Saltburn (2023)

Zhýralé, vizuálně povedené, dialogově slabší, zazobanecké drama, které nejvíce táhnou scény architektonických míst a herecký výběr, především Rosamund Pike a Berry Keoghan (který dle mého čím dál víc roste do charakterního formátu). Naproti tomu neschopnost vytvořit si kladný vztah k jakékoliv z postav, scény s unuděnou atmosférou, která se místy nechtěně přenáší i na diváka a možná trochu nejistý, zbytečně natažený závěr, jsou tím, co film sráží zase blíž k průměru. Sečteno podtrženo, jde o příjemnou, i když tápající vizuální podívanou.

Bastard (2023)

Nehostinné, vřesu plné, historické drama, které zobrazuje odvěký souboj arogantního, despotického charakteru moci proti nezdolné povaze utlačovaných. Snad neokoukatelná, sošně vysekaná tvář Hanse Mikkelsena a jakoby neustále potemělé scény dávají nejvíce vyniknout atmosféře onoho zapadlého kousku vřesovišťového dánská osmnáctého století. Jde tedy o silně koukatelné, ale trochu předvídatelné dramátko, kterému budou asi nejvíce slušet plátna kin.

Hranice (2023)

Uprchlické a pro mnohé jistě velmi kontroverzní drama, které se trefuje, do jednoho z nejaktuálnějších a zároveň nejvíce polarizujících témat současnosti. Snímek tedy není zrovna pohodičkové pokoukáníčko, spíše zdůrazňuje fakt, že dobrý film nemusí klást důraz na děj a vyprávění, ale že je často důležitější něco sdělit či odhalit. Jenže za ono sdělení je teď režisérka v Polsku tvrdě odsuzovaná a to i ze strany vysoce postavených vládních činitelů... pak tedy po zhlédnutí nutně vyvstane otázka: Kdo všechno se bojí koukat na film Agnieszky Holland?

To se mi snad zdá (2023)

Nápaditá, lehce černá komedie, kterou kupodivu táhne herecký výkon Nicolase Cage, což by po jeho angažmá v převážně béčkových filmech, čekal už jen málokdo. Skvělý je i samotný snový nápad, který originálně poukazuje na vrtkavé rozmary popkultury. Bohužel působí jako přetěžený a to svým futuristickým koncem, tam mi přijde jakoby ani sám autor nevěděl, kam až chce nápad zavést... škoda toho závěru.

Jagna (2023)

Překrásné olejo-malebné drama skvostně adaptující opus magnum Wladyslava Reymonta ověnčeného nobelovou cenou. Dvojice Welchman zanechali silný dojem již snímkem Loving Vincent, takže nějaká ta očekávání byla, o to s větším potěšením musím konstatovat, že ona očekávání se podařilo výrazným způsoben předčít. Významný podíl na tom má především husokožní soundtrack hudebního uskupení Rebel Babel Film Orchastra, který s pečlivým výběrem herců tvoří působivý folklorní přesah doslova malebně ztvárněného slovanského venkova. Co dodat... Dechberoucí kinozážitek roku.

Showing Up (2022)

Umělecké drama, které čert ví proč dostalo i přívlastek komedie. "Snímek střízlivý vtipem" zdá se mi po zhlédnutí jako příliš silný výraz. Film se točí hlavně kolem umění a jeho komunitě, takže označit ho za artový mi přijde samoúčelné. Já bych ho popsal spíš jako jednoduché drama, které v mém případě postrádá jakýkoliv účinek.

Nech svět světem (2023)

Americký, apokalyptický thriller s exprezidentskou produkcí, který dokáže vztáhnout do děje a to i svému neuspěchanému tempu navzdory. Nepohltí však naprosto. Film totiž obsahuje až příliš velké množství zajímavých nápadu, z kterých se nedaří poskládat nějakou kontinuální filmovou scénu. To platí zvlášť i o sociálních interakcích, které k vůli tomu působí neuvěřitelně. Vše táhnou nahoru herecké výkony, výše zmíněné zajímavé nápady a práce s kamerou. I tak jde dost možná o to nejlepší, co Obama za svou kariéru (včetně té prezidentské) dokázal vyprodukovat.

Minulé životy (2023)

Americkokorejské "co by bylo kdyby?" drama s přívlastkem  romantické, jaké mohlo vzniknout snad jen v dnešní době a s ohledem na technologie posledních 20 let, navzdory tomu dokáže působit nadčasově. Zaujme i vizuálně, přesto že používá skromné lokace. Filmu nelze jinak moc co vytknout, snad jen osobní zaujatost k výkonu Yoo Teo. Ve výsledku jde o pozoruhodný režijní debut, který si svou pozornost zaslouží.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Americky samurajský seriál, který je - světe div se - víc japonštější, než kde jaká japonská tvorba. Úžasná animace, která se nejvíce projevuje v explicitním a až uměleckém ztvárnění akčních a erotických scén. Velice zajímavá je zde elegantně a nenuceně zpracovaná genderová rovina. Přidám ještě komplexní postavy a lehký humor. To vše pro mě dává dohromady seriálovou událost roku a zároveň příjemné Vánoční překvapení.

Svatý pavouk (2022)

Krimi thriller v perštině, který toho nic nového o hluboce zakořeněné misogynii v arabské kultuře nezdělí, přesto, že jde o hlavní záměr režie. Ona totiž podpora veřejnosti, jakou může sériový vrah v arabské zemi mít a kterou snímek v druhé půli zobrazuje, asi moc nepřekvapí a tedy ani nešokuje. Mnohem působivější je ovšem celkový dojem z filmu, na kterém se nejvíce podílí jeho autentičnost prostředí, ve kterém je zachycen. Mnoho podobně zdařilých sond do arabského světa v pravdě není.