Upír z Feratu (1981)

"český horor" - to zní skoro jako oxymoron, ale naštěstí pár slušných zástupců žánru se i v našem malém blivníčku najde. Upír z Feratu mezi nimi sice nevynika brutálně hustou atmosférou, ale zato lehkou nadsázkou a správně dávkovanou béčkovostí... a jeho příběh není ani omylem špatný. 7/10

21 gramů (2003)

Proč jen jsem se u tohoto filmu cítil jako sadistický voyeur, krutě a detailně sledující nejstrašlivější okamžiky života několika skutečných lidí, se kterými si náhoda sehrává brutální a smrtelnou hru... tak jako s každým jiným člověkem? 9/10

Taxikář (1976)

Chcete změnit svět? Nemáte šanci... ale s trochou štěstí by jste mohli pomoci alespoň jednomu padlému člověku. Tak jako De Niro v Taikáři - malém filmu o malých lidech... ale velkém boji. 8/10

Cesta do zatracení (2002)

První film Sama Mendese který mě vážně nezaujal... vizuální mistrovství za kamerou a vtipný magor Jude Law nic nemění na tom, že ten příběh příběh působí vykonstruovaně a nelogicky, a všechno je tu až příliš viditelně samoúčelně "na efekt". A za strach ukázat aspoň jednu jedinou důležitou vraždu syrově přímo na kameru zaokrouhluji dolů. 7/10

Valčík s Bašírem (2008)

Geniální narativní dokument. Tak brutální a přirozeně působící kombinaci čisté zábavnosti a strašlivě syrového svědectví o hrůzách války a snaze člověka je vytěsnit z paměti jsem ještě neviděl. 9/10

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Strašlivě zbytečná nuda která nejenže nemá nějaký pořádný děj, ale i ten jeho nepatrný zbytek je převelice hloupý. Po vynikajícím prvním filmu a velmi dobrém Khanově hněvu je tohle v Trek serii první šlápnutí vedle. Kirk a jeho nejbližší posádka sice jsou psychologicky relativně propracované postavy, ale tady jaksi nemají co hrát - dramatické scény nefungují, záporáci jsou spíše směšní, děj nedává moc smyslu a na nějakou logiku se tu taky docela dlabe. 5/10

Hulk (2003)

S takovým příběhem jaký nabízí komiksový Hulk se toho moc vymyslet nedá, takže se Ang Lee pokusil jít jinou cestou a zatímco vizuální stylistika filmu se (vcelku úspěšně) snaží být tím nejkomiksovějším ze všech, příběh samotný rozvedl a zpomalil tak aby se v něm kromě řvaní HULK SMASH! a primitivní mlácení do všeho okolo dělo i něco zajímavého. První půlka je tak díky tomu strašlivě nudnou představovačkou toho co kdo kde udělal a jak se došlo k tomu že po městě pobíhá velká zelená opice... na čemž je zajímavé snad jen přemýšlení nad tím jaktože se americké ochranářské organizace nezbláznily z toho že ve filmu se dělají drastické pokusy na malých roztomilých (a posléze vybuchujících) zvířátkách, tak i na malých roztomilých (a bohužel nevybuchujících) dětech. Aspoň tohle je tedy zajímavé. V druhé půlce už psychologie postav vcelku funguje, všechno postupně zapadá na své místo, klišé žánru padají , sem tam se objeví i nějaký ten trikově příšerný souboj s tím nezbytným trháním tanků, skal a betonu... a Leeovy veletoče s obrazem nabírají maximálního vrcholu. - to je ale bohužel jeden z mála důvodů, proč si Angova Hulka pamatovat... protože ač svůj mladší remake překonává o mnoho tříd, pořád je to svým způsobem docela přiblblá nuda, která se mezi kvalitnějšími komixovými filmy krčí někde vzadu v koutku. 6/10

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Jean Luc je nehorázně cool děda, Data se svým hledáním lidství vnáší filosofické otázky nad kterými stojí za to se zamyslet, ostatní zas odlehčují jinak relativně vážný děj... A Borgové? To jsou prostě rozkošně roztomilí čumáčci ♥ První kontakt není nejlepší ST film, na to je až příliš komediální, příliš akční a snad i vykonstruovaný... ale nechybí mu k té dokonalosti mnoho. 9/10

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Filmový Star Trek skoro ve všech svých podobách hrozně trpěl na "televizní feeling" který z něj sálal a na rozdíl od prvního filmu je hlavní vadou i Khanova Hněvu - děj tu připomíná delší seiálovou epizodu mezi které svým způsobem i patří, kamera a masky taky nejsou žádný zázrak, někteří herci tu přehrávají seč můžou... Jenže no to stejně výborně funguje a i přes mnohem mainstreamovější a akčnější přístup než v prvním filmu nabízí dostatečně zajímavou, a rozum neurážející zápletku, i tolik napětí, že by se od něj jeho nejmladší pohrobek z roku 2009 mohl učit. 8/10

Carlitova cesta (1993)

Už stovky filmových gangsterů si řekly "tak a teď končím"... a každý z nich se pak bolestivě přesvědčil že utíkat z odvrácené strany světa rozhodně není snadné. Originalitou zápletky tedy Calitova cesta až tak nepřekypuje, ale ona její zpracovní nejenže čistou filmařinou dotahuje k řemeslné dokonalosti, ona jí díky příjemně lidské a uvěřitelné postavě hlavního "hrdiny" vdechla i duši. Morální antagonismus ke Scarface. 9/10