Lucie, postrach ulice (1983)

,,Bang! Bang! Vzdejte se ubozí pozemštané! Jsem zvědavá, jak mi přehraješ tohle, Osvalde." pravila paní Maciuchová a bylo to stokrát vtipnější než celá palneta Yo. Skvělý film pro děti, který je opravdu o dětech.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Jeden z nejlepších Zemeckisových nápadů bylo natočit pokračování BTTF. Všechno podstatné už bylo uvedeno v komentáři u BTTF I, kterou dvojka úžasně doplnila o nové nápady, kterým vévodí honička na antigravitačním skateboardu (o ano, už se blíží doba, kdy je Mattel začne prodávat :-)).

Návrat do budoucnosti (1985)

Vtipné, chytré a i po x zhlédnutích neskutečně zábavné. Jeden z mých prvních US filmů viděných po revoluci. Bylo to jako z jiné planety, tak odlišné od toho co se točilo tehdy (ehm i dnes) u nás. I po letech ten film neztrácí na kvalitě - výborný scénář, skvělé obsazení, kterému vévodí frajer M.J. Fox a správně trhlý Chriss Lloyd. Navíc ty technické vychytávky, DeLorean a soundtrack vybraný s tou největší péčí. Navíc po letech v něm vidím i to, že Zemeckisovi se Spielbergem nešlo jen o to natočit popcornovou zábavu. U všech Skotů, tenhle film by měl být zapsaný ve filmových dějinách zlatým písmem.

Kill Bill 2 (2004)

Po rozpačité jedničce, kde chtěl být pan režisér očividně za vizuálního režiséra pro fajnšmekry, se Tarantino vrací ke svým tradičním způsobům, a to rozhovorům zdánlivě o ničem a přitom o všem. Zatímco v jeničce se to opulentními řežbami jenom hemžilo (vrcholem byla samozřejmě bitka s O-ren) a nikdo toho moc nenamluvil, ve dvojce je to přesně naopak. A právě tady se ukazuje, jak Tarantino umí - znamenitě ztvárněný karatekidovský výcvik u mistra Pai-Meie, vyřízení Budda, bitka s Elle a samozřejmě (absolutně nečekaný způsob) likvidace Billa. Uma tady představila zcela nový typ filmové hrdinky a zvládla to na výbornou.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Nejtemnější část Star Wars a taky nejlepší! Prostě jízda, kdy je vám Lucasův vesmír servírovaný s takovou samozřejmostí, že chvílemi zapomínáte na to, že sledujete sci-fi. Děj je úžasně našlapaný a ani chvilku se nenudíte. Po Nové naději, která byla spíš takovým úvodem, kde byly vztahy mezi postavami nekomplikované a dobro se zlem bylo jasně vymezené, přišlo Impérium a obrátilo všechno o 180°. A právě zde zazněla nejslavnější věta z celých Star Wars :-)

Něco na té Mary je (1998)

Milá, vtipná a svižná komedie, kterou nezkazil ani dabing (geniální překlad písniček - Láska to je bol, teskná písen v moll). Štavnatá Cameron Diaz a sympatický looser Ben Stiller jsou ideální volbou. Farellyovi mají zkrátka talent dělat si legraci z postižených, looserů, důchoců a přitom to není nevkusné nebo trapné. Současně ocenuju, že se nebojí poukázat na skutečnost, že i tito lidé mají špatné vlastnosti. Etuda Matta Dillona s pejskem Puffym a výslech Bena Stillera dělají z tohoto filmu klenot mezi moderními komediemi.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Nevím jestli mám napsat, že se jedná o odstrašující příklad toho, že filmový materiál je jako papír, který snese všechno anebo že se jedná o chytrý způsob jak naučit český národ kombinatoriku, protože to střídání partnerů je opravdu mazec. Naprostá absence soudnosti při psaní scénáře, nesympatiční přehrávající nebo nehrající herci, špatné časování, špatná dramaturgie, atd. Na Nov by se měli opravdu zamyslet.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Old school krimi detektivka, která místy paroduje sebe sama. Filmem provází přituplý zlodějíček Harry v podání RDJ, který roli neurotického a věčně vyjukaného Harryho zvládl na výbornou. Zdatně mu sekundují buzík Val Kilmer a padlý anděl Michelle Monagan. Ve filmu je plno dobrých nápadů a hlášek (nejednou si vzpomenete na Quentina Tarantina), které mohly být kultovní, ale nestalo se tak. Částečně jednak proto, že film měl tak malou popagaci, že světovými kiny více méně vyšuměl (ČR se pro jistotu vyhnul úplně) a částečně také vinou tvůrců, kdy se báli dotáhnout některé nápady do konce - možná z obavy, aby film nepůsobil příliš tarantinovsky.

Ovečka Shaun (2007) (seriál)

Jednoduše úžasné, úžasně jednoduché. Konečně seriál, který neuráží dětskou inteligenci a co víc - nehustí do dětí morálku. Někomu se sice může zdát tenhle seriál jako rychle spíchnutý večerníček, ke kterému se autoři neobtěžovali ani namluvit komentář. Pro mě je to skvělá ukázka toho, na jak malém prostoru lze vytvořit ucelený příběh se spoustou zajímavých figurek a že když máte skvělý scénář obejdete se i bez vtipných replik. Seriál je sice primárně vytvořený pro děti, tvůrci ale nezapomněli ani na dospělejší diváky a občas ze seriálu vykoukne i nějaký vtípek vyloženě pro ně.