Slavná alba: Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon (2003) (TV film)

Já, jako zarytý fanoušek Pink Floyd můžu říct jen jediné - skvělý dokument o nejgeniálnějším albu nejgeniálnější kapely. Ano, určitě by se tu našlo pár věcí, které by šly vylepšit, ale pokud nezabíháme do příliš velkých detailů, zhltneme tento film na jeden zátah a ještě budeme žadonit o přídavek. I po přečtení knih o Pink Floyd se zde dozvíme něco málo nového a jako začínající kytarista vidím velké plus v záběrech, kde například David Gilmour hraje začátek "Breathe" na kytaru - konečně mám příležitost od něj něco okoukat ;) Další výhodou narozdíl od knih je, že zde vidíme na vlastní oči práci se syntezátorem během natáčení "On the Run," a slyšíme jednotlivé stopy písní jako zpěv Davida Gilmoura, zpěv Ricka Wrighta, doprovodné vokály sólistek nebo samotné nástroje, které na originální nahrávce takhle jasně rozhodně nezachytíme. A krom toho, vidět Ricka Wrighta, jak hraje na klavír "The Great Gig in the Sky" je zážitek, který si s radostí dopřeji znovu a znovu.

Garfield ve filmu (2004)

Jako fanouškovi Garfieldových kreslených stripů mi krvácí srdce nad jeho filmovým zpracováním, které postrádá snad všechno, čeho si u komiksu cením. Vtipný film není za žádnou cenu - malé děti se na to možná budou dívat jako na dobrou zábavu, ale dospělí budou zoufale lomcovat s klikou u dveří a prosit, abyste je pustili ven a ušetřili je tak strašlivé nudy. Z tlustého sarkastického kocoura tu udělali přiblblou mašinu na žraní lasagní, Odie je pouhopouhý tuctový ořech a Jon také ztratil veškeré povahové rysy, které z něj činí toho nudného starého mládence, kterému se v komiksu nelze nesmát. Typický příklad toho, že některé knižní předlohy je lepší nechat na pokoji a nesnažit se je zfilmovat za každou cenu.

Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy (1968) (seriál)

Narozdíl od Pokémonů se na Smolíkovi můžu dívat i o 10 let starší a nepřijde mi, že by byli nějak trapní nebo dětinští. Ano, je to seriál pro děti, ale takový, u kterého se pobaví í dospělí. A k tomu všemu, zkuste si najít někde jinde tak dokonalého protivu jako je doktor Halíř. ;)

Pink Floyd: The Wall (1982)

Vynikajicí film, který však rozhodně není pro každého. Zatímco někdo bude skákat nadšením z kytarových sól během spousty drsných scén, někdo se bude zoufale nudit a snažit se pochopit jak složitý děj, tak důvod, proč se hudební videoklip z několika minut protáhl na hodinu a půl. Já se jakožto příslušník první kategorie nechám unést nejen kytarovými sóly, ale i hudbou samotnou. Klasický mírně melancholický zvuk, u Pink Floyd tak typický, tu přerůstá až do silně depresivní atmosféry, kterou dovytvářejí nejen texty písní, ale i příběh samotný. Ten se dá plně docenit až tehdy, kdy znáte spoustu fakt nejen ze života Rogera Waterse, ale i ze života samotných Pink Floyd. K úplnému pochopení The Wall jsem se propracovávala poměrně dlouho, ale vnímat určité na první pohled nevýznamné detaily určitě stojí za to. Čím vícekrát film vidím, tím více mě dokáže pohltit a nutit mě prožívat osudy zpěváka Pinka společně s ním. Čím vícekrát film vidím, tím více dokážu ocenit geniální animace Geralda Scarfa. Proto by se ti, co film viděli pouze jednou a neví, jak s pocity získanými během jeho sledování naložit, určitě neměli vzdávat a shlédnout ho znovu. Máte můj dík, Alane Parkere, Bobe Geldofe, Rogere Watersi a v neposlední řadě i Davide Gilmoure - za geniální kytarové sólo v Comfortably Numb. Nic jako vaši The Wall nikdy nikdo nevytvořil. A taky už nevytvoří.

Avatar (2009)

Děj předvídatelný, postavy průhledné. I přesto jsem si Avatar užila, a to hlavně díky speciálním efektům, kterými se to ve filmu jenom hemží. I když od začátku víte, jak to skončí, podíváte se na to celkem s nadšením, zvláště pokud zrovna hledáte nějaký nenáročný film na nedělní odpoledne.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Co se to stalo se starou dobrou původní řadou? Myslel tohle George Lucas vážně? Pokud jste fanoušky prvních třech dílů (myslím tím 4., 5. a 6. epizodu) tak nad Skrytou hrozbou můžete jenom nevěřícně kroutit hlavou. Příběhu se tu moc nenajde, většinu dialogů obstará snad nejprotivnější stvoření v celém vesmíru, Jar-Jar Binks, a malé děcko, které má působit sympaticky natolik, že je doopravdy spíš nesympatické. Jediné co film zachraňuje je hezká tvářička padawana Obi-Wana v podání Ewana McGregora a postava jeho učitele Qui-Gonna Jinna. Nedostatek děje si vykompenzujete při závěrečné bitce, díky které i odpustíte nudu během zdlouhavého závodu vznášedel a možná dáte i nějaký ten plus bod za soundtrack Johnu Williamsovi, který byl narozdíl od Lucase ve formě.

Perný den (1964)

Perfektní Beatles + perfektní písničky + perfektní dědeček = skvělý kultovní film. Co jiného k tomu dodat?

Mamma Mia! (2008)

Báječná letní komedie se skvělou hudbou. Meryl Streep opět dokázala, že je vynikajicí herečka, a v kombinaci s Colinem Firthem, Stellanem Skarsgardem a Piercem Brosnanem vytváří vtipný potřeštěný příběh, kterému se nelze nezasmát. Kravina tak dokonalá, že si mě získala. 4 hvězdičky dostává plným právem :)

The Doors - When You're Strange (2009)

Nadprůměrný dokument o nadprůměrné skupině. Ať už jste nebo nejste fanda The Doors, jasně a přehledně se seznámíte s kapelou, jejími členy a historií. Velmi dobře stravitelné i pro ženy, kterým tato hudba nic neříká - hlas Johnnyho Deppa na pozici vypravěče, nebo záběry na polonahého Jima Morrisona dokáží z nudy vytrhnout snad každou osobu ženského pohlaví ;) Každopádně velmi povedený dokument, který jsem si vskutku užila, zvláště protože jsem ho poprvé viděla na plátně kina během festivalu MFDF 2010 v Jihlavě.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Tato série patří bezpochyby ke špičce mezi anime. Poutavý příběh vás vtáhne do děje a propracované hlavní postavy vás bezpochyby donutí nebýt k jejich osudu lhostejný. Zvláště geniální mladý detektiv L vás nenechá spát - chová se nepředvídatelně, do mysli mu nevidíte, ale i přesto si vás něčím naprosto získá. Atmosféru dokresluje skvělý soundtrack a opening s endingem od Maximum the Hormone nakonec dovedou diváka k šílenství podobně jako zápisník smrti hlavní postavu Yagami Lighta. Skvělý zážitek plný nečekaných vývojů a zvratů se dá nejlépe užít napoprvé, své kouzlo ale příběh neztratí ani když se díváte znovu a poněkolikáté.