Ondine (2009)

Vydarené prelínanie fantazijnej roviny so skutočným životom je jednak veľmi poetické, jednak vytvára počas celého filmu napätie. Poetická rovina je zvýraznená krásnymi zábermi drsnej prírody. Ľudskú rovinu dáva filmu rybárova chorá dcéra. Colin Farrel presvedčivý v úlohe rybára, pričom jeho írsky akcent dodáva filmu realistický ráz. Rozhovory s farárom sú smutno-vtipné a originálne. Alicja Bachleda nežná, záhadná, žensky príťažlivá. Celkový pocit z filmu je príjemný.

Půlnoc v Paříži (2011)

Woody Allen dozrieva ako víno. Kým v jeho starších filmoch ma niekedy až unavovali neurotické postavy intelektuálov s ich večnými sebaspytujúcimi debatami, posledné roky ma jeho filmy vyložene bavia, až na malé výnimky. Aj tento film mal v sebe veľa vecí, ktoré robia film dobrým. I keď postava hratá Owenom Wilsonom je takýmto typom intelektuála, ktorý hľadá tvorivú inšpiráciu, neunavuje detailami svojich vnútorných pocitov. Vtipnou pointou návratu do Paríža minulosti sa pohráva s ilúziou mnohých ľudí (nielen umelcov), že v minulosti to bolo lepšie. Láskavo parodizuje slávnych umelcov minulosti, neľútostne sa vysmieva z amerických malomeštiakov v súčasnosti. Film má popri hĺbke aj hravost´ a vtip, ako aj prekvapujúci záver. Tiež netradičné negýčové zábery Paríža potešia oko. Človek sa na konci už teší na Woodyho ďalší film, ktorý pri jeho produktivite príde zrejme skoro.

Strom života (2011)

Film zjavne vyvolal kontraverzné reakcie na CSFD aj na IMDB. Pre mňa to bol zážitok. Napriek neskrývanej kresťanskej mystike, ktorá ani mne osobne ako ateistovi nevadila, lebo sa zameriavala na témy týkajúce sa bytostne všetkých ľudí, sa mi film veľmi páčil. Má veľa toho, čo človek očakáva od dobrého filmu. Viaceré roviny, život človeka v kontexte existencie vesmíru, vynikajúca kamera, citlivé zachytenie atmosféry južanského mestečka a rodinnej dynamiky, vynikajúce herecké výkony detských hercov, Brada Pitta, Jessicy Chastain, hudba. Keby človek chcel veľmi zapárat´, našiel by aj slabšie miesta (napr. dinosaury), ale celkový dojem z filmu je úchvatný aj po dvojnásobnom zhliadnutí.

Láska a jiné závislosti (2010)

Film je avizovaný ako komédia, aby pritiahol divákov. V skutočnosti hlavná línia vôbec nie je komediálna. Ona má progredujúcu chorobu, on si sexuálnymi úspechmi lieči zlyhanie v živote. Úžasná chémia medzi Gyllenhallom a Hathawayovou. Škoda, že nebola viac rozvinutá línia Jamieho rodinných vzťahov - vlastne iba jedna scéna v rodine, inak iba s mladším bratom. Ku konci filmu som sa obával, že po scéne opätovného zblíženia začnú dôchodcovia v autobuse tlieskať, čo by zruinovalo film, ale našťastie režisér zachoval cit pre mieru romantiky. Inak veľmi otvorene popísané často neetické praktiky farmaceutického priemyslu - film bol natočený podľa knižnej predlohy nakrútenej podľa skutočného príbehu bývalého zamestnanca vo filme menovanej firmy.

Micki + Maude (1984)

Nápad vtipný, ale realizácia pokuľhávala. Je známe, že jeden muž vie milovať dve ženy naraz a to nielen v polohe sexu, ale hlavný predstaviteľ akosi nedorástol na úlohu, aj scenár trochu trpel americkou povrchnosťou, ale niektoré miesta boli naozaj dobré. Obidve herečky zahrali solídne a film sa dá pozrieť až do konca. Bigamia aj polygamia môžu zrejme fungovať (aj pri vývoji ľudstva fungovali), ale zrejme všetci zainteresovaní s tým musia súhlasiť.

Pevné pouto (2009)

Polarizované názory na tento film. Podľa mňa je tento film neskutočný gýč. "Život po živote" a dojímavé scény! Istože téma je deprimujúca a bolesť rodičov strašná. Človek vraždiaci dievčatká je psychopat. Ale koľko lepších filmov už bolo na túto tému! Za všetky spomeniem len Šiesty zmysel. Je pravda, že Stanly Tucii s parochňou hrá presvedčivo psychopatického vraha. Ale pre tento film by bola dôležitá predstaviteľka Susan, a tá bola nepresvedčivá.

Letní strom (1971)

Takých príbehov bolo v tom čase viac a Kanada útočiskom pre Američanov, ktorí nechceli do Vietnamu, či už z principiálnych dôvodov, alebo sa len nechceli dať zabiť kvôli tomu, čomu neverili. Upútal filmový výkon mladého Michaela Douglasa a pre nás, čo sme ešte nezabudli na socializmus, tvorivá sloboda. Aj v roku 1971 bolo možné natočiť v USA tento film bez akýchkoľvek, hoci iba morálnych dôsledkov pre tvorcov. Mimochodom, mnohí Američania z tých čias stále žijú v Kanade, lebo vyhýbanie sa vojenskej službe je nepremlčateľný trestný čin.

Poslední výlet (2009)

Typické road-movie s netypickou dvojicou. Otec - zločinca, ktorý uniká pred spravodlivosťou a berie so sebou svojho syna a snaží sa s ním vybudovať vzťah, alebo aspoň nechať pre neho niečo pozitívneho. Je to preňho ťažké, lebo toho pozitívneho je v ňom málo. Film má pomerne pomalý spád a jeho najsilnejšou stránkou je výkon Huga Weavinga.

Dobrý Will Hunting (1997)

No neviem, koľko sa medzi nami potĺka samorastlých géniov, ktorí odmietajú mainstreamový úspech. Zrejme neveľa, i keď by sa zrejme nejakí našli. Na filme bola najzaujímavejšie pre mňa "terapia" v prevedení Robina Williamsa a vôbec fantastická interakcia týchto dvoch postáv. Hlavne scéna, v ktorej vraví lekár Willovi opakovane "Ty za to nemôžeš!" vyvoláva zimomriavky a ukazuje, ako hlboko môžu byť schované naše zraniteľné miesta. Dobrácki kamaráti z mokrej štvrte Bostonu sa mi zdajú byť skôr slabším miestom filmu, ktorý však drží počas celého trvania diváka v napätí a rozhodne patrí k tým lepším na túto tému. Názov je zaujímavou slovnou hračkou: Good Will Hunting = Dobrý Will Hunting, zatiaľ čo Goodwill hunting = Hľadanie dobrej vôle, čo by možno aj lepšie vystihovalo obsah filmu.

Dopisy pro Jenny (2007)

Vcelku pohodový film o bežných životných problémoch mladej ženy, ktorej zanechala umierajúca matka listy, čo ju mali usmerniť v životných krízach. Listy pomáhajú, ale Jenny potrebuje aj vysvetlenia od matkiných priateľov. Nakoniec jej pomáhajú listy aj priatelia urobiť životné rozhodnutia. Filmu by sa dalo vyčítať pomalšie tempo, ale nakoniec vzbudzuje pozitívne emócie.