Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (303)

plakát

Medvěd - Série 2 (2023) (série) 

Druhé řadě Medvěda se podařilo překonat už tak povedenou řadu první. Rozhodně jí prospěla i změna premisy, místo dalšího provozu původní restaurace a řešení problémů typu nákup hovězího a výpadky elektřiny je celá druhá série věnována přípravám na otevření nové, o úroveň luxusnější restaurace. Což staví naše hrdiny před úplně nové problémy, od nutnosti pořádného finančního plánování přes testy požární ochrany až po školení personálu. A samozřejmě ji napjaté rodinné a jiné vztahy. Každá postava má v průběhu řady funkčně vystavený příběhový oblouk a většina z nich dostala i epizodu, která je na ni převážně nebo dokonce úplně zaměřena. Ať už je to výlet do Kodaně a lekce z dezertů nebo stáž v nóbl restauraci, kde se pro hosty dělá první poslední. Jedním z emotivních vrcholů je pak celá epizoda věnovaná několik let staré rodinné večeři, která osvětlí mnoho z dynamiky nejednoduchých vztahů Berzattových. Atmosféru vždy perfektně dokreslují kamera a střih, někdy frenetické ve víru kuchyňského stresu, jindy zase mazlící se s detailními záběry připravených pokrmů. A to vše je opět korunováno výbornými hereckými výkony Jeremyho Allena Whitea, zbytku stálého obsazení i početných hereckých hostů včetně Boba Odenkirka, Jamie Lee Curtis a dalších

plakát

Aquaman a ztracené království (2023) 

Jamesi Wanovi se povedlo pro DC natočit marvelovku. Neříkám to proto, abych podněcoval hádky Marvel vs. DC, ale druhý Aquaman jednoduše má mnohem blíže k pojetí komiksových filmů tak, jak je točí konkurence. A dokonce překonává některé jejich snímky posledních let, ne že by to tedy byla příliš vysoká laťka. Nebere se přehnaně vážně, přitom ten humor na rozdíl třeba od Flashe nebolí (vyjma scén s tělesnými tekutinami). Základ vztahového dramatu staví na vcelku funkčním schématu rehabilitace bývalého padoucha a opravování bratrského vztahu, stejně tak zápletka s bojem proti Black Mantovi a nové hrozbě je pro akční komiksovku naprosto adekvátní. Po výtvarné stránce si podvodní svět občas bere něco z Hvězdných válek, občas z Pána prstenů, kombinuje to s retro designem ponorek jako ze starých sci-fi a je to dohromady vlastně hezká podívaná. Akční scény jsou solidní, film šlape a jen dialogy místy sklouznou k až příliš polopatickému komentování aktuálního dění (aby to pochopil úplně každý). Ve výsledku druhý Aquaman neurazí, což je i vzhledem ke komplikované produkci filmu víc, než mnozí čekali.

plakát

Ahsoka (2023) (seriál) 

Těžko říct, jak by seriálová Ahsoka byla přijímána, kdyby neexistovaly ostatní hrané seriály ze světa Star Wars a hlavně nová trilogie. Takhle ale měla cestu k srdcím fanoušků mnohem jednodušší. Konečně tady totiž máme (hraný) příběh o Jediích navíc s dobře napsanými postavami, charismatickými představiteli hrdinů i padouchů a zvládnutou technologií Volume. Divák neznalý animovaných Klonových válek a Rebelů sice nedocení všechny nuance, to podstatné mu ale Ahsoka předat zvládne a nebude v něm vyvolávat dojem, že mu něco zásadního uniká. Rosario Dawson je perfektní castingovou trefou, stejně tak Mary Elizabeth Winstead, Ray Stevenson, pro kterého bohužel šlo o poslední roli v životě, nebo internetem zbožňovaná Ivanna Sachno. Vizuálně Ahsoka výrazněji než jiné Hvězdné války těží ze samurajských a obecně japonských vlivů, je to vidět na jejích mečích a stylu boje, na některých kostýmech nebo na zbrojích Thrawnových stormtrooperů, opravených zlatou technikou kincugi. Temní Jediové zase využívají severské motivy (třeba Skoll a Hati jsou jména vlků ze skandinávské mytologie). Velkou pochvalu si zaslouží Kevin Kiner za soundtrack. Akce má povětšinou solidní choreografii, zamrzí jen že zrovna titulní Ahsoka (těžko říct jestli Rosario nebo kaskadérka) místy trochu nestíhá. Filonimu se krásně daří servírovat fanouškovsky vděčné scény a momenty jako jsou časté souboje se světelnými meči nebo návraty starých známých, vždy to ale dává smysl v rámci příběhu, který vypráví, nikdy nejde o samoúčelný fan service. Oproti ostatní hrané tvorbě z předaleké Galaxie Ahsoka výrazně přidala na fantasy prvcích, což mi v této míře k Star Wars nesedí. Právě tady ale přichází ke slovu nová trilogie, v jejímž světle o to víc ocením, že Filoni má vizi pro své příběhy a mytologii, a já můžu přivřít oko.

Poslední hodnocení (2 642)

American Fiction (2023)

18.02.2024

Žraločí tornádo 4 (2016) (TV film)

15.02.2024

Renfield (2023)

15.02.2024

May December (2023)

11.02.2024

Stardust (2020)

11.02.2024

Poslední akční hrdina (1993)

11.02.2024

Flora a syn (2023)

10.02.2024

Labyrint (2012) (TV film)

10.02.2024

Rise and Fall of The Clash, The (2012)

10.02.2024

Reklama

Poslední deníček (3)

Recenze - High Fidelity - 1. řada (2020)

Robyn "Rob" Brooks (Zoë Kravitz) je velká hudební fanynka, vlastní nepříliš úspěšný obchod s deskami a teď se musí srovnat s tím, že se v jejím okolí znovu objevil bývalý přítel, který jí zlomil srdce. V knižní, filmové i seriálové podobě vždycky bylo významnou součástí High Fidelity žebříčkování, ať už šlo o písničky, popkulturu nebo vztahy. A tak se jen hodí, když první řadu High Fidelity pomocí žebříčků i zrecenzuji.

Top 5 důvodů, proč High Fidelity zkusit:

1. Máte rádi film nebo knihu a klidně byste si Všechny moje lásky pustili v další verzi.
2. Máte rádi Zoë Kravitz.
3. Máte slabost pro příběhy, které se nějakým způsobem točí kolem hudby.
4. Dali byste si nějaký oddechový vztahový seriál, ale nechcete sitcom.
5. Baví vás žebříčky všeho možného.

Top 3 důvody, proč raději ne:

1. Máte Všechny moje lásky zafixované s Johnem Cusackem a nestojíte o ženskou verzi jeho postavy.
2. Nemáte rádi Zoë Kravitz.
3. Máte ostře vyhraněný hudební vkus, který není kompatibilní s popem, rockem a alternativou, které mají rády postavy seriálu.

Top 7 věcí, které se na první řadě povedly:

1. Sympatická, uvěřitelně nedokonalá a skvěle zahraná hlavní hrdinka Robyn, které budete fandit v jejím vztahovém tápání.
2. Fungující boření čtvrté stěny, když Rob divákům něco vypráví nebo komentuje.
3. Hravost ve formě vyprávění, např. hned v první epizodě je pět kratičkých povídek rámovaných vyprávěním o hrdinčiných top pěti milostných zklamáních (což si můžete pamatovat i z filmu), rozhodně to ale není vše.
4. Dospělý, příjemně přirozený přístup k použitému jazyku postav a k nahotě. V seriálu se nemluví cenzurovaně, ani se to se sprostými slovy nepřehání, stejně tak se kamera nebojí nahoty, ale ani se v ní voyeuristicky nevyžívá.
5. Svižné tempo podpořené přibližně půlhodinovou stopáží epizod.
6. Atraktivní prostředí obchodu s deskami.
7. Pohodová, ale místy i hořkosladká nálada.

Top 3 věcí, které se zas tak moc nepovedly:

1. Vymezující se žebříčkování tak, jak ho v seriálu vidíme, zákonitě balancuje na hraně pozérství. A občas přes ni přepadne.
…s čímž souvisí i další bod:
2. Hercům se ne úplně vždy podaří dostatečně přesvědčivě podat zapálené nadšení svých postav, např. když kážou o albech, jež každý musí znát. A pak to šustí papírem.
3. Da'Vine Joy Randolph v jedné z vedlejších rolí by měla být vtipná, bohužel je ale většinou spíš otravná.

Top 3 důvody, proč vyhlížet (zatím nepotvrzenou) druhou řadu:

1. Tvůrci slibují další formálně zajímavé epizody i vhled do hlav dalších postav.
2. Co bude dál s Robyniným obchodem v době, kdy už skoro nikdo není zvyklý za hudbu platit?
… a hlavně:
3. Rozšíří Rob svůj seznam zlomenin srdečního svalu o další body nebo to konečně klapne?

Původně vyšlo na TV Zone: http://serial.tvzone.cz/high-fidelity-tv/recenze/

Recenze - High Fidelity - 1. řada (2020)