• Reality-TV

Záhady tela (2017) (pořad)

Zaujímavý námet aj otázky a šanca naučiť sa niečo nové. Relácia však trpí neduhmi typickými pre takéto veci zo slovenskej produkcie - nesympatickým moderátorom a účastníkmi, sileným humorom a nepodarenou snahou o vtip.

Drive My Car (2021)

Murakamiho tvorbe som nikdy neprišiel na chuť, nemám rád ani bezcieľne tliachanie o ničom v aute považované za umenie. Upútavku na tento film som však videl v rámci festivalu Eigasai, tak si vravím, prečo nie. Z filmu samotného mám však zmiešané pocity. Úvodné titulky cca po trištvrte hodine. Prvú polovicu som mal pocit, že sa vo filme nič nedeje, až v druhej sa veci dali do pohybu a hlavný hrdina postupne odhaľoval svoju minulosť v rozhovoroch počas cesty autom. Záverečnej scéne a nemej herečke v divadelnom predstavení som nerozumel už vôbec. Film pokojne mohol byť o tretinu, možno polovicu kratší a neuškodilo by mu to. Urobiť zo 40-stranovej poviedky film na bezmála tri hodiny mi nepríde úplne košer.

Policejní akademie 6: Město v obležení (1989)

Ako som už písal inde, odchod postavy Mahoneyho celej ságe výrazne uškodil a od tej doby šla kvalita dolu vodou. Spolu s ním odišlo aj niekoľko ďalších postáv, na ktoré sme boli zvyknutí. Pribudli nové, zúfalo nevtipné a úroveň humoru opäť klesla. Dopozerané len z nostalgie.

Ať vejde ten pravý (2008)

Upírsky príbeh na severský spôsob. Bez hektolitrov krvi, prehnaného násilia a stredoškolských šampónov bledších ako smrť sama. Na to, že to bol horor bola atmosféra odťažitejšia, viac psychologická a nie tak brutálna, ako to býva pri filmoch z Júesej (hoci im to nedalo a just si museli urobiť vlastnú verziu, ktorá bola samozrejme ako vždy o niekoľko tried horšia). Pri severskej kinematografii si nikdy nie som istý, či sledujem horor alebo drámu (alebo dokonca komédiu) a to jej dodáva to zvláštne kúzlo. Rovnako to bolo aj pri tomto filme. Potešilo aj divadelné spracovanie filmu v podaní súboru Švandova divadla.

Snowflake Mountain: Citlivky v divočině (2022) (pořad)

Začiatok vyzeral relatívne sľubne. Partičku nesympatických rozmaznaných parchantov, z ktorých minimálne tretina by potrebovala tvrdú odtučňovaciu kúru vyženú do divočiny, aby dospeli. Taký Survivor pre mileniálov / Gen Z. Akonáhle im však sľúbili pár desiatok tisíc dolárov za zvládnutie celého pobytu, celá vec pre mňa klesla na úroveň (pod)priemeru.  Odvtedy už bolo vidieť, ako kvalita pomaly a postupne klesá. Stiahnete a vykostíte srnca? OK, dáme vám na pomoc expertku na prežitie a antropologičku v jednej osobe. Posrali ste si to v skupine a musíte za trest do provizórneho tábora do divočiny? OK, dáme vám nielen spomínanú expertku, ale aj pohodlný karavan, kam sa môžete uchýliť, keby na vás bola jedna noc pod prístreškom priveľa a srdcervúce videá, v ktorých vám rodičia hovoria, aby ste dospeli. Odchod ľudského papillona na začiatku súťaže a afektovaného černocha s nalakovanými nechtíkmi v priebehu? Žiaden problém, v polovici súťaže pridáme do skupiny rozmaznanú Frančesku, ktorá sa bojí zlomiť si nechtík a ostatní osvietení členovia skupiny sa bavia na jej reakciách. V jeden moment síce osadenstvu strhli kvôli ich lenivosti slušnú časť z výhry; vrátili im to ale po tom, čo vyliezli na horu (v skutočnosti kopček, oproti ktorému bol Lomničák takmer štyrikrát vyšší). Bolo ale fajn vidieť postupnú zmenu skupiny v priebehu súťaže a dokrútky.

Clark: Hvězdný zločinec (2022) (seriál)

Švédsku produkciu mám čoraz radšej a Skarsgård už je akosi zárukou kvality. Ako sa píše už na začiatku každého dielu, je založený "na pravde a na lži". Neviem síce, v akom pomere a pri excentrickom a oportunistickom hlavnom hrdinovi som si tú otázku kládol viackrát, pozeralo sa na to ale dobre. Postavy boli uveriteľné a výkony zahrané dobre; hlavný hrdina s nimi však zaobchádzal ako s kusom oblečenia - použil ich pre svoju potrebu a až mu prestali vyhovovať, odhodil ich a pokračoval ďalej.

Modlit se, poslouchat, neodmlouvat (2022) (seriál)

Ťažko uveriť, že človek, ktorý vyzerá ako obyčajný úradník alebo poisťovací agent bol schopný niečoho takéhoto a bol v top 10 najhľadanejších zločincov v USA. Náboženstvo je zlo a mormóni sú divní, ich fundamentalistická podoba je však ešte horšia. Človek si aj povie ako je možné, že to tí, ktorí zostali v sekte nevideli, ak vám ale od útleho detstva vymývajú mozog, je ťažké si to uvedomiť.

Ďábel (2020)

Niekoľko navzájom prepletených osudov, Patizón v úlohe úchylného pastora a postupné vybavovanie si účtov. Hlas rozprávača a upokojujúca južanská hudba dodávajú filmu na správnej absurdite.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Potter nám trocha potemnel, hlavní hrdinovia vyrástli, CGI pôsobí na dnešné pomery miestami úsmevne a zjemňovanie "desivých" scén robí z celej veci fantasy rodinný film. K tomu Dracov tato, ktorý s blond parochňou vyzerá ako spevák nejakej lacnej gothic metalovej kapely. Akurát som si až pri pozeraní doma uvedomil, že film trvá skoro dve a trištvrte hodiny.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Po vyše 20 rokoch som si povedal, že si celú potterovskú ságu pozriem znova. Bolo zaujímavé vidieť Raddclifa ešte ako malého špunta a uvedomiť si, že scény, ktoré na 10-ročné dieťa pôsobili "desivo", teraz vyvolajú iba úsmev na tvári. O tej konskej dávke nostalgie, ktorú som dostal ani nehovorím. Samozrejme, knižná predloha bola niekde úplne inde a CGI miestami vyzeralo ako zlý vtip. Aj tak to stálo za to.