Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Poslední recenze (270)

plakát

Hawkeye (2021) (seriál) 

Seriálový Hawkeye v sobě kombinuje jednak Hawkeye z filmových Avengers a jednak Hawkeye z fantastické komiksové série od Matta Fractiona a Davida Ajy. Z filmů pokračuje Rennerův (oproti komiksu) starší, ošlehanější a o něco vážnější Clint, který si s sebou nese traumata z posledních Avengers, tedy ztrátu své nejlepší přítelkyně, dočasnou ztrátu rodiny a vzpomínky na ošklivé věci, jež dělal pod maskou Ronina. Je skvělé, že seriál tohle všechno neopomíjí, ale naopak důsledně rozpracovává – pro postavu aktuálního Hawkeye jsou tyto události stejně definující jako jeho luk. Co se týče komiksu, o adaptaci nemůže být řeč (což je dobře, s filmovým Hawkeyem by ani nemohla fungovat), seriál si z něj ale bere mnoho postav, scén i prvků obecně. Přímo z Fractionova komiksu je třeba jednooký pes Lucky, teplákovková mafie, Clintův sluch nebo (přibližně) automobilová honička se střelbou pomíchaných šípů. Hailee Steinfeld se v roli Kate Bishop ukazuje jako castingová trefa přímo do středu terče. Je přesně tak akorát entuziastická, lehkovážná a vtipná, jako i odvážná a zarputilá. A s Clintem tvoří dvojici, jež ze seriálu dělá skvělý buddy akčňák. Scénář i herci výborně pracují s oběma stranami vztahu ústřední dvojice – Kate potkává svého hrdinu, idol, k němuž vzhlíží od tragédie v dětství. Chce jeho uznání, ale zároveň se nebojí do něj drze porypovat. Clinta zase ani nenapadne, že by mohl Kate nepomoci, i když kvůli tomu možná přijde o rodinné Vánoce, jež po pěti letech bez manželky a dětí pro něj znamenají mnohem víc než kdy dřív. Do Kate si projektuje Natašu a k jejímu opakovanému zklamání se snaží ji držet dál od sebe i od akce, protože by už nemohl přijít o další parťačku. Nikde to není vidět tak moc, jako v jeho zoufalém pohledu, když Kate hrozí smrtící pád z výšky. A navíc se s Roninem prolitou krví na rukou necítí jako ničí hrdina, natož vzor. Seriál toho během pouhých šesti epizod chce stihnout opravdu hodně, a naštěstí se mu to z valné většiny daří. Kromě Kate představuje ještě postavu Echo, vrací na scénu Yelenu ze sólovky Black Widow, stíhá zápletku s rodiči nebo s LARPaři… Třeba o dva díly delší stopáž by nebyla na škodu, nejen Echo a tepláková mafie by klidně pár scén navíc snesly. I bez toho ale seriál zvládá funkčně zpracovat Hawkeyeova traumata, uvést Kate Bishop a být u toho svižnou a vtipnou akční podívanou.

plakát

Rick a Morty - Série 5 (2021) (série) 

Rick a Morty i popáté přicházejí se smrští scenáristické invence. Jednotlivé epizody jsou napěchované neotřelými nápady, hláškami i mnoha easter eggy a odkazy (často se vyplatí si scénu zastavit a prohlédnout si pozadí). Ony nápady pak seriál tradičně dotahuje do důsledku, někdy až do absurdna. Jindy jako kdyby zkoušel, co všechno diváci vydrží, obzvláště to širší mainstreamové publikum, jež si Rick s Mortym poněkud překvapivě získali u druhé řady. Nejdou jim na ruku, naopak jdou občas až za hranu, jako v případě spermií a vajíčka. Dotahování námětů do důsledku a ještě dál v principu oceňuji. Ne vždy to ale funguje. Třeba díl s klonovými rodinami chvíli baví námětem, pak jeho důsledným rozpracováním, vyčerpá se ale sotva v polovině stopáže epizody a pak už spíš jen unavuje repetitivností a nulovým emocionálním dopadem, jelikož pohled na umírající hrdiny velmi rychle ztratí na síle. Rick a Morty také trpí tím, že tvůrci ve své meta-scenáristice dosáhli již dávno kritického bodu a nyní Dan Harmon a spol. už nedokážou podat žádné sdělení bez ironického úsklebku. Emoce, jež předtím tak skvěle fungovaly jako doplněk ke scenáristicék smršti nápadů, teď už nefungují. A z dřive živoucích a prožívajících postav se pomalu stávají jen prázdné figurky pro scenáristické sci-fi exhibice.

plakát

What If...? (2021) (seriál) 

What If…? začíná zvolna, s poměrně jednoduchou variací na příběh prvního Avengera, která jen zaměnila Stevea Rogerse za Peggy Carter ve vlajkovém kostýmu hrdiny se štítem. Následně seriál zkoumá trochu komplikovanější záměny osob (T’Challa za Star-Lorda) nebo zápletky vycházející z úplně jinak položených titulních otázek co kdyby, a tak dojde třeba na thrillerový příběh s Nickem Furym a umírajícími Avengers nebo na divácky vděčnou zombie nákazu. Někdy jde o odlehčenou zábavu jako v případě nezodpovědného Thora, jindy zase o až překvapivě temný příběh jako u tragického Doctora Strange, jehož epizoda je snad tím nejsilnějším, co What If…? nabídlo.   Ve finále se epizodické příběhy z různých realit nečekaně provážou v závěrečném dvojdíle, jenž nešetří působivými momenty ani epickou akcí. Obecně se výtvarná stránka povedla, ač je na první pohled možná zvláštní vidět marvelovské hrdiny kreslené lehce ve stylu Disneyho animáků, dá se na to zvyknout velmi rychle. A v akčních scénách je animace skvělá. V hlasovém obsazení pak potěší angažmá téměř všech herců příslušných postav z hraných filmů, těch několik chybějících hvězd pak lze celkem snadno odpustit. Na každý pád ale What If...? víc než kterákoliv jiná marvelovka vyžaduje důkladnou znalost MCU, jak pro orientování se v desítkách postav, tak pro docenění různých alternativních zvratů a odkazů či hlášek.

Poslední hodnocení (2 336)

Dickinson (2019) (seriál)

16.01.2022

Válka zítřka (2021)

15.01.2022

Zelený rytíř (2021)

13.01.2022

Dej mi své jméno (2017)

08.01.2022

Kingsman: První mise (2021)

06.01.2022

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

05.01.2022

Pig (2021)

31.12.2021

Není čas zemřít (2021)

31.12.2021

Tenkrát v Kalifornii (2017)

31.12.2021

Reklama

Poslední deníček (3)

Recenze - High Fidelity - 1. řada (2020)

Robyn "Rob" Brooks (Zoë Kravitz) je velká hudební fanynka, vlastní nepříliš úspěšný obchod s deskami a teď se musí srovnat s tím, že se v jejím okolí znovu objevil bývalý přítel, který jí zlomil srdce. V knižní, filmové i seriálové podobě vždycky bylo významnou součástí High Fidelity žebříčkování, ať už šlo o písničky, popkulturu nebo vztahy. A tak se jen hodí, když první řadu High Fidelity pomocí žebříčků i zrecenzuji.

Top 5 důvodů, proč High Fidelity zkusit:

1. Máte rádi film nebo knihu a klidně byste si Všechny moje lásky pustili v další verzi.
2. Máte rádi Zoë Kravitz.
3. Máte slabost pro příběhy, které se nějakým způsobem točí kolem hudby.
4. Dali byste si nějaký oddechový vztahový seriál, ale nechcete sitcom.
5. Baví vás žebříčky všeho možného.

Top 3 důvody, proč raději ne:

1. Máte Všechny moje lásky zafixované s Johnem Cusackem a nestojíte o ženskou verzi jeho postavy.
2. Nemáte rádi Zoë Kravitz.
3. Máte ostře vyhraněný hudební vkus, který není kompatibilní s popem, rockem a alternativou, které mají rády postavy seriálu.

Top 7 věcí, které se na první řadě povedly:

1. Sympatická, uvěřitelně nedokonalá a skvěle zahraná hlavní hrdinka Robyn, které budete fandit v jejím vztahovém tápání.
2. Fungující boření čtvrté stěny, když Rob divákům něco vypráví nebo komentuje.
3. Hravost ve formě vyprávění, např. hned v první epizodě je pět kratičkých povídek rámovaných vyprávěním o hrdinčiných top pěti milostných zklamáních (což si můžete pamatovat i z filmu), rozhodně to ale není vše.
4. Dospělý, příjemně přirozený přístup k použitému jazyku postav a k nahotě. V seriálu se nemluví cenzurovaně, ani se to se sprostými slovy nepřehání, stejně tak se kamera nebojí nahoty, ale ani se v ní voyeuristicky nevyžívá.
5. Svižné tempo podpořené přibližně půlhodinovou stopáží epizod.
6. Atraktivní prostředí obchodu s deskami.
7. Pohodová, ale místy i hořkosladká nálada.

Top 3 věcí, které se zas tak moc nepovedly:

1. Vymezující se žebříčkování tak, jak ho v seriálu vidíme, zákonitě balancuje na hraně pozérství. A občas přes ni přepadne.
…s čímž souvisí i další bod:
2. Hercům se ne úplně vždy podaří dostatečně přesvědčivě podat zapálené nadšení svých postav, např. když kážou o albech, jež každý musí znát. A pak to šustí papírem.
3. Da'Vine Joy Randolph v jedné z vedlejších rolí by měla být vtipná, bohužel je ale většinou spíš otravná.

Top 3 důvody, proč vyhlížet (zatím nepotvrzenou) druhou řadu:

1. Tvůrci slibují další formálně zajímavé epizody i vhled do hlav dalších postav.
2. Co bude dál s Robyniným obchodem v době, kdy už skoro nikdo není zvyklý za hudbu platit?
… a hlavně:
3. Rozšíří Rob svůj seznam zlomenin srdečního svalu o další body nebo to konečně klapne?

Původně vyšlo na TV Zone: http://serial.tvzone.cz/high-fidelity-tv/recenze/

Recenze - High Fidelity - 1. řada (2020)

Reklama

Reklama