• Reality-TV

Barbar (2022)

Moja prvá reakcia po skončení filmu bola "čo som to doprdele videl". AirBnB s produktom incestu, klietkami a úchylným slizákom so slušnou zbierkou snuff VHS v podzemí a prenajímateľom, ktorého pri ich objavení ako prvé napadne, či si podivné podpivničné priestory má započítať do obytnej plochy. Pád z vodárenskej veže, po ktorom by iný skončil na fašírku, prežije hlavná hrdinka s pár škrabancami. Pri prestrihu zo scény v podzemí domu na druhého hlavného hrdinu šoférujúceho kabriolet som mal chvíľu pocit, že sledujem iný film. Škoda Skarsgårda, mohol dostať viac priestoru. Čerešnička na torte je, že tento bizár vyšiel na Disney+. In your face m8.

Wendell a Wild (2022)

Zaujímavá animácia, na ktorú som si ale spočiatku nevedel zvyknúť. Hudobný doprovod fajn, To, čo spočiatku ale pôsobilo fajn vyzeralo na konci, akoby sa scenáristi nevedeli dohodnúť. X dejových línií, až človek nevedel, kam skôr skočiť.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Súbor poviedok rôznej kvality pod taktovkou Guillerma Del Tora, ktorého vstupy na začiatku každej epizódy mi pripomenuli Johnatana Frakesa a jeho Beyond Belief. Niektoré poviedky boli lepšie, iné horšie, niektoré dokonca úplne mimo (konkrétne tá s rovnomenným názvom). Čakal som Lovecrafta, dočkal som sa. Veľká časť poviedok ním bola priamo či nepriamo inšpirovaná. Paradoxne tie, ktoré boli inšpirované priamo, patrili medzi najhoršie.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

Nezáživná konverzačka pod vedením drogovo závislého podivína so zaujímavým plot twistom (čakal som, kedy sa tam objaví niečo lovecraftovské) a useknutým záverom. Zaujímavý vizuál a soundtrack, no to je asi tak všetko. A to množstvo kokaínu, ktoré Zahra prichystala, by zabilo aj slona.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Hřbitovní krysy (2022) (epizoda)

Zaujímavý námet, avšak úplne zbytočne rozťahaný a mierne predvídateľný; s odkazom na lovecraftovský mýtus v podobe amuletu a sochy neznámeho boha v podzemí. Tunely pod cintorínom ako dejisko väčšiny poviedky (odporúča 10/10 klaustrofobikov). A myšiška. Veľmi veľká a nasratá myšiška.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pickmanův model (2022) (epizoda)

Nerozumiem tomu výbornému hodnoteniu a úžasným komentárom. Pre mňa osobne je táto vec len veľmi voľne inšpirovaná Lovecraftovou poviedkou a viacero vecí je oproti predlohe pozmenených, čo je škoda.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Položka 36 (2022) (epizoda)

Nasratý rasista Tim Blake Nelson, nacistický okultizmus a záhadná kója. Solídny úvod do celej série. Ako milovník Lovecrafta som si tu prišiel na svoje akurát škoda, že diel nebol o pár minút dlhší; dalo by sa to ešte trocha viac rozviesť. Pri troche kreativity by som si vedel predstaviť aj celovečerák.