Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Jen tak na začátek po delší době musím zdůraznit, že zvlášť ve čtvrté fázi MCU mi vadí až přílišné odklánění od komiksových příběhů, kde ty eventy jsou tak výborné, že přenést je na plátno by prostě byla bomba pro fanoušky. Takhle tu jen máme Modoka, který je samozřejmě exentrickou figurou, která je pro běžný svět nerealizovatelná a proto musela být jenom tady nebo ve Strangovi (z pozemských příběhů), ovšem má to být fanservis, přesto je to jen cringe. Zvlášť v momentální produkci Marvelu/Disneyho, kde musí být vše haha. Jistě, v této sérii to dává smysl a přiznám se, že předchozí dva filmy mám hodně rád, i když je mi jasné, že to nejsou velebomby, ale za mě to jsou výborné komedie na pětikvalt, které fungují zejména díky přízemnosti příběhu. Naopak třetí díl přetočil výhybku do plně digitálního prostředí, kde se vytrácí originalita, svět a postavy v něm připomíná jednu z planet Star Wars, resp Guardians a absence originality totálně podráží nohy potenciálně zajímavému arcilotrovi Kangovi, který snad v Avengers naplno využije svůj potenciál, podobně jako před pár lety Thanos. Ale je zkrátka škoda, že Marvel musí všecko spojovat do jednoho univerza, některé látky by fungovaly lépe samostatně a v našem civilním světě. Pořád je to ok záležitost (slabá sedmička), u níž jsem náležitě ocenil velmi střídmou stopáž (vzhledem k současné blockbusterovské produkci) a jistěže to finančně dává smysl, ale doufám, že ještě přijdou projekty s tak kvalitně prokreslenými postavami, jakými byli první a druzí Avengers. Když to shrnu, tento film si užijí více fanoušci čtvrtého Thora a druhého Strange než původních filmů, celkem mě i překvapila absence mnoha vedlejších postav (Luis a zbytek kumpánů). Chudák Douglas, který snad aspoň dostal pořádně tučnou výplatu a Bill Murray možná svou poslední.

Blondýnka (2022)

Chápu velkou míru kritiky a mnohé scény jsou jistě až moc vzdálené od reality. Mně to vlastně nevadilo. Ani mi nevadil přechod mezi různými filmovými formáty, barevností i nebarevností, ba dokonce ani možná už přemrštěná délka filmu. Ana de Armas je výborná Blondýnka, asi bych si nedovedl představit nikoho lepšího, ač možná podobnějšího ano, ale za posledních dvacet biografií, co jsem se koukal kdo je hrál, je to rozhodně nejlepší volba. Maliny chtěj zas jednou vzbudit pozornost, tady se půjde po Oscarech.

Kancl - Série 2 (2005) (série)

Kultovnost tohoto seriálu podtrhuje i fakt, že je v jeden moment dostupný na Amazon Prime Video, HBO Max, Netflixu i SkyShowtime. Dostal jsem se k tomu po letech, ale o to víc to zhltnul.

Gangy z Birminghamu - Série 6 (2022) (série)

Za mě po minulé řadě, kterou hodnotím snad jako úplně nejlepší, velké zklamání a kvalitativní sešup. Trvalo mi téměř rok, než jsem celou řadu konečně doklepl a to je pro mě vždycky znak toho, že mě nic nenutilo pádit dál a bylo mi to vlastně úplně jedno, mnohdy jsem se i nudil. Na závěrečný film jsem zvědavý, ale 6.řada mě zkrátka moc neoslovila, i když závěrečný zvrat byl celkem povedený. PS : Řadu taky citelně zasáhla smrt Helen McCrory, škoda, že nestačila svůj příběh dovyprávět a mnohem víc..

Král Tulsy - Série 1 (2022) (série)

Neskutečná role pro stárnoucího Slye, kterýmu je reálně 75 a člověk mu věří, že zbuší každýho. Na každej jeden díl jsem se hrozně těšil každý týden a vždy to uteklo jako voda. Po pár dílech to sice zvolnilo, ale stejně jasnej pětikvalt a jeden z prvních must see serošů až k nám konečně dorazí SkyShowtime. Jen doufám, že bude druhá sezóna i se Slyem. Sheridan opět zaválel a v trošku zas jiném seriálu.

Mayday (2023)

Klasický osmdesátkový brak s jednoduchým příběhem a odbytým cgi, ovšem žádný už mě dlouho tak nebavil, jako Butlerovo Letadlo. Spolu s Mikem Colterem tvoří uvěřitelnou parťáckou dvojku, kterou nechcete naštvat, i když jste nařachané komando a akční stránka věci mě hrozně bavila. Málem jsem to chtěl vynechat, jsem hrozně rád, že jsem tomu dal šanci a doufám, že podobné menší žánrovky budou vznikat alespoň v této kvalitě. Poctivá sedmička ze staré školy.

Z jiného těsta (2023)

V první půl hodině jsem měl přesně takové pocity, jako tu píše většina lidí. Ovšem postupem času mi ta progresivní a tolik nucená západní slupka přestala vadit a hrozně mě bavil hlavní příběh, kde po letech zas jednou válí Eddie Murphy (a David Duchovny se jen veze). You People neuvěřitelně vypovídá o americké společnosti roku 2022 a stane se reliktem této doby.

Vražda v Londýně (2022)

Nádherná výprava, ale bohužel režijně tu nudu a obyčejnost nezachránil ani můj velký oblíbenec Sam Rockwell. Whodunity by si zas mohly dát na nějaký čas pauzu.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

S postupujícím časem od odložení filmu a od premiéry, protkané průměrnými hodnoceními, se mé očekávání hodně snižovalo a nakonec jsem až byl překvapen, jak je Operation Fortune celkem průměrná (a na variaci na bondovku nevhodně ukecaná) podívaná, jakoby jí snad ani netočil Guy Ritchie, kterého mám a budu mít stále v oblibě. Doufám, že příště nám zase vypálí rybník dalšími Gentlemany, protože nebýt finále, které mě konečně začalo bavit tak, jak od ritchieovky čekám, jsem pouze na průměru. A taky díky opět vynikajícímu Stathamovi nakonec slabá sedmička.