Divoký anděl (1998) (seriál)

Jednu hvězdičku za ty úvodní titulky.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

George Lucas neustále omílal, že epizody I-III musel natočit později, nebot technika nebyla před lety na takové úrovni. Po zhédnutí tohoto skvostu si říkám, že nemusel ani čekat. Dějová linka by byla fajn, protože co by mohlo být zajímavější než zrození největšího padoucha SW? Georg však tenhle námět nezvládl rozvinout do celovečerního snímku. To bylo patrné ve chvíli, kdy se na plátně objevil Jar Jar. Od té chvíle bylo vymalováno - SW už nebudou jako dřív. A co teprve přeslazený užvatlaný hošík bez špetky hereckého talentu a Natalie Portman zmalovaná latexem a v hadrech jako od nějakého talibanského návrháře. Čekání na okamžik, kdy se ozve vžum a začne řežba bylo nekonečné. A když přišlo, George to vždycky nějak rychle utnul. Zato nekonečné závody kluzáků jsme si ,,vychutnali". Hlavní problém filmu spatřuji v tom, že scénář a režie sklouzává od naprosté infantilnosti k politickým kecům popř. ke scénám, které by děti vidět neměly. Nic mezi tím. Lehkost a civilnost SW vystřídala nabuřelost. Dvě hvězdičky za tatíkovského mentora Liama Neesona a učedníka Ewana McGregora a za vizuální stránku snímku.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Tak tohle bylo hodně špatné. Neskutečná splácanina s neúnosnou stopáží, kdy je vám při závěrečné řežbě jedno jak to dopadne, hlavně aby to už skončilo. Gore Verbinski ztratil veškerou soudnost a režijní lehkost, se kterou zvládl jedničku. Film byl nacpaný akcí, vysokorozpočtovou výpravou a něčím, čemuž asi tvůrci říkají humor. Johny Depp běhá po plátně jako psychopat a celý vtip s dvojníky a burákem mi zůstal utajen stejně jako smysl zapíchnutí Jamese Norringtona a fakt, že se v podstatě nechal. Takových nelogičností je ve filmu víc. Ano, blockbuster bývá nelogický, ale nesmí urážet IQ diváka. Dějová linka, kdy Will zachranuje svého tatíka je absolutně připitomělá - režisér nám neosvětlil, proč Will tak usiluje o záchranu svého otce, kterého pomalu ani nezná a navíc za situace, kdy je tatík evidentně rozumem v jiné dimenzi a o záchranu ani extra nestojí. Chow s Naomi jsou jenom zbytečnou vsuvkou, Keira veškeré hraní omezila jen na neohrožený kukuč a Geoffrey Rush si dělá vyloženě srandu a chapadla Billa Nighyho se vyčerpala ve dvojce. Škoda, že to tak dopadlo - z nablýskané jízdy, kterou byla jednička, se stala ucmuchtanina, ve které chtěl režisér za každou cenu překvapit (čekali jste happyend, he?) Každý žánr - a především disneyovka - má ale šablonu, která by se měla víceméně respektovat, Gore zaexperimentoval a nevyšlo mu to.

Maminčin mazánek (2007)

Pro roli mamčina mazánka nemohla být lepší volba než Jon Heder - looserovsky působící hošík, který holduje geekovským zálibám by zapadl do Sheldonovy party jedna dvě. Příběh je sice prezentován jako komedie, ale v podstatě je to fikaně skryté drama o dospívání a osamostatnění se, čemuž nikdo neuteče. Ve filmu je spousta okamžiků, u který se jedna skupina diváků směje a druhá soucítí s Jeffreyem. Aby film opravdu nesklouzl k dramatu, vybaví scénář hrdinu milou průvodkyní do světa dospělých, která těžký úkol i přes pár zakopnutí zvládne.

Divoké pivo (1995) odpad!

Neuvěřitelné, jak něco tak ubohého mohlo vzniknout. Filmaři se po revoluci asi zcvokli, najednou nebyla cenzura a oni nevěděli co točit dřív - jestli sprosté komedie nebo nahotu. Tak natočili mixáž obého a dopadlo to bídně. Zlaté socialistické komedie.

Světla pasáže (2007) (seriál) odpad!

Tak, Nova vyplodila další seriál ze života, tentokrát právníků. Nevím, jestli mi to uniklo, ale scény ze soudní síně a brilantní závěrečné řeči se prostě nekonaly, což v seriálu o advokátech považuju přinejmenším za podivné. Seriál si vystačí s minimem lokací a s minimem herců, přičemž právničina je velmi společenské povolání. Slečna koncipientka se chová jako naprostá káča, v prvních dílech neustále běhá za nějakým kleptomanem a naprosto s klidem prohlásí, jak dostala zkoušku z obchodního práva. Mladý koncipient je tak natuplý, že by ho snad vyrazili i z Plzenských práv. Pan Trnavský (Gemini jej příznačně nazval pan 513/1991) se ohání paušálem a obchodem až z něho přímo tryská, že nemá ani šajn o čem mluví a Monika Hilmerová hazí jen útrpné obličeje. Celá lovestory je násilně vykonstruovaná a absolutně neuvěřitelná asi tak jako společná kancelář advokáta specializujícího se na obchod a lidumilky se zálibou v rodinném právu. Vedlejší linka Kuklové a Dvořáka není ale o nic uvěřitelnější. Seriál by měli zkouknout zájemci o právničinu s poučením, že přesně takhle to není. Jediný, kdo mi tam sedí a co je ze života, je slečna sekretářka, která prozíravě balí advokáty.

Hannah Montana (2006) (seriál)

Není fér házet Hanku hned do odpadu. Dětem se to líbí, a proto se na ni musíme dívat dětským pohledem - Hančin svět je plný barev, sama Hanka je milá, úspěšná, oblíbená, bohatá, má milujícího tatínka a plno hadříků a navíc je úspěšná zpěvačka - prostě tenhle seriál ztělesnuje sen každé malé holčičky. Dospělým pohledem Hanku hodnotím jako lízátko -prva sladké a potom koušete ten umělý špalek a až ho vyhodíte, máte v puse jen tu umělou pachut. Seriál má sice mírně vzestupnou tendenci a najdete v něm i pár povedených hlášek především od papa Cyruse, ale pořád se nedostává z podprůměrnosti. Haně ovšem nejde upřít jednu podstatnou věc - učí děti, především děvčata, starat se o sebe, a to se taky počítá a dost. Takže stokrát raději Hanku než Kotka s Mádlem.

H2O: Stačí přidat vodu (2006) (seriál)

Ono to není tak blbé, jak by se mohlo ze zdejšího hodnocení zdát. Neoddiskutovatelným pozitivem je, že seriál se vyhýbá rádobyvtipným hláškám, děvčata nejsou afektovaná a herci nepomrkávají spiklenecky na kameru a odmyslíte-li si ty ploutve a triky, jedná se o pěkný seriál pro děti, který je milou sondou do života tří holek z přímořského městečka. Seriál má vzestupnou tendenci - od dílů vyloženě pro mrnata seriál rostl postupně s diváky a našel si svoje místo a díly, kde hlavní protagonistky řeší milostné problémya školu jsou mnohem reálnější a uvěřitelnější než milostné patálie mládežníků z Beverly Hills. Navíc si přičtěte atraktivní prostředí přístavu, slušivé oblečky hereckého ansáblu a civilní atmosféru seriálu a hned máte docela slušnou zábavu na půl hodinky.

Želary (2003)

Ano, jedná se o mimořádný filmový počin v místní kinematografii s rozmáchlou výpravou a tím nejlepším hereckým obsazením, které bylo možné sehnat, ale i přes silný námět tomu filmu něco chybí. Kvalitě snímku také nepřidá dlouhá stopáž a v některých momentech je více než patrné, že střihač měl mít volnější ruku. Paradoxně však ve filmu postrádám scénu nebo aspon náznak, proč se Eliška náhle tak hluboce zamiluje do Jozy, který se jí (eufeministicky řečeno) moc nezamlouvá.

Dívka na koštěti (1971)

Jeden z nejlepších filmů pana Vorlíčka, ve kterém předvedl, že i film určený pro děti a omladinu je nutné dělat s péčí. Skvělá kamera, prvotřídní časování, které vhodně podtrhuje soundtrack (závěrečná jízda na policejních motorkách) a samozřejmě perfektní Mulínkovy triky. které jsou do filmu umístěny velmi pečlivě, tak že na sebe nestrhávají prvoplánovitě pozornost, čímž filmový příběh nenarušují a přitom si řeknete waw. Herci, kterým kraluje extravagantní Petra Černocká, jsou naprosto tipově přesní a nechybí ani Vorlíčkova tradiční postava školní uklízečky. Genialita snímku je v tom, že i dnes po čtyřiceti letech funguje a pobaví i dnešní děti.