Jak vycvičit draka 2 (2014)

V podstatě logické pokračování s přímo se nabízející zápletkou doplněná o masu více či méně dět(in)ského humoru přesně ve stylu jedničky, do které je semtam vložena i nějaká akce. Jako žánrová jednohubka ucházející, příběhově sice nic světoborného, ale animace povedená.

Jason Bourne (2016)

Techno verze klasické bourneovské Extreme ways od Mobyho jako by vystihovala celý tento film. Je to sice Bourne, ale je jiný, upravený. Nedostatečně podchycená motivace hlavního hrdiny, laciná scénáristická berlička v podobě další vyplavené vzpomínky a spousta akce, která je tu ale jaksi sama pro sebe. A to je v porovnání s předchozími výživnými scénáři škoda. Bourne se tak opět pouští do boje s větrnými mlýny, k tomu nechybí nesympatická pipka, ani nový největší padouch. Dojem trochu napraví alespoň povedená závěrečná scéna. Jinak ale nic moc, což je po Bourneově ultimátu po hříchu málo.

Jízda (1994)

Už skromný a prostý název dobře vystihuje samotnou podstatu filmu. Příběh, který by se mohl stát komukoli a který by každému asi skončil jinak, na zfilmování je to však nesmírně obtížné řemeslo, protože je těžké udržet něčí pozornost u filmu, který má v popisu práce vyprávět obyčejnou cestu chlápků odvedle. Celkové vzato se jedná o příjemný snímek pozlacený letním prázdninovým sluncem a žlutým filtry, dýchá z něj lehkost a svoboda, postupem času se však boří do hlubin stereotypu, i když je pravda, že film svými kvalitami dalece převyšuje velikost rozpočtu. Závěrečná pointa příjemně vytrhne z letní romantiky a dává snímku přece jen hlubší smysl.

Jméno růže (1986)

Čtyři hvězdičky dávám za samotný film, který u mě zabodoval krásně syrovou atmosférou s nádechem středověku a který však zbytečně sráží hodně laciný konec, hlavně vzhledem k potenciálu předlohy. Knihu jsem četl a podle toho jsem také začal psát první verzi komentáře, ale po jeho přečtení by nikomu nebylo vůbec jasné tak vysoké hodnocení, a tak jsem od srovnání upustil a přenechal to jiným. Ovšem pro ty, kterým se příběh líbil a zdál se jim zajímavý: Přečtěte si knihu! Pak teprve zjistíte, jak chabý odvar toto dílko je.

John Wick (2014)

Po tom až patetickém úvodním strachu podsvětí z pomsty Johna Wicka by si jeden skoro myslel, že má co dočinění s dalším Bournem, a přitom se jedná jenom o dalšího nájemného zabijáka, který by bez cizí pomoci několikrát ve filmu natáhl bačkoru. Žádné efektní a nápadité souboje, prostě rána do hlavy, což je zřejmě asi realističtější než jinde, ovšem ne tak divácky vděčné. Některé scénaristické nápady dobré (hotel,..), ale hodně z akce smrdí samoúčelností a snahy napasovat věci hrdinovi do karet.

John Wick 2 (2017)

Dost odosobněný film, s příběhem jedoucím si podle vlastních pravidel, ve kterých není na emoce moc místo. A nikam se ani nijak násilně necpou. Přesto si ale hlavní hrdina dokáže sympatie získat jak málokdo. Akce přehledná a nápaditá, brilantní prostředí (zrcadlové bludiště!) a zabiják, u kterého nemáte pocit, že se konce dožil jenom náhodou. A ten silný konec.. ten navnadí. Čekají tě těžké časy, Johne Wicku, snad se ukážeš i potřetí.

Jurský park (1993)

Jelikož dinosauři patřili k mému dětství stejně tak jako slabikář anebo chození spat v devět hodin, tak o objektivním komentáři si můžete nechat jenom zdát. Tento biják jsem měl tehdy zařazený v sekci "Filmásek" hned vedle večerníčku anebo Mrazíka, takže děj jsem znal lépe než pan scénarista a o budoucím povolání jsem byl skálopevně přesvědčen až do té doby, než jsem se prvně svezl trajektem. No každopádně i dnes, kdy mám nad některými věcmi ve scénáři chuť zařvat jak hladový Tyranosaurus Rex, patří tento film mezi dílka, která si určitě nenechám ujít, i když paleontolog ze mě už určitě nebude.

Jurský park 3 (2001)

Film, u kterého nehrozí, že budete umírat nudou, protože děj pěkně ocípá, v jehož důsledku možná filmaři doufali, že nebude vidět několik velkých logických nesmyslů a podezřelých náhod, které narušují jakékoliv pochyby o budoucím průběhu filmu. Závěr přináší jen jediné překvapení, a to jen to, že přišel dříve než se zdálo.

Jurský svět (2015)

Vizuálně krásná a trikově nabušená hollywoodská zábava, které ale podráží nohy chabý nenápaditý scénář (až na ten nápad s raptory), společně s převzetím tuny k nim odpovídajícím klišé, včetně nemožnosti strachovat se o hlavní postavy, protože je od začátku jasné, jak to dopadne. Nicméně závěr je ozdoben takovou bitkou, která jen tak z hlavy nevyprchá, a množství odkazů na původní Spielbergův počin včetně Williamsovy hudby dokáže nejednomu na tváři vykouzlit nostalgický úsměv. Je ale otázkou, jestli by nebylo zajímavější do budoucna zvážit i nějaký temnější námět bez klasické zábavy pro celou rodinu.

Kaktusový květ (1969)

Příjemná konverzační komedie, u které skvělé herecké výkony podporuje i scénář. Tak trochu absurdní milostný mnohoúhelník, u kterého je sice předem jasné, které linky se jak spojí, přesto jsou peripetie hlavních postav v občas až absurdních situacích podány s nadhledem a s notnou dávkou humoru, aniž by přitom jakkoliv ubíraly na zobrazení některých typických povahových rysů podobných typů lidí. A ostatní příběhové figurky jsou taky vykresleny velice trefně.