Spider-Man: Homecoming (2017)

Taková standardní marvelovka. Povedl se humor i ladění do středoškolského Spideyho, o které se Maguireovy filmy nesnažily a v Garfieldových se to nedařilo. Záporák je na komiksovky lehký nadprůměr, jednak díky Keatonovi, jednak protože je prostě napsaný líp, než jako maniak co chce ovládnout svět. Camea výborný. Na druhou stranu akce nezaujme (a není to o měřítku) a mám problém se scenáristickou péčí o některé ženské postavy.

Mumie (2017)

Poměrně přímočaré hororové dobrodružství, které příjemně brousí hranu PG-13kového ratingu. Tom Cruise je tradičně za velkého sympaťáka a plody nese i jeho kaskadérské šílenství, díky němuž třeba scéna v letadle působí krásně věrohodně. Chybí sice nějaký vyloženě strhující moment, ale vlastně je mi ta uvěřitelnost a menší finále sympatičtější než opulentní akce, u níž by do očí bilo zelené plátno. Nová Mumie nevystupuje z čistě popcornových vod, ale účel plní a bez větších výhrad baví.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Nápady nabitá akční zběsilost, která to naspeedované tempo umocňuje ještě vhodnou kamerou, střihem a občasnými formálními hříčkami. Čiré béčko a to zatraceně zábavné.

Batman: Návrat maskovaných křižáků (2016)

Animovaný Batman ve stylu toho z roku 1966 s Adamem Westem, dokonce včetně dabingu původních herců. Jen ještě břitčí a nepokrytěji ironický. Vztah Batmana s Robinem, nehorázné slovní výměny s Catwoman, kouzelně absurdní vnitřní logika, „typická“ bat-udělátka nebo i rýpnutí do hraných filmů s Keatonem a Balem... Zkrátka podvratná batmanovská zábava, která by klidně snesla i pokračování.

Viking (2016)

Spíš než klasickým filmem o třech aktech je Viking roztříštěnou koláží epizod. Má problémy s dramaturgií, u nepříliš dobře zvládnuté expozice a dokonce i u návaznosti scén. Jakoby se vystříhala další hodinu materiálu... čemuž napovídají i vystřižené scény, z nichž bych přinejmenším dvě okamžitě vrátil zpátky (a kdo ví kolik dalších jich ještě skončilo na podlaze střižny nebo vyhozených ze scénáře). To má za výsledek chabé motivace a prokreslení postav, divák se nemůže do příběhu pořádně ponořit (nemluvě o tom, že moc není s kým se ztotožnit) a film tak působí trochu odtažitě. Na druhou stranu ale Viking vypadá fantasticky - interiéry i exteriéry, kostýmy, rekvizity, na tom všem si někdo dal hodně záležet. A třeba úvodní scéna na sněhu je na oko vyloženě nádherná. Stejně tak se nešetřilo ani na výpravných bojových scénách. S učesanějším scénářem to mohl být vynikající film, i tak ale nabízí dostatek působivých scén i výjevů, kvůli kterým stojí za vidění.

Iron Fist (2017) (seriál)

V další komiksovce od Netflixu se zase povedl casting (od Lorase Tyrella přes Faramira a nácka z Banshee až po Jessicu Stroup nebo Jessicu Henwick) a pořád mě baví ten distribuční model, který dává větší možnosti než jen dvouhodinový film anebo klasický seriál. Iron Fist ovšem trpí uspěchanou produkcí a (oproti Daredevilovi) slabším produkčním týmem. Odnesl to nevypilovaný scénář a hlavně bitky, jejichž choreografii neměl kdo pořádně vymyslet a herci je neměli kdy pořádně nacvičit. Papírově největší mistr kung-fu z Defenders tak postrádá souboje na úrovni, jakou by si zasloužil. Nechápu proč znělka nepokrytě vykrádá hudbu z Tron: Legacy, jinak mě ale soundtrack míchající rap a elektroniku à la Jean-Michel Jarre baví. Mimochodem, to téma (jako bylo zneužívání u Jessicy a postavení černochů u Luka) jež zde tolik kritiků postrádalo, tu ve skutečnosti: CSR nebo-li Corporate Social Responsibility, viz všechno okolo společnosti Rand a manažerského přístupu Dannyho vs Meachumů. Jen je holt míň atraktivní a ke konci hodně ustupuje ninjům. Ve výsledku je Iron Fist pořád solidní komiksovka, která sice nedosahuje kvalit Daredevila a Jessicy Jones, ale předčí Luka Cage, o Arrow ani nemluvě.

Hidden (2015)

Výborně napsaná minimalistická jednohubka od bratrů Dufferových (Stranger Things). Čím míň toho divák ví, tím líp, tak si už nic nezjišťujte a jděte do toho.

Casablanca (1942)

Důkaz, že když máte výborné herce a dobře napsanou zápletkou a dialogy, váš film prostě nestárne. Naprostá klasika a to právem.

Bosch (2014) (seriál)

Solidní detektivka s nádechem jazzu a neo-noiru, kterou táhne nahoru hlavně výborný Titus Welliver. Jen by každá série snesla prostříhání tak o 2-3 epizody kvůli většímu tahu na bránu. Úvodní znělka patíř k tomu nejlepšímu, co se u seriálů dá vidět.

Básník smutných tónů (2015)

Spíš než faktograficky přesnou biografií je Born to be Blue volnou variací na život Cheta Bakera, což z něj sice dělá horší heslo na wikipedii, ale lepší film. Chetův první vzestup ke slávě je tu znázorněn jen černobílými scénami biografického filmu ve filmu (kde Chet hrál sám sebe), většina stopáže se ale věnuje podstatně zajímavějšímu Chetově druhému vzestupu, kdy po vyražení zubů musel s hraním na trubku znovu začínat prakticky od nuly a do toho bojovat s drogovou závilostí. Excelentní Ethan Hawke a výborná hudba.