Hořící Mississippi (1988)

Po delší době konečně film, který mě potěšil a to dokonce na několika frontách. To, že se Amíci nebáli střílet do vlastních řad a bez příkras ukázali, jak to u nich vypadalo v dobách, které ještě mnozí z nás pamatují, není rozhodně věc, která by se dala v televizi sledovat každý den a v tomto syrovém podání navíc budí pocity viny, že se s tím tak dlouho nic nedělalo.

Bláznivá střela (1988)

Natočit kvalitní parodii není nic jednoduchého, o čemž nás rok co rok ujišťují pokusománie snažící se točit podle scénáře, který konkuruje svým rozsahem jednomu večerníčku a který by mnohem více splnil svůj účel omotaný kolem rourky na záchodě. Bláznivá střela sice už létá po světě nějaký ten čas, ovšem komu to vadí, když ani po letech neztrácí nic z toho, co ji dělalo vtipnou už před dvaceti lety?

Jméno růže (1986)

Čtyři hvězdičky dávám za samotný film, který u mě zabodoval krásně syrovou atmosférou s nádechem středověku a který však zbytečně sráží hodně laciný konec, hlavně vzhledem k potenciálu předlohy. Knihu jsem četl a podle toho jsem také začal psát první verzi komentáře, ale po jeho přečtení by nikomu nebylo vůbec jasné tak vysoké hodnocení, a tak jsem od srovnání upustil a přenechal to jiným. Ovšem pro ty, kterým se příběh líbil a zdál se jim zajímavý: Přečtěte si knihu! Pak teprve zjistíte, jak chabý odvar toto dílko je.

Predátoři (2010)

První část filmu byla výborná. Pomalá, atmosférická a tajemná jízda, které paralelní návrat ke kultovní jedničce rozhodně sluší a odkazy na toto dílo jsou vlastně patrné v průběhu celého filmu. Bohužel od půlky filmu se mi dostalo už jenom více či méně dlouhé vysvětlování toho a toho a i přes několik zajímavých zvratů na konci jsem nedostal nic, co by mi nenabídla již zmiňovaná jednička. Ovšem vzhledem k "výtvorům" Alien vs. Predator se tady jedná o velice povedený snímek.

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Tak nevím. Dívat se na to dá, ale všechno je tam takové dětinské, bez dějového zvratu či jakéhokoli snahy o filmařskou inovaci až má člověk pocit, že celý tento film je jenom taková rutinní přehlídka, která má dokázat to, že se pan scénarista celou dobu za ty prachy nehoupal na židli. A že Silver Surfer, nejsympatičtější postava filmu, dostal jen tak málo prostoru, je také ostuda.

Vlkodlak (2010)

Tak první pocity s filmu byly velice dobré; povedená výprava, kostýmy a atmosféra, dokonce ani postavy nekazily dobře rozehranou partii, co víc se ze začátku přát? No škoda, že začátek netrvá věčně a že po něm přichází i to další. Zbytečně dlouhá stopáž už začíná ke konci unavovat, zvláště, pokud konec nic zajímavého nepřinese a pointa je vlastně průhledná, takže člověk už pak jen těžce hledá něco, co bych ho na tom krásném vizuálním zbytku mohlo nadchnout.

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Stařecké neduhy stokrát jinak. Tak tady opravdu Smoljak exceluje, jeho sklerotické výjevy nemají daleko k dokonalosti, což ovšem platí také o hereckých etudách ostatních česačů ovoce. U této hry si také více než u jiných všímám toho umění vytvořit zábavu tam, kde vlastně chybí děj. Nicméně, jeho nepřítomnost jsem však přece jen občas pociťoval.

Fantastická čtyřka (2005)

Tak obyčejně jsem vůči výtvorům Marvela celkem smířlivý, ale v tomto případě jsem cítil průser už od začátku. Já vím, ono furt točit filmy o superhrdinech je jedna věc, ale superhrdina s originálním scénářem, tak na to už Hollywood nemá peníze a radši tam prostrčí nějaký univerzální cajdák, který moc nestojí a od kterého nemůžete čekat nic víc, než skvělý zážitek pro malé děti.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Poslední film z této série, který si ještě vystačí sám pro sebe a netvoří jen jakousi mnohafilmovou skládačku, kterou si už želbohu musí poskládat každý sám. Ovšem ani tak se nejedná o žádnou výhru, a to obzvlášť, pokud to srovnáme s předchozím Cuarónovým výtvorem. Vzhledem k závažnosti událostem, ke kterým tady došlo (i když se mi zdá, že tak trochu mimochodem), působí film jako odlehčený nádech před lety následnými, kde už je Voldemort přece jen hmatatelnejší než třeba v jedničce. Boj o Ohnivý pohár naštěstí nenudí, hormonální výjevy potěší především ty, kteří jim nejvíce rozumí, takže ve výsledném dojmu se čtvrtého Pottera mainstreamový divák určitě štítit nebude.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Velkolepé zakončení velkolepé trilogie, které změnilo nejen dějiny Středozemě. Úchvatné exteriéry vytvářejí kulisu pro příběh, jehož završení tak rozvinuté z předchozích dvou dílů spotřebovalo celé 4 hodiny čistého času a pětkrát nastavovaný konec je pro milovníky této ságy jen malým zadostiučiněním, protože s touhle sérií se loučí asi tak jak Frodo s Prstenem v Hoře Osudu (né to zas kecám;). (Mimochodem jeden z mála filmů, kdy zůstávám až do konce titulků a nemalou zásluhu na tom má Annie Lennox a Howard Shore.)