• Reality-TV

Sám doma (1990)

Rodinná komédia z časov, kedy ešte Macaulay nebol feťácka troska. Hoci sa z nej už stala takpovediac vianočná klasika a dnes už nájdete omnoho kvalitnejšie filmy, aj po rokoch má svoje čaro. Nezhodí vás od úžasu zo stoličky, no zasa ani neurazí.

V síti 18+ (2020)

Uf. Vedel som, že idem sledovať verziu 18+ ale pri prvom zábere na to ako si jeden z predátorov, chlap v strednom veku, mastí v chate s "dvanástkou" ma takmer naplo. K samotnému dokumentu: Bol potrebný ako soľ, hlavne v dnešnej dobe, kedy sa profil na sociálnej sieti dá vytvoriť za pár minút, ukradnutie fotiek / údajov je otázkou času a cviku a k sociálnym sieťam sa dostávajú už školopovinné deti. V priebehu dokumentu sa vo mne miešali rôzne emócie - zhnusenie (hlavne až príliš detailné fotky nádobíčka predátorov a jedno rozkockované video s detským pornom), ľútosť (ako to len tie herečky zvládli a nezložili sa?), hnev a nejaká tá svetlá chvíľka (scéna s Lukášem - ktorého tvár rozmazali - alebo konfrontácia predátora z Ústí). Odporúčam aj knihu, ktorá vyšla po dokumente a tvorí akýsi objasňujúci "bonusový materiál". Aj keď si mslím, že na problematiku pedofílie sa nedá pozerať čiernobielo (predátori za úchylky nemôžu, majú často pokrivený pohľad na realitu, nedostatočné sociálne schopnosti, neodstatok sebakritiky alebo psychické problémy - čo ale neznamená, že sa ich úchylka má tolerovať), tento dokument by si mal pozrieť každý.

Na střeše (2019)

Mádla mám (bohužiaľ) ešte stále zafixovaného ako pubertálneho snowborďáka, ako režisér a scenárista príjemne prekvapil. Postupne sa rozvíjajúci príbeh dvoch ľudí z odlišných generácií a kultúr. Trocha ma zamrzel koniec, prišiel mi nedokončený, akoby nasilu uťatý. Bod za Warholov banán.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Knihu som zatiaľ nečítal (chystám sa) ale film celkom zaujal. Preplietanie minulosti a súčasnosti, hromada miestami až absurdných situácií a nejaká tá nedotiahnutosť, napríklad na konci filmu.. Aj napriek tomu, že severský humor až na výnimky bohvieako nemusím, toto bola práve jedna z nich.

I dva jsou rodina (2016)

Celkom príjemný film s charizmatickým Omarom Sy v hlavnej úlohe a niekoľkými zvratmi, hoci s trocha klišé námetom. Hviezdu dolu za to, že ide o kópiu mexického filmu. Takýto prístup by som čakal skôr od Američanov, tí vykrádajú, čo sa dá.

S láskou Vincent (2017)

Unikátne a zaujímavo spracované dielo, do ktorého podľa mňa dali desiatky umelcov nielen svoj čas a schopnosti ale aj kus duše. Neviem síce, do akej miery sa prelínali fakty a fikcia, dej ma ale veľmi rýchlo vtiahol. Navyše, Chrisa O'Dowda som vôbec nespoznal a to som ho mal takmer celý čas na očiach.

Království koček (2002)

Studio Ghibli je fajn. Tu ale skrátka a dobre bolo vidieť, že film nerobil Miyazaki, niečo tomu skrátka chýbalo. Namiesto filmu s atmosférou, ktorý udrie na tú správnu strunu sme dostali priemerný neškodný rodinný animovaný film. Nič svetoborné, na lenivé popoludnie ale postačí. Bod za baróna.

Zvedá se vítr (2013)

Film inšpirovaný životom japonského leteckého konštruktéra. Hayao ani tentokrát nesklamal, dej plynul pomaly a pokojne, hoci mi film úplne nesadol. Autor si neodpustil ani nejaké tie stereotypy (napr. zobrazenie Nemcov ako vysokých modrookých blondínov).

Pelíšky (1999)

Dnes už kultový film, z ktorého vznikla hromada memes a referencií. Niekoľko ľudských osudov a zakázaná láska detí otcov z dvoch táborov. Pre tých z nás, ktorí si minulý režim (našťastie) nezažili je to sladkohorký filmový návrat do dôb nie tak dávno minulých.

Aggressive Retsuko (2018) (seriál)

Roztomilá prehnane servilná panda červená vybíjajúca si stres z práce na deathmetalovom karaoke. Geniálna myšlienka. Napriek roztomilému vizuálu sa však v seriáli rieši mnoho vážnych tém - láska, neistota, práca v šialenom tempe v korporáte, nádeje a plány do budúcnosti či toxický vplyv niektorých rodičov na vlastné deti. Seriál mi bol blízky aj vekom hlavných postáv, mladí v podstate na prahu dospelosti. Mal som ale pocit, že tretia séria zo začiatku trocha pokulháva.