Batman a Robin (1997)

Schumacher týmto filmom zobral Batmanovi aj ten kúsok dôstojnosti, ktorá mu zostala po tiež nemotorne natočenom Batman navždy. To všetko, čo Burton vybudoval, Schumacher bez mihnutia oka a s úsmevom na tvári zničil. Ale ako rodinná komiksová oddychovka pre deti do 5 rokov sa to dá pozerať, samozrejme ak nie ste Batmanovským fanúšikom, lebo tých asi trafil šľak. Je to komediálna komisková fraška. Clooney ako Batman? Nikdy. Schwarzenegger alias Mr. Freeze? Na smiech. Thurman v roli Poison Ivy? Nesexi mrcha, ktorá často prehráva. A postava Batgirl úplne zbytočná. Nedá mi nespomenúť ešte také prkotinky ako vystrelovacie zimné korčule či batmnanovská kreditka, ktoré hádam predčia aj batmanovské vynálezy z filmu Batman 1966. Schumacher uspal šípkového Batmana na dlhé roky až raz prišiel krásny princ menom Nolan a... Ale to už je iný príbeh.

Batman: Duše draka (2021)

Nato ako je film temný a drsný, je animácia na dnešnú dobu dosť detinská. To je jediná, ale zato veľká výčitka. Inak príbeh dobre funguje aj bez klasických Batmanových záporákov.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 2. (2013)

Na rozdiel od dobrej rozbehnutej prvej časti je druhá časť značne nekonzistentná. Batman je absolútne odtrhnutý z reťaze. Občas mi nedávalo zmysel prečo robí, to čo robí. Súboj a smrť Jokera zaostáva značne za očakávaniami. Myslím, že posledný súboj s Batmanovým najväčším nepriateľom si zaslúži väčší part. Superman začal byť pre mňa zaujímavý akurát vo chvíli, keď stratil všetku silu. No stačilo mu len dotyk kvetinky a už bol zasa fit. Taktiež od súboja Batman vs. Superman som očakával väčšiu epickosť. Aspoňže záver mal pointu.

Batman navždy (1995)

Ja na tomto filme neviem nájsť jediné pozitívum. Nepáči sa mi herecké obsadenie od necharizmatického Kilmera cez otravného Carreyho po vykopávku Jonesa. Nepáči sa mi vykreslenie zloduchov Hádankára a Two-face, ktorí sú charakterovo úplne mimo. Nepáči sa mi neónový Gotham so Sochou slobody (wtf). Nepáči sa mi zápletka, lebo aj napriek tomu, že som film videl viackrát, nikdy som nepochopil ten mixér na hlave. Vlastne jedno pozitívum to má, a to že sme oveľa viac docenili Burtonové filmy. Je škoda, že Burton nepokračoval, lebo v jeho podaní duo Hádankár a Two-face mohlo byť masaker.

Batman se vrací (1992)

Spolu s prvým Batmanom je to jednoducho komiksová kultovka, ktorú nezatieni ani Nolanov Batman. Ťažko porovnávať "Batman sa vracia" s "Batman", pretože oba filmy sú podobné a zároveň rozdielne. Film sa viac zameriava na záporné postavy, dokonale vykresľuje ich charaktery a motívy. Ukazuje ich dve stránky, Tučniaka jednak ako ukrivdené stvorenie, ktorého vám je na začiatku možno aj ľúto, no zároveň sa navonok derie jeho dravý živočíšny pud a zrazu by ste pri nemohli stáť zo starchu, aby vám nezakusol do nosa. Z ťarbavej Seliny sa lusknutím prsta stáva sexi mrcha s bičíkom, ktorá v nej driemala, len jej k tomu musela dopomôcť tlupa pouličných mačiek. Nech by tieto postavy, boli akokoľvek dobre napísané, nebyť skvelých hereckých výkonov či už DeVita alebo Pfeiffer, vyšli by do stratena. Len škoda, že Batman/ Bruce Wayne bol potlačený do ústrania, lebo na jeho charaktere by sa dalo ešte viac popracovať. Samotná zápletka je v podstate absurdná, i keď všetky tie okolnosti do seba parádne zapadajú. Atmosféra už ani nemôže byť temnejšia, aj keď niektoré momenty pôsobia komicky ako napr. Tučniakova jazda na megagumennej kačke. Druhý Batman sa proste Burtonovi vydaril, ale bohužial tretieho takéhoto skvostu sme sa už nedočkali. Burtonove batmanovky človek dostatočne ocení až po rokoch. "Záleží len na tom, kto má dáždnik."

Batman: The Long Halloween, Part Two (2021)

Dlhý Halloween je výborný detektívny komiks s minimom akcie, ktorý by fungoval aj bez Batmana, no on i jeho superzloduchovia sú fajn spestrením príbehu. Toho využili tvorcovia filmu a v druhom pokračovaní pridali dosť akčných scén s nimi, ktoré sú efektívne, no zároveň tým upozadili samotné vyšetrovanie. Niektoré sviatočné vraždy, sú v takom rýchlom strihu, že divák neznajúci predlohu vlastne ani nevie koho to zabili. Záverečné rozuzlenie s Gildou síce ponechali, no dosť ho oproti predlohe zjednodušili.

Batman: Útok na Arkham (2014)

Odporúčam ako ochutnávku pred blížiacim sa filmom Suicide squad (2016), určite vás to ešte viac navnadí. Jedná sa o klasicky výborný DC animák plný napätia, akcie a humoru. Za negatívum považujem, že tvorcovia sa spoliehajú na to, že perfektne ovládate komiksový svet, takže žiadne bližšie predstavenie hlavných anti-hrdinov nečakajte. Je to na škodu, keďže sa jedná o zaujímavé charaktery. Taktiež ani nevysvetľujú niektoré motívy, ako napr. prečo Harley Quinn nenávidí Jokera, či v akej veci podrazil Riddler Wallerovú. Vyznať sa v tom budú len komiksový fandovia. A zápletka s Jokerovou bombou by pokojne mohla byť námetom na celý film.

Batmanův syn (2014)

Základným problémom je Batmanov syn Damian. Príliš mladý, príliš malý. Myslím, že aj na komiksový svet je boj tohto zasrana a jedného z najobávanejších bojovníkov Deathstroka absurdný.

Batman vs. Hush (2019)

DC animáky som vždy považoval za kvalitnejšie než od Marvelu, no týmto filmom sa stiahli riadne dolu. Komiks som čítal, tešil som sa na filmové spracovanie aj keď len forme animáku, no to čo urobili s predlohou,... no komiksových fanúšikov musel trafiť šľak zo záverečnej pointy. Postava Thomasa Elliota tam je len preto, aby tam bola, lebo chcelo to veľkú guráž urobiť z neho úplne zbytočnú postavu, keď v predlohe je Hush on. A animáciu už by tiež mohli trochu upraviť. No po tomto sa bojím, ako spracujú ešte lepší komiks Dlhý Halloween.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Vyjsť tento film pred 10 rokmi bola by z toho bombastická bomba. Avšak dnešný filmový svet je už tak presýtený komiksovými filmami, že dnešní diváci už nie sú schopní tolerovať u nových komiksoviek ani prd. Filmová spoločnosť urobila sama sebe medvediu službu, keď robila okolo tohto filmu takú megakampaň. Nespočetné trailery ukázali snáď to najlepšie z filmu a divákom zostala na pozeranie v kine len tá prvá dosť statická časť. Film som si musel pozrieť viackrát, aby som pochopil počínanie postáv a niektoré vedľajšie dejové línie. Herci sú super, Ben Afflack snáď prekonal aj Christiana Balea, Jeremy Irons (ktorého moc nemusím) je v roli Alfréda úžasný, len Hanry Cavill je taký nemastný-neslaný. Ja osobne ho považujem za najlepšieho predstaviteľa Supermana, avšak jeho postava v tomto filme je dosť zle napísaná. Chýba mu také odľahčenie. Celý film má Superman len jeden výraz - mokrého šteňaťa. Jesse Eisenberg ma v roli Luthora bavil, tešil som na scény s ním. Síce je to také zakomplexované decko, ktorému keby ste strelili za ucho, šiel by sa do detskej izby vyplakať, ale rolu psychomaniaka zahral dobre. Boj Supermana a Batmana je zvládnutý na jednotku, aspoň sme videli, že je možné poraziť aj neporaziteľného. No a potom prichádza toľko kritizovaný zvrat alá "Marta". Pravdupovediac neviem, čo mám na to povedať. A tak ako ma bavila záverečná akcia v Muži z ocele, tak ma to bavilo aj tu. Skrátka u komiksoviek také akčné scény očakávam a patrí to k tomu. Film ma zas tak neohúril ako som čakal podľa trailerov (asi preto, že pred filmom ukázali viac než mali), ale nejak to moc neriešim, takže preto som dal 4 hviezdičky.