Strážci - Watchmen (2009)

Oproti velmi dobré (nikoli geniální, nebo nedej bože dokonalé) předloze jde jen o velmi nedokonalý otisk na plátno do efektní cool podoby. Nikoli však vyloženě špatný. Sice hlavní myšlenka příběhu a hlavně vykreslení doby a jejích nálad, tedy záležitosti v knize vyloženě kruciální, jsou tady dosti vykleštěné a zjednodušené, a nehledě na to že původní závěr je lepší, logičtější a uvěřitelnější - nikoli ovšem z pohledu post 9/11 současníka, ale z pohledu tehdejší doby - což by ovšem měl být pohled tady jediný důležitý. Ale, jde pořád o Watchmeny a z jejich základu tu i tak zůstalo dost. A jak už jsem řekl, prostě je to docela cool. 7/10

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Michael Bay s robíky doslova roste a pomalu stárne - v Transformerech 1 mu bylo 11 a hrál si s nimi jako malé dítě které dostane první stavebnici LEGA a baví se jejím zkoumáním, osáháváním... a u toho se s dětinskými vtípky pošťuchovuje s kamarády na pískovišti. Teď už je na tom ale jinak, v určitých ohledech trochu líp, v mnoha ale hůř - dostal se do puberty. Má větší kapesné na záplavu krásných hraček a už ví jak s nimi rozpoutat pořádně velké divadlo, ale často už má těch hraček tak moc že neví co s nimi a zbytečně mu zavazí a pletou se mu pod ruce, a tak místo hraní si s detaily a jejich speciálními schopnostmi je jen tak bez ladu a skladu háže na sebe... a protože poctivě nakoukal spoustu starších velkých akčních filmů a moc se mu líbily, tak si je se svými hračkami všechny přehrává. Stejně tak se silně (post)pubertálním stal i jeho styl humoru a samozřejmě na něj začaly působit hormony, takže se nebojí ukázat koule... občas bohužel doslova. _Transformátoři 2 jsou typická dvojka - všechno je rychlejší, všeho je víc, včetně dementního děje. Což je docela problém protože v jedničce bylo všeho "tak akorát". "Robotů jsou tu desítky!" hlásají nadšeně reklamy, ale je to stejné jako když budete mít balíček lentilek ve kterém lentilky mají ne deset, ale přímo 682 různých barev - rozdílů mezi nimi si prostě skoro nevšimnete a navíc se tu všichni mihnou tak rychle, že je ani nemáte šanci nijak poznat. Kdo se těší na speciální vychytávky typu vrtule pana vrtulníka, nebo lopata na sníh onoho bruslaře z jedničky, ten zemře neuspokojen, neb všichni autoroboti (až na Optima s šavlemi a jeho protivníka s kopím) tu spolu bojují úplně stejně, tzn úplně stejně nezajímavě. O to lepší jsou opět boje do kterých se zapojí i lidé - srdce každého military fandy nepochybně plésá, miliardy projektilů tu létají ze všech stran, plechy se tříští a efektně tu vybuchuje tolik věcí, že i Emmerich se se svým soudným dnem bude muset hodně snažit aby to překonal... k čemuž se ale sluší dodat "bohužel", protože všechno pádí kupředu tak rychle, že šance vyloženě si "vychutnat" nějakou vymazlenou scénu tu prostě skoro neexistuje. Co se týče akčních scén tak má Bay ÚPLNĚ ty samé problémy co v jedničce - a to že se často zbytečně drží velkého detailu a to pokud možno ještě rozklepanou kamerou, takže nejde pořádně poznat co se to vlastně v tom digitálním bordelu na plátně děje. Efektní zpomalovačky a celkové záběry jsou tam jen občas, přičemž třeba ve skládání Devastatora není ani jedno - což z něj spolu s jeho bryskním koncem dělá nejzbytečnější postavu celého filmu. _Když se nebojuje, tak se hláškuje - a fórky jsou tu sice občas až příliš trapné, většinou se ale drží v intencích skorodětinské jedničky, což je rozhodně plus. Tak jako u nekončící akce ale platí že všeho moc škodí, lépe jeden dobře vypointovat, než deset jich nechat vyšumět do ztracena. A dokonce i ten příběh v jedničce byl tak akorát jednoduchý na to aby fungoval, zatímco tady je samoučelně překombinovaný tak moc, že si ho v lepším případě nikdo nebude všímat - je tu jednoduše jen pro to aby měl Bay alespoň minimální odůvodnění pro změny prostředí a obsazení akčních scén. _To všechno jsou ale věci které od Tranformerů 2 čakal tak trochu asi každý, co mě ale docela nepříjemně překvapilo a ve výsledku mi i docela vadí je, že Bay ztratil svou fantasii na vyrábění originálních ubercool scén. A to kompletně, takže místo aby si vymyslel něco nového, tak vykrádá VŠECHNY akční blockbustery za posledních 20 let. Včetně těch vlastních samozřejmě. _Suma sumárum je to o řád horší než první díl, nicméně i tak mě vcelku příjemně překvapil - po nepříliš kladných prvních reakcích jsem čekal o dost větší sračku, přitom ale pořád jde o vcelku zábavný mindles akční blockbuster. 6/10 /// Po necelých deseti letech si dávám repete, a... panebože to je ale dementní srágora. Není divu že jsem všechno z filmu zapomněl, toto je svou otravností a blbostí na úrovni nejhorších dílů série... což je sakra nízko (a vlastně z ní nějak vyčnívají jen pořád výborná jednička, a trojka). Pořád fajn je jen destiminutový combat normální lidské military a robotů, toho je v Transformerech pořád po čertech málo... a taky to, že teď po road tripu po Jordánsku mohu říct že jsem se kutálel z přesně stejné písečné duny jako John Torturo. Jen jsem u toho nehekal tak jako on, cucák. 4/10

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

What the fuck? Honění se za lékem na čínskou sračku bylo ultra zběsilé a epileptické, tohle ji ale umocňuje ještě tak na dvacátou a přidává tolik snahy nabourat "korektnost" a nakopat ji do koulí, že by si i Jackass připadali jako nezajímaví přičmoudlíkové. "Děj" se omezuje na prosté "běž" - je jedno kam, je jedno proč, prostě běž a něco dělej, čím víc to bude ujeté, tím lépe. Takže je to ujeté a pořád někdo někam běží, střílí, bourá, skáče, padá, nadává, šuká, umírá, elektrizuje, mlátí, znásilňuje, hoří,... a to samé zároveň s ním dělá kameraman, který navíc ještě k tomu v backstage sjíždí jednu lajnu koksu za druhou a tak ani chvíli nepostojí. Tudíž je to celé zběsilý bordel bez hlavy a paty na který se nedá moc dobře dívat, protože akční scény nejsou ani přehledné a ani cool, Statham je tu sympatický asi jako rozjetý bagr a pokud na někoho působí běžný obsah spodních pater internetu ofensivně (hovna, sračky, kozy, mrdky, mrtvoly), tak u Crank 2 bude chtít aby se nikdy nenarodil. 4/10

DumbLand (2002) (seriál)

Záměrně hloupé a vidlácké... ale vlastně i celkem zábavné.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Překvapivě - není to tak špatné. Když si odmyslím ultradementní začátek s dětskými hrdiny jde o dosti zábavný teenage-blockbuster s mindless dějem a fajnovou eyecandy akcí. Má ovšem obrovský problém v tom že jde o prequel a jako takovému mu chybí jakýkoli závěr, neřkuli katarze z ukončeného děje - sice je zajímavé sledovat Wolvieho válečné začátky, špačkování se členy mutantího komanda, dopování adamantinem i škádlení s bráchou, ale k čemu to je dobré když všichni moc dobře vědí, že to všechny včetně záprných postav bez úhony přežijí a tak je tohle vlastně jen nemálo blbý úvod do většího a notně dospělejšího a zajímavějšího příběhu. Nicméně, minimálně stejně zábavné jako trojka Wolverinův spinoff je, už jen kvůli Jackmanovi o kterém zde více než kdy jindy platí že se pro roli Wolverina narodil a rodiče ho pro ni vychovali (což tedy nic nemění na tom že ostatní dvě pokračování jsou úplně jiná liga, resp. úplně jiný sport). /// EDIT o osm let později - Nevím co jsem to tehdy viděl, ale tohle to asi nebylo, všechno je tu ohavně amatérské. Příběh, vývoj postav, akce, triky, kamera, drama, humor, všechno. Mizerné a ohavné hnusné. Gavin Hood se později vykoupil Enderovou Hrou, Raynolds Deadpoolem, Jackman Loganem, ale tady dohromady se jim to fakt nepovedlo. 5/10

Push (2009)

Je otázkou jestli je Push, vzhledem k tomu kolik stál a jak vypadá, látkou dost vhodnou pro kina a nebo by bylo vhodnější kdyby šel rovnou do televizí a na DVD... ale ať tak či tak, rozhodně to není žádný nepovedený zmetek, ale vcelku zábavný komiksový film který je natočený o několik tříd lépe než spousta mnohem dražší žánrové konkurence (nový Hulk budiž dostatečně odstrašujícím příkladem, o Catwoman, Ghost Riderovi a dalších raději ani nemluvě). Nízký rozpočet tu ani není moc na škodu - šetřilo se s výpravností scén ve scénáři, ale jejich provedení ve filmu už je vizuálně velice solidní. A naštěstí se neštetřilo na hercích, kteří své postavy zvládají výborně, což bych dřív v některých případech (Dakota s obouruč Berretami!) považoval za fantasmagorický nesmysl. Solidně se poprali i s dějem, který sice není nejchytřejší, ale ani mysl příliš neuráží a je zajímavý mnohem víc než nemálo pitomý Jumper (podobnost s Heroes neposoudím, neviděl jsem) a režisér má v ruce evidentně nejen zmáknuté řemeslo, ale i dost talentu a dokáže v akčních scénách být originální a nápaditý. Levnější X-Men? Proč ne. 6/10

Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)

John Woo znovu dokazuje že vizuál a dynamické akčně explosivní scény opravdu umí, ale ve chvíli kdy má na straně "hodných" víc než pět lidí už přestává zvládat k těm scénám přidat dostatečně zajímavý a chytlavý příběh. Velkofilmový formát s uberepickými bitvami mu zkrátka nesvědčí zdaleka tolik jako komorní "jeden vs. všichni" a nejhorší na tom je že on sám si to uvědomuje také a tak se z chodu snaží dostat z jednoho stylu do druhého - takže celá armáda kladné strany je tady víceméně zredukována na zbytečný (a drahý) kompars, protože prakticky celou bitvu ve výsledku vybojuje parta subergerojů. Což by mohlo být sice hodně fajn, ale jen v případě že by šlo o hyperstylizovaný wu-shu film který si na realitu nehraje ani v nejmenším, ne film podle skutečnosti kde notnou část stopáže zabírá vymýšlení a vysvětlování válečné taktiky. Nicméně... pořád je to od Johna Woo... 7-8/10

Vymítač ďábla (1973)

Mrazivý horor s pekelně hustou atmosférou, ale bohužel také se spoustou zbytečných dějových odboček a scén nad rámec příběhu, které jeho účinek značně rozmělňují. Netuším jestli je to jen tím že jsem viděl onu novější rozšířenu verzi, ale každopádně je evidentní že při osekání o zbytečnosti a soustředění se na to důležité by film byl ještě působivější. Protože ať už jsou to počáteční vyšetření malé neurotické holčičky, její kompletní ovládnutí rozkošně hláškujícím ďáblem ("Let Jesus fuck you! Let Jesus fuck you!"), nebo geniální scéna vymýtání, to všechno jsou okamžiky při kterých dech mrzne už v plicích. 9/10

Detoroito Metaru Shiti (2008)

Co jsem napsal k původnímu anime Detroit Metal City - www.csfd.cz/film/246875-detroit-metal-city-detoroito-metaru-shiti, to by se dalo víceméně zopakovat i tady - jedna se tedy o dosti povedenou adaptaci. Ovšem s tím rozdílem že tady je trochu větší důraz na komediální složku na úkor zkoumání podstaty společensky přijatelné převářky a hraní si na různé životní charaktery. Naštěstí ale s mírou, takže i hraná verze má pořád ten skrytý sarkasticky chytrý přesah co originál. Gagy v hrané verzi naopak intenzivně vraždí, bránice hrozí explozí v každé přibývající minutě... a skvěle zahraný Krauser je DÉMONICKÝ BŮH Z PEKLA !!! a je jedno jestli přitom zrovna někoho znásilňuje, převrací Strážce Vesmíru na temnou stranu síly, nebo jezdí s traktorem. Jediná výraznější chyba hrané verze tak není v amatérsky vypadajícím zpracování, ale v tom že se snaží být až moc věrná a snaží se na plátno dostat všechno co se v seriálu událo... což je sice vtipné a kupodivu je stále i dějově docela přehledné, ale raději bych byl kdyby vypustila některé nepodstatnější části a místo toho více propracovala jiné. 7-8/10