Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (301)

plakát

Ahsoka (2023) (seriál) 

Těžko říct, jak by seriálová Ahsoka byla přijímána, kdyby neexistovaly ostatní hrané seriály ze světa Star Wars a hlavně nová trilogie. Takhle ale měla cestu k srdcím fanoušků mnohem jednodušší. Konečně tady totiž máme (hraný) příběh o Jediích navíc s dobře napsanými postavami, charismatickými představiteli hrdinů i padouchů a zvládnutou technologií Volume. Divák neznalý animovaných Klonových válek a Rebelů sice nedocení všechny nuance, to podstatné mu ale Ahsoka předat zvládne a nebude v něm vyvolávat dojem, že mu něco zásadního uniká. Rosario Dawson je perfektní castingovou trefou, stejně tak Mary Elizabeth Winstead, Ray Stevenson, pro kterého bohužel šlo o poslední roli v životě, nebo internetem zbožňovaná Ivanna Sachno. Vizuálně Ahsoka výrazněji než jiné Hvězdné války těží ze samurajských a obecně japonských vlivů, je to vidět na jejích mečích a stylu boje, na některých kostýmech nebo na zbrojích Thrawnových stormtrooperů, opravených zlatou technikou kincugi. Temní Jediové zase využívají severské motivy (třeba Skoll a Hati jsou jména vlků ze skandinávské mytologie). Velkou pochvalu si zaslouží Kevin Kiner za soundtrack. Akce má povětšinou solidní choreografii, zamrzí jen že zrovna titulní Ahsoka (těžko říct jestli Rosario nebo kaskadérka) místy trochu nestíhá. Filonimu se krásně daří servírovat fanouškovsky vděčné scény a momenty jako jsou časté souboje se světelnými meči nebo návraty starých známých, vždy to ale dává smysl v rámci příběhu, který vypráví, nikdy nejde o samoúčelný fan service. Oproti ostatní hrané tvorbě z předaleké Galaxie Ahsoka výrazně přidala na fantasy prvcích, což mi v této míře k Star Wars nesedí. Právě tady ale přichází ke slovu nová trilogie, v jejímž světle o to víc ocením, že Filoni má vizi pro své příběhy a mytologii, a já můžu přivřít oko.

plakát

Ahsoka - Část 5: Stínový válečník (2023) (epizoda) 

Kdybych chtěl kritizovat za každou cenu, mohl bych tady v souvislosti s Christensenem a s přítomností soubojů na světelné meče v každé epizodě mávat pojmem fan service. Kdyby neexistovala nová filmová trilogie, mohl bych se nespokojeně ošívat nad světem mezi světy a kosmickými velrybami. Jenže Anakin jako největší nedořešené téma Ahsočiny psychologie naprosto dává smysl, stejně tak časté scény šermu v akčním seriálu o Jediích. Že je něco fanouškovsky vděčné to ještě automaticky nedegraduje na fan service. A seriálová Ahsoka je daleko důstojnějším pokračováním Hvězdných válek než to, co jsme dostali v kinech.

plakát

Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série) 

Brooker už nemá nápady na příběhy varující před nebezpečími plynoucími z technologického pokroku. Místo toho by si radši točil různé dobové sci-fi a fantasy povídky, které by byly daleko méně svázané nějakým jednotícím konceptem a on by si v nich volně hrál s více či méně podvratnými variacemi na různé subžánry. Jenže stejně jako mnoho z jeho nových příběhů, i Brooker se svou vizí skončil někde na půl cesty a ve výsledku je šestá řada Černého zrcadla sbírkou mírně nadprůměrných a mírně podprůměrných epizod s obroušenými hranami, zařazených pod již neaktuální značku.

Poslední hodnocení (2 586)

Konec světa (1999)

19.11.2023

Kovboj Bebop: Lovec odměn (2021) (seriál)

18.11.2023

Plane (2023)

17.11.2023

Zbytečná krutost (1984)

16.11.2023

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi (2022) (seriál)

15.11.2023

Electra (2023)

11.11.2023

Přes střepy (2023) (studentský film)

11.11.2023

Deniska umřela (2022) (studentský film)

11.11.2023

A Movie (1958)

09.11.2023

Reklama

Poslední deníček (3)

Recenze - High Fidelity - 1. řada (2020)

Robyn "Rob" Brooks (Zoë Kravitz) je velká hudební fanynka, vlastní nepříliš úspěšný obchod s deskami a teď se musí srovnat s tím, že se v jejím okolí znovu objevil bývalý přítel, který jí zlomil srdce. V knižní, filmové i seriálové podobě vždycky bylo významnou součástí High Fidelity žebříčkování, ať už šlo o písničky, popkulturu nebo vztahy. A tak se jen hodí, když první řadu High Fidelity pomocí žebříčků i zrecenzuji.

Top 5 důvodů, proč High Fidelity zkusit:

1. Máte rádi film nebo knihu a klidně byste si Všechny moje lásky pustili v další verzi.
2. Máte rádi Zoë Kravitz.
3. Máte slabost pro příběhy, které se nějakým způsobem točí kolem hudby.
4. Dali byste si nějaký oddechový vztahový seriál, ale nechcete sitcom.
5. Baví vás žebříčky všeho možného.

Top 3 důvody, proč raději ne:

1. Máte Všechny moje lásky zafixované s Johnem Cusackem a nestojíte o ženskou verzi jeho postavy.
2. Nemáte rádi Zoë Kravitz.
3. Máte ostře vyhraněný hudební vkus, který není kompatibilní s popem, rockem a alternativou, které mají rády postavy seriálu.

Top 7 věcí, které se na první řadě povedly:

1. Sympatická, uvěřitelně nedokonalá a skvěle zahraná hlavní hrdinka Robyn, které budete fandit v jejím vztahovém tápání.
2. Fungující boření čtvrté stěny, když Rob divákům něco vypráví nebo komentuje.
3. Hravost ve formě vyprávění, např. hned v první epizodě je pět kratičkých povídek rámovaných vyprávěním o hrdinčiných top pěti milostných zklamáních (což si můžete pamatovat i z filmu), rozhodně to ale není vše.
4. Dospělý, příjemně přirozený přístup k použitému jazyku postav a k nahotě. V seriálu se nemluví cenzurovaně, ani se to se sprostými slovy nepřehání, stejně tak se kamera nebojí nahoty, ale ani se v ní voyeuristicky nevyžívá.
5. Svižné tempo podpořené přibližně půlhodinovou stopáží epizod.
6. Atraktivní prostředí obchodu s deskami.
7. Pohodová, ale místy i hořkosladká nálada.

Top 3 věcí, které se zas tak moc nepovedly:

1. Vymezující se žebříčkování tak, jak ho v seriálu vidíme, zákonitě balancuje na hraně pozérství. A občas přes ni přepadne.
…s čímž souvisí i další bod:
2. Hercům se ne úplně vždy podaří dostatečně přesvědčivě podat zapálené nadšení svých postav, např. když kážou o albech, jež každý musí znát. A pak to šustí papírem.
3. Da'Vine Joy Randolph v jedné z vedlejších rolí by měla být vtipná, bohužel je ale většinou spíš otravná.

Top 3 důvody, proč vyhlížet (zatím nepotvrzenou) druhou řadu:

1. Tvůrci slibují další formálně zajímavé epizody i vhled do hlav dalších postav.
2. Co bude dál s Robyniným obchodem v době, kdy už skoro nikdo není zvyklý za hudbu platit?
… a hlavně:
3. Rozšíří Rob svůj seznam zlomenin srdečního svalu o další body nebo to konečně klapne?

Původně vyšlo na TV Zone: http://serial.tvzone.cz/high-fidelity-tv/recenze/

Recenze - High Fidelity - 1. řada (2020)