Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Je Noční můra před vánoci víc mistrovským dílem díky Burtonově vlivu, nebo díky nebetyčného umu Henry Selicka? Koralína dokazuje, že to první je pravdou - Selick sice dokáže krotit loutky vskutku oko uchvacujícím způsobem, neb vizuálně je to takřka dokonalý skvost stylově s klidem překonávající digitální uměliny od Pixaru, jenže příběh z pera Gaimana se mu pod tou krásou trochu ztrácí. A tak až na mírný vliv Gaimana a jeho temné poetiky nejde o nic jiného, než standartně pěknou pohádku o holčičce která musí přejít do mírně bizarní země za zrcadlem (pardon, dveřmi), aby pochopila že doma s rodiči je stejně nejépe. O nějaký zázrak, jak by se mohlo zdát z okolních komentářů, tedy skutečně nejde... nicméně mezi klasickými "temně-fantaskními" pohádkami se také Koralína nikterak neztrácí. 7/10

District 9 (2009)

District 9 je boží - jistě, logika v něm místy mírně hapruje, ale co na tom když celkový příběh v geniálně realistickém prostředí je vynikající. Spíš mě trochu mrzelo, že onen myšlenkový přesah, typický pro podobně propracované sci-fi, tu je jen lehce nastřelený na úkor sociální satiře a hlavně intenzivní akci. Ta sice skvěle kombinuje paradokumentární styl Monstra s Bourneovkami a roubuje na ně manga propriety, ale i tak by mě víc zajímal hlubší náhled na neidealizované soužití lidí a mimozemšťanů. Každopádně jde o jasně nejlepší sci-fi od Sunshine... a překonat ho v nejbližší době může opravdu už jen ten Avatar. 9/10

Maso a krev (1985)

Přesně takto jsem si vždy představoval skutečný středověk a přitom nikdo nikdy nic podobného neměl koule natočit. Nekompromisní a tvrdě nekorektní příběh o potulných žoldácích které zajímá jen plenění, vraždění a znásilňování... nádhera . 9/10

Chicago (2002)

Podprůměrný muzikál topící potenciálně aspoň trochu zajímavý příběh v tunách pozlátka, cingrlátkových kabaretních představení a písniček zpívaných spoustou ošklivých slepic. Chicago totiž povrchnost a hloupost "pop" showbyznisu nepodrývá a nekritizuje - ono jí podtrhuje a vyžívá se v ní. A v takovém marastu ani kratičké, přesto však dokonalé vystoupení neméně dokonalé Lucy Liu nezachrání moc. A sklizeň zlatých sošek ve stejném roce kdy vyšla Adaptace je jen dalším z mnoha úchylných přehmatů oscarové akademie. 5/10

Piráti na vlnách (2009)

Škola Rocku se setkává s Láskou nebeskou v nádherně uvolněných 60tých letech a je to setkání tak povznášející, jak může jen Rock'n'Roll být. Bil Nighty je bůh, Philip Seymour Hoffman je génius a oba za mocné podpory všech ostatních zručně kormidlují tenhle dokonalý lék na dobrou náladu. Love it or leave it? Maybe. For me - FUCKing briliant. 9/10

Špatná výchova (2004)

Bohužel, podle toho co jsem o filmu věděl jsem čekal že bude převážně o výchově mladých chlapců v církevní škole a jejich zneužívání církevními hodnostáři - což by nemohlo být dál od pravdy, tohle je tu jen jako méně důležitá vzpomínka probraná v pár krátkych flashbacích, pohříchu bez jakékoli, byť i sebemenší, příchuti kontroverze a obžaloby církve. Nicméně i jako lehce detektivní drama to není vyloženě špatné a nezajímavé, obzvlášť první polovina plná narativních hrátek a záměrného znejisťování diváka je velice dobře napsaná a zrežírovaná. Jenže queer tematika už mě poslední dobou docela nudí - a tento film na ní vyloženě bazíruje a nimrá se v gayích a jejich chování s takovým zaujetím, až to ubližuje jeho tempu (i tak je ale velmi krotký, kontroverzi se vyhýbá i v tomto ohledu). 7/10

Delikatesy (1991)

Sypaticky komorní postapo-komedii/pohádku, které svou bezútěšnou stísněnost přitom dosti efektivně navazuje pohým použítím žlutého filtru a natáčením takřka výlučně v několika málo interiérech. Pěkný důkaz že i s minimálním rozpočtem se dá natočit dobře vypadající film. Škoda jen že pro dobrý film je toho potřeba trochu víc než jen vizuální um a styl - bez ohledu na zábavně kanibalské téma a několik správně vyšinutých postav je to prostě pořád tak trochu nezajímavá záležitost, která místy neví čím by chtěla být. Občas trocha laskavého (!!) humoru, občas trocha deprese, občas atmosféričtější horor, pak zase vršení rádoby zábavných vyšinutých nápadů a k tomu magicky pohádkový příběh... přitom samozřejmě pořádně nefunguje ani jedno z toho, byť vyloženě nuda to není a ona mírná příchuť bizarní dekadence je i přes to všechno pořád trochu cítit. Jinak řečeno, největší vadou filmu je evidentně to, že je až moc "francouzský". 7/10

Pařba ve Vegas (2009)

What happens in Vegas, stays in Vegas. Obzvlášť podkud si z toho nebude nikdo nic pamatovat, tak jako tyhle paka ve snad nejlepší chlastací komedii jaká kdy spatřila světlo světa. Orgie dospělého a necenzurovaného (nikoli fekálně dementního) chlapského humoru se zběsile mimózními momenty a přitom i dostatečně neurážejícím příběhem. Hyperinteligentní to není, ale není to ani hloupé a právě proto jde o velice dobrou oddechovou komedii která nestaví jen na momentu překvapení. Ano, retrospektivně zjišťovat co jsme vlastně tak strašně na sračky minulou noc dělali je občas vážně nehorázná sranda. 8/10

Město zločinu (2009)

Asijský Kmotr... a nebo alespoň dosti zdařilý pokus o něj. Jackie Chan se vykašlal na svoje přehnané prostocviky a groteskní komediální vsuvky, a snaží se dokázat že umí normálním a civilním způsobem uhrát i obyčejně lidskou postavu... a světe div se, on to opravdu umí a to sakra dobře. Hlavně na něm a jeho nepříliš chtěné cestě na vrchol tak tento "komorní gangsterský opus" stojí, byť nejdůležitější je tu intenzivně podaný příběh čínských imigrantů a jejich vztahy s domácí jakuzou, který neuvěřitelným způsobem obsáhne tak obrovské množství děje a informací, že by to na západě vystačilo na čtyři stejně dlouhé filmy... ale přesto ani na chvíli neztrácí přehlednost a místy velmi silnou atmosféru. Nicméně, k dokonalosti scénáři i tak mnohé chybí, a to zejména v závěru už se jeho uvěřitelnost a síla docela vytrácí. To nemálo podporuje i skutečnost že ke konci už vykreslení psychologie postav trochu hapruje spolu s tím, jak přibývá dějových twistů... a je také poněkud zvláštní, že takřka v celém filmu skoro nikdo nepoužívá střelné zbraně. Přesto - velmi kvalitní záležitost a jeden z nejlepších filmů v jakém kdy Jackie Chan hrál. 8/10

Hvězdná srážka (1978)

Kupodivu mě to nepobavilo tak moc jak jsem čekal, přestože David Hasselhoff se světelným mečem, úchylně hláškující roboti a triky jak z doby kamenné jsou samozřejmě geniální. Jenže ne dost geniální na to aby udržely bránici na pokraji exploze po celou dobu takto debilně natočeného trashe, a k tomu jejich pseudoparodické výstupy neustále přerušují nekonečné, odporné a pohříchu nevtipné vesmírné dogfighty. 5/10