s dobrým obsadením známejšími aj menej známymi hercami. Každý z nás je tak trocha blázon a tí, čo sú celkom normálni, sú možno aj nudní. Film je o tom, ako sa vyrovnávať s problémami v živote, hlavne keď si tínedžer nešťastne zaľúbený a pod tlakom rodičov. Vtedy možno pomôže vidieť ľudí, ktorí sú na tom horšie ako ty. A môže to prebudiť tvoje dobré stránky, o ktorých si ani netušil, že ich máš.

Zrození Planety opic (2011)

Nemám rád sequels ani prequels už z princípu, že sa niekto snaží speňažiť úspešný film, často bez nápadu, či talentu. Tento film bol pre mňa príjemným prekvapením. Prvá verzia planéty opíc zanechala vo mne nezabudnuteľný zážitok, veď som ju videl počas studenej vojny a dobový kontext bol veľmi silný a umelecké stvárnenie presvedčivé. Tento film sa pôvodným inšpiruje iba vo forme veľmi voľnej, inak je to celkom iný príbeh aj morálne ponaučenie o tom, že cesta do pekla môže byť dláždená tými najlepšími úmyslami niektorých ľudí a lakomosťou iných ľudí. Zaujímavý príbeh, dramatický spád filmu, výborné animácie a fantastický výkon herca hrajúceho Cesara.

Agora (2009)

Nezdielam asi väčšinové nadšenie týmto filmom. Má niekoľko rovín, ktoré boli spracované na rozličných úrovniach. Áno, je známe, že kresťanstvo hneď po tom, ako prestalo byť prenasledované sa stalo netolorerantným a tento stav trval pomerne dlho. Táto rovina je pomerne dobre vykreslená. Ďalšia rovina je hľadanie vedeckej pravdy Hypatiou, ktorá mňa ako výskumníka oslovila, len mi to vykreslenie pripadalo trocha schematické. A nakoniec príbeh Hypatia, Orestes, Davus je schematický a málo na mňa zapôsobil. Celkovo sa mi film páčil oveľa menej ako staršie Amenabarove snímky.

Květ pouště (2009)

Téma ženskej obriezky je ľudsky šokujúca a politicky aktuálna, ale film pôsobí počas väčšiny deja skôr dokumentárne ako umelecky. Konkrétna scéna obriezky bola neobyčajne brutálna, ale v umeleckej rovine mal film rozhodne rezervy. Je potrebné obdivovať odvahu tejto ženy, že bola schopná na medzinárodnej úrovni prehovoriť o tomto probléme. Vcelku solídny herecký výkon predstaviteľky hlavnej postavy.

Barneyho ženy (2010)

Barney je televízny producent soap opery, syn kanadského židovského policajta vynikajúco stvárneného Dustinom Hoffmanom. Na povrchu obhrúbly človek, fanatický fanúšik Montreal Canadiens je v hĺbke duše citlivý a zraniteľný. Presvedčivo vykreslený jeho pekný vzťah k excentrickému otcovi a veľká celoživotná láska k tretej manželke Miriam, ktorá pretrvala napriek všetkému zlému, čo sa prihodilo. Udivuje ma, že bol film ocenený Zlatým glóbusom v kategórii komédia/ muzikál. Do tohto žánru by som ho rozhodne nezaradil. Popri Hoffmanovi aj vynikajúce výkony Paula Giamattiho a pre mňa dovtedy neznámej Rosamund Pikeovej.

Zdrojový kód (2011)

Vcelku originálny nápad na sci-fi film. Film má spád, človek sa ani chvíľu nenudí. Jake Gyllenhall, Michel Monaghan aj Vera Farmiga sú presvedčiví aj príťažliví. Je to špičkový film v svojom žánri.