• Reality-TV

Trabantem až na konec světa (2014)

O Danovi som sa už čo-to dozvedel z rozhovoru pre jeden streetpaper a jeho životná filozofia ma celkom zaujala. Taktiež sa mi vybavili páni Zikmund a Hanzelka a bol som fakt zvedavý, ako sa slávne BMV (bakelitové motorové vozidlo :) ) popasuje s náročným terénom. Výsledok? Super dokument, pri ktorom som sa nenudil ani minútu a už sa teším až si pozriem ostatné.

Občanský průkaz (2010)

Opäť som si uvedomil aké som mal šťastie, že som nezažil minulý režim (narodil som sa rok po revolúcii) ani povinnú vojenskú službu. Film vierohodne opisuje horkosladkú realitu, o ktorej naša generácia mohla vedieť už len z učebníc dejepisu alebo z rozprávania rodičov.

Mandragora (1997)

Na to, aké som počul na film ohlasy mi nepripadal tak šokujúci. Samozrejme, v 90. rokoch to muselo urobiť poriadny rozruch, no dnes...Každopádne ide o film s ťažkou témou poukazujúci na vec, ktorá bola, je a bude súčasťou spoločnosti, akokoľvek sa snažia niektorí tvrdiť opak. Smutná realita, miestami až desivá. Len je škoda, že film nerežíroval niekto schopnejší.Z témy sa určite dalo vyťažiť ešte viac.

Waynův svět (1992)

Priemerná oddychovka s dobrým soundtrackom, predvídaterľným dejom a nedotiahnutým záverom. K tomu krásna Tia Carrere a Alice Cooper s prednáškou o indiánoch. Bod za scénu s Bohemian Rhapsody. Inak americká tuctovka akých bolo a bude.

Samotáři (2000)

Niekoľko navzájom prepletených ľudských osudov, hľadanie vlastného miesta vo svete a samota uprostred davov. A Morcheeba.

Šepot srdce (1995)

Hrejivé, milé a upokojujúce ako väčšina filmov od Studia Ghibli. Príbeh prvej študentskej lásky, možno trocha klišovitý s viacerými odkazmi na iné filmy Studia Ghibli. Japonská verzia Take Me Home Country Roads navyše znela fakt zaujímavo.

Legenda o Mulan (1998)

Z časov, kedy Disney za niečo stál. Vtipné, veselé, so super piesňami a pointou. Dokonca aj český dabing bol dobrý, čo sa často nestáva (obvykle už z princípu sledujem filmy v origináli s titulkami). A Mushu! Som zvedavý na čínsku prerábku s Yifei Liu, hoci som už na ňu počul mnoho kritiky.

Malé královny krásy (2009) (pořad) odpad!

Vidieť ako si morbídne obézne matky plnia svoje sny na malých deťoch je smutné a desivé zároveň. Prehliadka ľudského bizáru a raj pre pedofilov. Matky tých detí si zaslúžia odobrať svojprávnosť a zatvoriť do ústavu, namiesto toho ešte dostanú vlastnú show. Amerika, čo čakať.

Tady hlídám já (2012)

Priemerný český rodinný film na lenivé nedeľné popoludnie. Pár klišé (rozmaznaní Pražáci, arogantní odmeraní výskumníci...), nie veľmi presvedčivé herecké výkony a dialógy ako z pomocnej školy. Zaujal Lukáš Latiňák hovoriaci česky a hovoriaci pes tam skôr pôsobil ako päsť na oko. Žiadna sláva, ale stále lepšie než tvorba Zdeňka Trošky.

Jak to dopadlo!? (2017) (pořad) odpad!

Relácia akých tu už bolo, akurát sračka v inom kabáte. Nepresvedčivé herecké výkony, arogantný "moderátor" a tá istá schéma (problém - náhly príchod svedka - rozuzlenie bez hlbšej pointy - dokrútka á la "poučil som sa, budem dobrý". Pozreté dva diely a to som ešte človeku, s ktorým som to pozeral musel opakovane hovoriť, že ti ľudia sú herci (aj keď neschopní), nie skutoční aktéri tých udalostí. Bol totiž skalopevne presvedčený, že ide o skutočné príbehy. Na druhej strane som mal možnosť vidieť priamo na ňom, prečo má takýto odpad u jednoduchých ľudí úspech. Netreba pri nej uvažovať, iba tam dať tú správnu dávku "dramatickosti" a už to ide samo.