Všechny staré nože (2022)

Ako konverzačný film sledujúci tragickú udalosť, minimum postáv, prelínanie minulosti so súčastnostou je výsledok nemastný, neslaný, no nie úplný prúser. Hlavne vďaka dvojke Pine/Newton. Čakal som ale viac trileru, viac drámy, viac zvratov aj prepracovanejšie pozadie. Zápletka si to vyslovene pýtala každou ďalšou scénou. Hodnotenie najviac ťahá dole záver. Ten mi ukážkovo vyfučal do prázdna a ešte k tomu som ho očakával skoro od začiatku (čo mi možno nie každý uverí). Námet nie je vôbec zlý, dopad aký mohol mať na diváka bol ale takmer nulový. Za chvíľu zabudnem že som film videl.

Mladá dáma (2024)

Začiatok rozpačitý. Celá prvá polhodina (kým nepríde na svadobný obrad) pôsobí ako ďalšia rutinná fantasy. Veľa farieb, nejaký ten drak, kráľovstvo a mrcha odhadnuteľná na prvú. Ak máte chuť film vypnúť, nečudujem sa. Vydržať sa ale oplatí. Príbeh chytá temnejší ton a miesto nastajlovanej rozprávky dostávame (toto berte s nadhľadom) survival hru o prežitie pre násťročnych. Nemusí to znieť úplne lákavo, no pre mne ide o svieže oživenie. Taká hororovejšia verzia Hobitieho finále. Millie som fandil, Robin sa na rolu hodila ajkeď nemá veľa priestoru a čo som nečakal vôbec, funguje tu napätie. Záver ale neprekvapí čo je škoda lebo som si prostrednú časť naozaj užíval. Dojem ešte trochu zráža vizual, všetky kulisy vyzerajú nechutne počítačovo (klasická vada súčastnosti) no očakávania som mal nastavené nižšie.

Prokletí (2021)

Viac ako čistokrvný horor je film mystery drámou. Viac ako napätie funguje ponurá atmosféra 19. storočia a námet mal určite väčšie ambície aké sú zúročené v scenári. Ja mam ale slabosť pre podobné témy. Chladné lesy, strach z neznámej hrozby a mýticke pozadie sú ingrediencie ktoré si vždy rád dám. Ajkeď ani jedna postava nie je výrazná, pár motívou mohlo byť rozvinutých viac (strašiak, preludy, fungovanie premeny v beštiu) a niektoré scény pôsobia fakt lacno. CGI bolo strašné a pritom sa väčšinu času krásne pracuje s minimálnym ukázanim monštra na detail. Do toho sa našli aj fajnové krvavejšíe pasáže a vlastne celý rozbeh mal správny tajuplný nádych. Bol som spokojný ajkeď určite nejde o výnimočný film na viac pozretí. Klišé sa ždíma na maximum a záver nemá takú silu aku chce.

Kosmonaut z Čech (2024)

Intimna cesta osamelého kozmonauta na ročnej misii mimo zem. Knihu som nečítal, Sandlera nemusím. Postavu strhaného, utrápeného človeka ktorý sa vyrovnáva s výčitkami som mu úplne neveril (možno miestami) a veľa krát som si predstavil že s iným hercom mohol byt výsledok lepší. Všetko čo sa odohráva na zemi je nudné, všetko čo sa odohráva vo vesmíre (mimo loď) je vizuálne škaredé a nezaujímavé. Ajtak má ale film zvláštne kúzlo. Vzťahová linka si ma napriek istej plytkosti získala. Počúvať CGI pavúka tiež na prekvapenie bavilo a ani neviem presne čím to bolo, no keď sme sa nachádzali vo vesmírnej lodi a pomalými krokmi sa blížili k finále, prevládala spokojnosť. Netflix natočil lacnú undergroundovu sci-fi drámu ktorá neobsahuje žiadne prekvapenie a technické vychytávky v nej vyzerajú ako z komunizmu. Vedel som si ju ale v rámci možností vychutnať. Ťažko sa mi to obhajuje, no je to tak.

Tiché místo: Část II (2020)

Day 1 intro bolo famózne. Neviem či som niekedy videl vťahujúcejšiu ukážku začiatku apokalypsy. Potom dostávame opäť skromnejší pohľad (ajked oproti prvému dielu je merítko príbehu väčšie) na prežívanie v spustošenom svete kde každý zvuk môže byť pre človeka posledný v živote. Cillian Murphy zapadol, rozšírenie o viac lokalít aj viac akcie bolo fajn, atmosféra je opäť ultra napínavá a prestrihy medzi scénami z rôznych miest fungovali dokonalo. Krasinski ako režisér ma stále viac prekvapuje. Chybičky krásy sú, postavy nie vždy robia logické rozhodnutia a bije to do očí, no úprimne môžem povedať že som sa práve stal fanúšikom značky.

65 (2023)

Neuveriteľná nuda. Príkladná ukážka toho ako môže nezáživne tempo a podpriemerný scenár zničiť sľubný námet. Úprimne som sa celkom tešil (áno, aj napriek hodnoteniam) na minimalistické uchopenie, dinosaurov a celkovo zasadenie na zem z pred miliónov rokov.  Efekty boli super aj pri skromnejšom rozpočte, Adama Drivera mám mimo Star Wars celkom rád a napínavých momentov som tiež pár našiel. Tu sa mohla z atmosféry tmavých lesov kľudne vyždímať Predátor variácia na Jurské parky. To je ale iba zbožné prianie čo sa už nenaplní. Hlbšia charakterizácia postáv neexistuje, prekvapenia alebo nebodaj zvrat neočakávajte, koniec ma nechal bez pocitov, proste iba prišiel a ja som bol rád že to je nie je dlhšie. Neviem či by som ešte zniesol ďalšie minúty. Keby obidve hlavne postavy v polke filmu zomreli, výrazne by to somnou nezamávalo. Chemia medzi nimi je predvídatelný stereotyp a keď tak rozmýšľam, celý príbeh bol priamočiará kopírka lepších filmov. Mrzí ma že projekt nedostal do rúk kvalitnejší režisér.

Macbeth (2015)

Depresívne dielo plné výrazných artových obrazov na úkor velkolepých súbojových scenérii. Tie tu absentujú úplne a ak sa aj k niečomu schyľuje, sledujeme skôr pekne nasvietené psychadelické blúdenie po bojisku. Macbeth je temný, smutný, krvavý a pomalý. A ak na také niečo nemáte chuť, asi film vypnete po prvých dvadsiatich minútach. Najviac chcem pochváliť hudbu a herecké výkony Fassbendera a Marion. Inak ide o divácky nie moc príťažlivé spracovanie. Monotónosť a rozvíjanie príbehu cez básnické repliky ma postupne prestávalo baviť a celok som si neužil tak moc aby som dal lepšie hodnotenie. Kurzel natočil až moc chladnú a odťažitú verziu Shakespearovej klasiky, no na rozdiel od neskoršieho Assassin's Creed je tu aspoň autorsky istejší.

Dračí princ (2018) (seriál)

Nechcelo sa mi hodnotiť každú sériu zvlášť, práve som dopozeral piatú a som spokojný. Dračí princ je rodinný produkt takže nečakajte brutálne súboje a smrť na každom rohu. Objektivne sa dá povedať že ide o fantasy pre deti, ale nevadí mi to. Nebýva až tak zvykom že si obľúbim väčšinu postav hneď na začiatku, toto je ale svetlá výnimka a prvotné načrtnutie zápletky, primárne zameranie na rozprávkovosť a odľahčenie aj vo vážnejších pasážach zafungovalo. Ak vás zatiaľ komentár skôr odrádza, nebojte sa nájdete aj dospelejšie motívy. Prvé tri série uzavrú jednu časť príbehu. LotRovské putovanie, spoznávanie nového sveta a nejaké to klišé k tomu vytvorilo naozaj pekný celok. 4 a 5. séria už bavili menej ale určite nejde o prúser. Ajkeď vývoj a vzťahy medzi niektorými postavami sú tu nie úplne vyladené (Rayla s Callumom) a dvojročný skok v deji nebol zvládnutý ako som očakával. Do detailov nechcem zachádzať ale nato že záporak (Aaravos) mal potenciál byť najväčšou hrozbou celého príbehu, zatiaľ stál v úzadí a zápletka sa naťahuje k podivným a menej záživným odbočkám. Určite odporúčam fanúšikom fantasy a magických svetov celkovo, no pre bežného diváka radím vybrať niečo dospelejšie. 1.séria  8/10  2.séria  8/10  3.séria  8/10  4.séria  6/10  5.seria  7/10

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Oproti predošlím sériam sklamanie. Zápletka sa mi páčila, no hlavne zo začiatku, Jodie Foster je paní herečka, no jej postava dosť často liezla na nervy a čo sa týka ostatných, neobľúbil som si ani jednu. Vzťahy celkovo nefungujú vôbec tak dobre ako som bol zvyknutý. Väčšina charakterov nemá charizmu ani potrebný rozvoj pre príbeh. Temný prípad bol pre mňa vždy seriál ktorý sa vie agresívne zaryť pod kožu a nepustiť. Toto je ale zaváhanie ktorému by viac svedčala nálepka nezávislej značky. Rozbeh bol pritom celkom fajn, prvá epizóda evokovala pocit že dostanem krimi verziu Veci, no postupne sa príbeh točí v kruhu a zachraňuje ho hlavne tajomné, nadprirodzené pozadie. Pár momentov bolo silných, zasnežená Aljaška a dlhá noc je ideálne kombo pre milovníkov trilerov a keďže ja sa za milovníka považujem, zdvíha to výsledný dojem. Dokonca tu naozaj dobre fungujú hororové prvky, to myslím že málokto pred vzhliadnutím bude čakať. Záver ale sklamal. Keď to mám nejak zhrnúť, epizódy 1,2,5 sa mi páčili veľmi, zvyšok je vata a priemerná detektívka. Z obľúbených seriálov odstraňovať nebudem, no budem sa tváriť že Night Country patrí do kategórie spin-offu.  6/10

Chudáčci (2023)

Zjavenie ktoré som si v kine vychutnával plnými dúškami. Výprava je nádherná, plná farieb, nevšednej kompozície a kamera správne podivná a jedinečne pasujúca k celkovému tónu. Rozbeh a vlastne celú prvú polovicu hodnotím ako veľdielo v rámci art bizaru. Polovica druhá už obsahuje pasáže čo ma až tak nebrali, dej prešľapoval na mieste a z hercov mi nie úplne sadol Mark Ruffalo. Dafoe predvádza stopercentne odovzdanú robotu, no ajtak všetkých tromfla Emma Stone. Najlepší herecký výkon roka, soška Oskara povinná bez debaty. Poor Things je omamujúci klenot, umelecký zážitok a film ktorý ma vedel rozosmiať, šokovať aj nechať v nemom údive. Geniálne dokázal rozobrať kvantum silnejších tém a ubehol expresne rýchlo ajkeď má cez dve hodiny. Obrazu som sa nevedel nabažiť, hudba je odzbrojujúca a nebyť pár slabších momentov tak s 5* neváham. Veľmi skoro si chcem dať repete. (verím že to plné hodnotenie potom aj dám) Má to gule, má to presah, má to šmrnc. Originalitu, veľa sexu a Emmu Stone. Odporúčam.