Zoufalci (2009)

Názov filmu vcelku dobre vyjadruje jeho úroveň. Skupinka Jabloneckých lúzerov s rozličnými životnými osudmi, ktoré však nechytia za srdce. Ani vynikajúci výkon Simony Babčákovej to nezachránil. Bez invencie, zápletky, podpriemer českej kinematografie.

500 dní se Summer (2009)

Nie som týmto filmom až taký nadšený ako "priemerný hodnotiteľ". Táto komédia (? - bolo v nej málo vtipného) je o darwinovskom výbere, aký praktizujú súčasné ženy pri výbere samcov (pardón - partnerov). Mužovi nejde do hlavy, ako mohla žena nevedieť, či je jeho dievčaťom, keď s ním spala a zdieľala iné intímne činnosti, ako rozhovory. A potom je prekvapený, keď zistí, že sa vydala za iného. Časté v živote aj vo filme, jednoducho ženy sa nerozhodujú iba rozumom, ale hlavne intuíciou. Presvedčivý výkon Zooye Deschanel. Rozhodne mi vo filme vadil "rozprávač" v pozadí a fúra banalít typu "nič také ako osud neexistuje".

Samaritánka (2004)

Kim Ki-duk je taký ázijský Bergman. S témou smrti a sexu zaobchádza so šokujúcou otvorenosťou a je skeptický voči existencii dobrých stránok ľudskej duše. Ale pripúšťa, že existujú a vo filme sa objavujú v prekvapujúcich momentoch. Láska otca k dcéri, ktorá sa prejavuje násilím. Láska k mrtvej priateľke, ktorá sa prejavuje sexom zo súcitu. A dalo by sa hľadať ďalej a ďalej, ale film so videl iba dvakrát. Možno po piatom zhliadnutí dopíšem nové postrehy. Prekrásne zábery prírody, pôsobivá hudba. Jednoducho, tento rešisér patrí medzi mojich Top 10.

Přepravce (2009)

Zaujímavo vykreslený trojuholník, na ktorého vrchole stojí drogový díler, sociopat s črtami, ktoré priťahujú určitý typ žien. Chvíľu sa zdá, že šikovne manévruje medzi svojou manželkou a milenkou, ktoré ho cynicky využívajú a dávajú sa využívať, ale nakoniec ho prehliadnu. Film má niečo v sebe z atmosféry juhoamerických filmov z kriminálneho prostredia, ale nie je natoľko brutálny. Vylepšuje ho dobrý herecký výkon hlavnej postavy.

Opravdová kuráž (2010)

Coenovci nepatrili medzi mojich obľúbených režisérov, ale tento film je vydarený. Tzv. smradľavý realizmus divokého západu, keď šerif je bývalý zločinec. Špinavé šatstvo, z ktorého až cítiť smrad. A realistickí zločinci - nie zlosynovia ako v kovbojkách, ale obyčajní primitívni sociopati. Film má spád, Jeff Bridges je jednoducho fenomenálny, ale dušu filmu vdychuje asertívne 14-ročné dievča s vycibreným citom pre spravodlivosť jedinečne stvárnená Hailee Steinfeldovou. O tejto herečke ešte určite budeme počuť. Vo filme je aj zvyčajný čierny humor napr. v scéne dentistu odeného v medvedej koži, ale aj malé vtipy, keď napr. Mattie, ktorá si trúfa na bezcitných zločincov a šikovne manipuluje tvrdých mužov zákona, povie, že nemôže piť kávu, lebo má len 14 rokov. Možno by si film nezaslúžil až 5*, ale nemôžem si pomôcť.

Syn lovce orlů (2009)

Nenápadný príbeh bez nejakého napínavého deja, ale je príjemné sa dívať na tento film. Zaujímavá príroda, spôsob života mongolsých pastierov, aleaj citlivo zachytené všeľudské témy, ako vzťah syna a otca, pubertálne rebelantstvo, náznak prvej lásky, vzťah k bratovi a nado všetkým dohliadajúci anjel strážny v podobe orla vyslaného otcom. Je to film, pri ktorom sa človek niečo dozvie o cudzej krajine a pritom problémy postáv mu môžu byť blízke.

Otec na služební cestě (1985)

Z nejakého dôvodu sme my, čo sme vyrastali v 70-tych rokoch považovali Juhosláviu za skoro demokratickú a kapitalistickú krajinu. Isto to bolo skreslené hotelmi pri mori, otvorenými hranicami na západ a podobne. Ale juhoslovanský komunizmus v 50-rokoch bol rovnako obludný ako u nás, aj vrátane popráv. Toto obdobie je majstrovsky zobrazané v Kusturicovom filme rozprávanom z pohľadu dieťaťa. Udávanie aj v rámci rodiny, tvrdé tresty za ideologické prehrešky, vymývanie mozgov komunistickou ideológiou. Film pritom má typickú kusturicovskú poetiku, ako aj s "citlivo" natočené erotické scény, ale hlavne "reálny socializmus" ako protiklad "socialistického realizmu". Jeden z najlepších Kusturucových filmov.

Horší už to nebude (2006)

Zaujímavý scénaristický nápad. Obvykle si myslíme, že (kvalitné) umenie odráža život. Ale čo keby život odrážal umenie? Na tomto vtipe je založený tento film, v ktorom mapujeme existencionalistickú transformáciu nudného úradníčka na človeka plného života, lebo sa domnieva, že mu ostáva len pár dní života. Na takejto zápletke už bolo založených viacero filmov, nie všetky rovnako vydarené. Odkaz je jednoduchý, každý raz zomrie a mal by žiť naplno, či už mu zostáva pár dní alebo 20 rokov. Dobré herecké výkony, pre mňa najpôsobivejší moji obľúbení herci Maggie Gyllenhall a Dustin Hoffman. Zábavné, aj na zamyslenie. Myslím, že happyend to trochu pokazil, ale aj tak nadpriemerný film.

Nezbytnosti života (2008)

Prekrásne jednoduchý príbeh. Inuitský lovec sa dostane na tuberkulózne oddelenie v Quebecu. Zdá sa najprv, že je stratený, keďže nepozná jazyk a považujú ho za divocha, ale nachádza si svoje miesto v kolektíve pacientov a získava rešpekt ostatných. Opatrne vyjadrované city k francúzskej sestričke, pri ktorých sa nedala prekročiť rasová priepasť a nakoniec otcovský vzťah k inuitskému chlapcovi - sirote. Jemu vysvetľuje svoju prostú filozofiu o nezbytnostiach života. Tento film odporúčam všetkým, ktorí si niekedy myslia, že ich život je komplikovaný. Film prináša aj informácie o inuitskej kultúre a životných zvyklostiach, ale to najdôležitejšie posolstvo je v tom, že my, ľudia, sa vlastne od seba ani tak veľmi nelíšime. Ďalší skvost frankokanadskej kinematografie (pre mňa v minulosti aj Invázia barbarov). Dabingom by film veľmi stratil, zaujímavé je striedanie inuitštiny a francúzštiny, ako aj svojská melódia reči hlavnej postavy hranej Natarom Ungalaaqom. A mimochodom - jeho otec aj otec jeho ženy boli vynikajúci lovci...

Všichni jsou v pohodě (2009)

Dojímavý príbeh čerstvo penzionového otca, ktorý si hľadá cestu k svojim deťom. Zrejme príbeh zaujme skôr vyššie ročníky, ktoré sa skôr vcítia do kože hlavnej postavy. Komorne podané, civilné herectvo De Nira a ďalších hviezd, ktorí ukazujú svoju všestrannosť. Príbeh o tom, že aj keď sa človek snaží robiť v živote len správne veci, nie vždy sa mu to podarí. A nie vždy to pochopia aj jeho najbližší.