Upgrade (2018)

Objektivně by to byly spíše čtyři, nicméně vzhledem k oblibě tohoto tématu si poznamenávám těsných pět. Plus i vizuálně to zaujme (pohyby kamery), hudba, resp. zvuková složka je vhodně zvolená, celková stylizace sedí, svět je uvěřitelný (až na realističnost vztahu tak odlišných lidí, jako je ústřední manželský pár). Scénář ale jinak není dementní, byť to vlastně není nic moc složitého. Jako etuda zpracovávající toto téma je to dobré. A přihlédneme-li k faktu, že to stálo jen 5 mil dolarů, smekám.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Viděno podruhé: Ještě silnější než poprvé, ryzí filmová lahůdka. Natočit tak působivé audiovizuální dílo, kde jednu z hlavních rolí hrají vůně, je majstrštyk. Zpracování je opravdu hvězdné. Jasných pět hvězd. Být to tématicky ještě bohatší, uvažuji o top10.

Kontakt (1997)

Viděno cca po páté: Zařazuji do top10, ten film je prostě úžasný. Velmi chytrý, vědecky skutečně reálný, postavy se chovají rozumně, vše je uvěřitelné, navíc plné emocí. Napínavé a strhující od začátku do konce, přitom osobní a niterné. Vynikající hudba, vynikající herecké výkony, výjimečně propracovaný scénář i adekvátní režie. Ale co víc - zejména v závěru ten film velmi výstižně sdílí, že spiritualitu člověk může čerpat stejně tak dobře z vědeckého úžasu vesmírem a místem člověka v něm, jako z náboženství. V tom je tento film unikátní a dotýká se něčeho obrovského. I když už jsem to viděl předtím mnohokrát, opět to byl hluboký zážitek. To je film, který musí do top10.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Velké překvapení v rámci série. Je to poprvé, co jsem si MI opravdu užil, je to nejen nejlepší díl, ale i nejlepší akční film za dlouhou dobu. Vlastně je toto prototyp klasického akčního filmu, jak by měl vypadat. Oproti marvelovkám, kde je vše nefyzické, jen namalované, toto je velmi příjemně reálné a připomíná to, jak moc je skutečná realita (zatím) nenahraditelná. U mnoha scén jsem zíral jako už dlouho ne, zejména u souboje na záchodech, stejně tak ale i u automobilové honičky - ty mě většinou nebaví, vždyť je to stokrát omleté. Ale tady se jim to povedlo, byla zábava na to koukat. Akční scény prostě 100%, a přitom to nebylo vždy jen a jen násilí. Konečně se akce nerovná jen násilí. Všemu samozřejmě dost pomáhá dobrá pulsující hudba, herecky také dobré, poměr akce/napětí/humoru akorát. Pokud jde o scénář, drží se to na hraně snesitelnosti, kdy to ještě není úplně debilní (jako třeba rychle a zběsile), aby se to nedalo brát aspoň trochu vážně (byť minimálně na dvou místech je to WTF, které z imerze vytrhne dost). Je to sice pořád MI, a dost jsem se občas ztrácel, co kdo zrovna má za lubem, ale dobrý. Celkově ale akční nářez a velký velký film v rámci žánru. Neni to prostě tak debilní jako FastFurious, ani tak digitální jako marvelovky. Těším se na další.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Jistě to nebude pro každého, ale mně se to líbí docela dost a rozhodně se těším na další díly. Není tam vůbec žádný humor, je to celé vážně míněný world building a v tom je to dobré. Zejména v závěru je to vyloženě hutné a osudové, byť to teprve pozvolna rozjíždí věci, které přijdou. Že by to ale bylo záživné po celou stopáž, to úplně ne. Přeci jen se tam řeší i osobní dějové linky, které nejsou ani důležité, ani moc zajímavé, zejména tam, kde se navazuje na předchozí díl, což ale asi nebylo tolik nutné. Teď už se začíná dít něco jiného, většího. Pokud jde o zpracování, Yates ještě pořád režíruje dovedně, což je po tolika dílech obdivuhodné, nuda to rozhodně není. Je pravda, že už jeho styl známe a tedy není to překvapující, ale ne to špatně? Drží si to vysokou laťku, tak proč to měnit. Vizuálně je to prvotřídní, zvukově taky, herecky taky. Příště by to chtělo už ale soustředit se na velké věci a pokud řešit malé osobní linky, tak si dát zálěžet, aby stály za to. V tomto byla jednička lepší, tam nenudily ani osobní zápletky a jeich podání. 75%, závěrečná půlhodina 100%.

Ant-Man a Wasp (2018)

Přes řemeslně kvalitní zpracování to není ani na tři hvězdy. Toto je nejhorší marvelovka (spolu s Iron Manem 2). Zábavné ve smyslu komediálním to rozhodně není. Dějově také ne. Je to celé naopak natolik nesmyslné (i když přijmeme komiksovou logiku), že skoro bolí to sledovat. Co tam tedy zbyde, není-li to dost spektakulárně akční (což není), ani humorné, ani tam není emocionální náboj a skvělé postavy? Nic, snad kromě jedné párminutové originální vyprávěcí scény. Ale to je sakra málo.

Tiché místo (2018)

V rámci žánru jsem nadšen. Konečně něco originálního, což zaslouží velké uznání. Napínavé celou dobu, žádné zbytečné násilnosti, vynikající herci, přiměřená stopáž, je to celé zkrátka povedené.

Na hraně zítřka (2014)

Napodruhé: opravdu vynikající po všech stránkách. Málo který film takhle úžasně odsýpá, je to zábavná, ale přitom nikoliv vypatlaná jízda. Zpracování na 100% po všech stránkách, námět a děj originální a záživný. Akorát stopáž, výborná jednohubka. Úplný konec bych snesl sice trochu méně happy, ale i tak celkově 95%

Nevědomí (2013)

Podruhé: Na hranici čtyř a pěti. Podráží tomu nohy moc dlouhá stopáž. Prostříhat to tak o 15-20 minut, aby to odsýpalo, tak je to pecka. Den předtím jsem viděl Edge of Tomorrow a to je tempově zvládnuto mnohem lépe. Jinak je to ale velmi dobrý film. Dobrá premisa, zajímavý svět, aspoň trochu originální děj, fajn postavy, naprosto vynikající zpracování. Snad jen hudba nevýrazná a celkově příliš unylý dojem (chybí něco super). 80%, opravdu hlavně kvůli utahanosti.

Nit z přízraků (2017)

1) Herecky úžasné - nestačil jsem sledovat, kolik toho lze sdělit úplně beze slov. Tam, kde by jiní potřebovali nějaký dialog nebo voiceover, tady to zvládne jen pohled či gesto. Vynikající. 2) Vizuálně i hudebně úžasné - poetická, lyrická atmosféra, stylově vypiplané, celou dobu konsistentní, uhrančivé. Vynikající. 3) Záživnost ale skoro na nule. Témata sice nakousnuta byla nosná (co vše lze vydržet pro lásku, co obětovat, kde jsou meze posedlosti, závislost, práce, poslání...), ale všechno bylo tak zbytečně divné, odtažité, nedotažené, nezáživné, že to vlastně přišlo vniveč. Tak strašně moc to muselo dát všechno práce, za kamerou i před kamerou, a výsledek tak mdlý. Je to podobné jako předchozí Master: naprosto precizní, stylisticky vytříbená, brokátem vyšívaná a nejdražším francouzským parfémem navoněná analýza hovna s houbami na másle.