Žena v černém (2012)

Žena v čiernom sklamala, neponúka zaujímavý príbeh, ani nejakú originálnu pointu. Zaujme výprava, najmä odľahlé staré sídlo, kde "pôsobí" titulná Žena v čiernom a jeho okolie, ktoré býva počas prílivu zaplavené. Všetko ostatné je viac-menej rutina ponúkajúca pár povinných lakačiek. Daniel Radcliffe je ale vo svojej prvej filmovej úlohe po Harrym Potterovi úplne v pohode. V rámci žánru však preferujem minimálne o triedu lepší The Others (Tí druhí) s Nicole Kidman. 5/10

Den zrady (2011)

Clooneyho tretí režisérsky počin ma milo prekvapil, jeho predchádzajúce dva filmy, pod ktorými je podpísaný ako režisér, ma totiž veľmi nepresvedčili. Tentokrát zabodoval a okrem slušného hereckého výkonu je podpísaný aj pod scenárom. Ryan Gosling možno nepatrí medzi mojich obľúbených hercov, ale talent sa mu uprieť nedá a tu to zase raz dokazuje. Ústrednej dvojke sekunduje poltucet známych hercov, z ktorých najviac zaujal Philip Seymour Hoffman a jeho preslov na tému lojalita. Film výborne ukazuje zákulisie politického boja a tiež to, ako ako sú ľudia (nielen politici) schopní zahodiť za hlavu svoje zásady, otázky morálky a etiky, len preto, aby kariérne postúpili. 7/10

Vetřelci (1986)

James Cameron pristúpil k pokračovaniu kultového filmu vlastným spôsobom, pridal akciu, "premnožil" Votrelcov a čo je hlavné, vyrovnal sa kvalitou originálu. Určite sa však film nezmenil na bezduchú akciu, skľučujúca atmosféra a hrôza zostali. Po zhliadnutí celej Alien ságy na blu-ray musím povedať, že medzi prvým a druhým Vorelcom nastala vzácna remíza, oba filmy sú skvelé, každý trochu iným spôsobom. Ripleyová v podaní Sigourney Weaver je top hrdinkou žánru a je potešujúce, že akadémia ocenila jej výkon nomináciou na Oscara. Režisérka verzia z roku 1990 je niečo pre fanúšikov, ponúka takmer 20 nových minút, a tak sa napr. dozvieme, že Ripleyová mala dcéru a uvidíme kolóniu LV421 ešte pred jej vyhladením. 10/10

Tady to musí být (2011)

Trochu divné, ale najmä vďaka Seanovi Pennovi, ktorý dominuje každej scéne filmu sa mi to celkom páčilo. Pennov expresívny herecký výkon, ktorý ešte zvýrazňuje výrazný make-up a zženštilý hlas naozaj stojí za to, rovnako ako svojský humor jeho postavy :) 7/10

Vetřelec (1979)

Majstrovské dielo, špička svojho žánru, na ktoré mám veľmi živé spomienky z detstva, keď som film "nedopatrením" zhliadol a dosť ma vydesil :) Scéna poslednej večere Kana (John Hurt) s narodením Votrelca je právom jednou z najpamätnejších scén strieborného plátna. Absolutórium si zaslúži režisér Ridley Scott fantasticky pracujúci s atmosférou, Sigourney Weaver (Ripleyová je nepochybne jej životná úloha) a tiež design titulného monštra, ktorého autorom je švajčiarsky výtvarník H.R.Giger. Režisérska verzia z roku 2010 ponúka pár minút nových scén, takže fanúšikom filmu ju môžem len odporučiť (uvidíme napr. ako skončil kapitán Dallas). 10/10

Hněv Titánů (2012)

Výplach gréckej mytológie, ktorý ponúka "príbeh" na úrovni priemerného dielu Hercula alebo Xeny, čo sú však seriály, ktoré som dakedy dávno aj pozeral :) Hnev Titánov má aspoň slušný akčný trikový záver a potešil aj odkaz na pôvodný Súboj Titánov z roku 1981, keď v Hefaistovej dielni dvakrát kamera švenkne na Buba :) 5/10

Tanec s vlky (1990)

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov vôbec, v ktorom sa stretli vo vzácnej harmónii všetky zložky rozhodujúce pre vznik niečoho výnimočného. V rebríčku hercov debutujúcich na poste režiséra by Kevinovi Cotnerovi za toto dielo malo patriť s veľkým prehľadom prvé miesto. Film má prekrásnu kameru, ktorá najmä v širšej perspektíve ponúka úchvatné obrazy, takže lepšie by nevyzerali ani fotky z National Geographicu :) A všetko krásne dotvára hudba Johna Barryho, jeden z mojich najobľúbenejších a najpočúvanejších soundtrackov. Film som videl prvýkrát, keď som mal asi 11 rokov a už vtedy som bol nadšený, odvtedy som ho zhliadol asi 10 krát, ale až teraz som mal možnosť vidieť výborný director´s cut, ktorý je ešte o hodinu dlhší a výsledkom je, že mám Tanec s vlkmi ešte radšej :) 10/10