V jednom ohni (2008)

Film je schematickou kresťanskou propagandou, že viera v Boha dokáže prekonať rozpad manželstva a urobiť človeka lepšieho. Moja skúsenosť je iná, i keď musím pripustiť, že film má aj niektoré inšpirujúce momenty - napríklad niektoré zo 40 "prikázaní" cesty ako zachrániť manželstvo. Nato nemusí byť človek veriaci, aby vedel, že ak sa bude správať k partnerovi dobre, má väčšiu šancu udržať vzťah.

Andělé a démoni (2009)

Čistá komercia. Už príbeh v knihe bol slabou variáciou na Leonardov kód. Ale s Tomom Hanksom sa aj toto dá predať.

Vzpomínáš na Dolly Bell? (1981)

"Starý", dobrý Kusturica. V čase natočenia filmu samozrejme ešte mladý. Naturalizmus pripomína povojnové talianske filmy a trošku snáď aj ranného Formana (Lásky jedné plavovlásky). Prostým štýlom, ktorému nechýba typická poetika, vykreslený príbeh prvej lásky mladého chlapca, ktorému v rovnakom čase umiera otec. Otec je inteligentný, excentrický človek, ktorého náboženstvom je komunizmus. Kontrasty a paradoxy "socialistickej" Juhoslávie aj s jej všetkou biedou a primitivizmom, napriek ktorým si však niektorí dokázali zachovať svoju ľudskúú dôstojnosť a súdržnosť.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Film zrejme realisticky vykresľuje korene ľavicového extrémizmu v Nemecku. Ako všetci extrémisti, aj oni vychádzali z pravdivých faktov. V NSR bolo v tom čase veľa bývalých nacistov na dôležitých ekonomických a štátnych funkciách. Ale riešiť terorizmom tieto nespravodlivosti je slepá cesta. Dobre je vykreslený fanatizmus hlavných postáv spolu s ich hippisáckym štýlom života. Dobrý výkon Moritz Belibtreu ako Baader, ktorý je známy aj z filmu Lola beží o život.

Kinsey (2004)

Začiatok filmu bol dosť dokumentárny, ale potom sa popri faktoch začal pre mňa prekvapujúco rozvíjať aj celkom zaujímavý filmový príbeh, ktorý popisoval milostný trojuholník manželov Kinseyovcov a jedného z jeho žiakov. Tiež je veľmi dobre vykreslená posadnutosť výskumom typická pre niektorých vedcov. Z historického hľadiska je pekne ukázané, ako šokovali výsledky výskumov sexuálneho správania puritánsku Ameriku. Nakoniec, ako každý výskumník, ktorý priniesol prevratné poznatky v svojej oblasti, bol aj Kinsey trocha zajatcom svojich teórií a podceňoval psychologickú stránku sexuality.

Střepy reality (2008)

Veľmi netypický americký film natočený málo známym režisérom s málo známymi hercami. Príbehy plynú síce pomaly a film osídľuje celá plejáda postáv s rozličnými charaktermi a životnými problémami, ktoré sa vzájomne preplietajú. I keď pri prvom sledovaní je problematické postrehnúť všetky línie, pri opakovanom pozeraní ma film nenudil. Ja však mám rád komorné príbehy. Film zrejme vyvolá dosť protirečivé reakcie, ako ukazujú už prvé štyri hodnotenia.

Sněhový dort (2006)

Od čias Rainmana je je ťažké natočiť lepší film o autistovi, i keď aj tento film je hodnotný pokus. Okrem autistu je zaujímavý aj ostatný kontext filmu. Tempo je pomalé a miestami je film nudný. Emocionálna sila je tiež premenlivá. Sigourney Weaver je neveľmi presvedčivá. Akosi vidieť, že tú úlohu hrá. Alan Rickman a Carrie-Ann Moss sú zas štandardne nadpriemerní. Jeden z filmov, ktorý sa snaží o kvalitu viac ako o zisk, ale nie celkom sa mu to podarilo.

Šťastné a Veselé (2005)

Bristskí (škótski) a francúzski vojaci na jednej strane a nemeckí vojaci na druhej strane sa počas Vianoc rozhodnú, že si dajú prestávku z boja. Začne sa to prestávkou a končí tzv. zbrataním, čo velitelia a politici nemajú radi a preto sú po zásluhe potrestaní. Vynikajúco vykreslená myšlienka, že keď namiesto abstraktného "obrazu nepriateľa" stretneš podobného človeka, ako si sám, strácaš motiváciu riskovať život. Vojna je nezmyselná (a obzvlášť 1. svetová taká bola). Jednoduché prevedenie, dobré herecké výkony.

Let's Dance (2006)

Priemerný tanečný príbeh, schematický protiklad "chudobný rebel" a "ambicionózne bohaté dievča", ktorí sa nájdu cestu k láske. Tretiu hviezdičku dávam za vynikajúcu tanečnú choreografiu záverečnej scény, malo to grády, až skoro na husaciu kožu.

Je to i můj život (2009)

Ťažko preložiteľný názov filmu parafrázuje biblickú odpoveď Kaina na otázku, kde je jeho brat: "Am I my brother´s keeper?" - "Som azda strážcom svojho brata?" Slovo keep má v slovenčine podľa kontextu najčastejšie významy "držať, podržať, udržať" a tom je vlastne tento film. Vyvoláva silné emócie, ako aj myšlienky o tom, kde sú hranice rodičovskej a súrodeneckej lásky. Veľmi realistické zobrazenie chronickej liečby leukémie. Prekvapujúce filmové pointy. Nemám obzvlášť rád Cameron Diaz, považujem ju za priemernú, Hollywoodom nadhodnotenú herečku, ale po tomto filme som čiastočne zmenil na ňu názor. Pre mňa to bol zatiaľ jej vrcholný výkon. Obrovské talenty ukazujú už známa Abigail Bresslin a zatiaľ neznáma Sofia Vassilieva.