Město 44 (2014)

Poliaci natočili pecku, ktorá určite nie je pre každého, ale mňa Mesto 44 svojským spôsobom nadchlo. Mnohé recenzie tomuto filmu vytýkajú banálny príbeh a "matrixovskú" optiku natáčania vojnových scén, ale práve tento svieži originálny prístup je top devízou Mesta 44. Okrem spomalovačiek film pracuje aj s roztrasenou, surovou kamerou ala vojak Ryan a dve scény sú natočené ako z nejakého japonského hororu (padanie mŕtvych tiel z neba a brodenie sa kanálmi). Niekedy je to riadny šok (najviac asi udrie do očí scéna prvej pusy ústredných hrdinov, ktorá je až moc štylizovaná), ale pre niekoho kto videl veľa filmov, môže byť striedanie štýlov (film napr. začína pokojne v štýle českých filmov z obdobia totality) osviežujúce a originálne, vďaka čomu film udrží pozornosť celé dve hodiny. Výborný je aj záver a veľmi sa mi páčili obe mladé poľské herečky, zvlášť tá blondína, ktorá v čase natáčania chodila ešte na strednú a nikdy vo filme nehrala, je dokonalým castingovým ťahom, pretože jej detská naivná tvár výborne kontrastuje s hrôzami, ktoré sprevádzali varšavské povstanie. Závidím v dobrom Poliakom, že majú peniaze aj mladých talentových režisérov (režisér má 33), ktorí dokážu natočiť takéto filmy ... P.S. A moc sa mi ľúbi poľština, je to krásny jazyk :) 8/10

Cesta naděje (2014)

Russel Crowe je jeden z mojich najobľúbenejších hercov, takže som si jeho režijný debut nemohol nechať ujsť. Ale úprimne, po skončení filmu zavládli tak trochu rozpaky. Water Diviner má až príliš "televízny" look a vidno, že by potreboval štedrejší rozpočet a Andrew Lesnie (kameraman Pána prsteňov) sa neviem prečo moc nevyznamenal. Príbeh ako taký je pekný a určite stojí za celovečerný film, ale jeho scenár je plný klišé a pôsobí, zase je tu ten prívlastok, príliš "televízne", čiže ako tuctový scenár do televízneho filmu napr. pre taký Hallmark. Čo Russel Crowe neutiahol ako režisér, to samozrejme dobieha ako herec a najmä vďaka jeho star power prižmúrim oko a dám mu tú tretiu *. 6/10

Noční běžec (2015)

Veľmi solídna "Neesonovka", čo je dnes už mini subžáner ... film lepší ako Non-Stop a rovnako dobrý ako Medzi náhrobnými kameňmi (Taken 3 som, podľa ohlasov vďakabohu, zatiaľ nevidel). Plusom je angažovanie Eda Harrisa, ktorého scény, najmä v interakcii s Neesonom sú dosť dobré. Kým dôjde na akciu, sledujeme expozíciu, ktorá na rozdiel od väčšiny akčných filmov nenudí, ale pekne vykresľuje charaktery postáv. Trošku ma sklamalo (skoro finálové) zúčtovanie s bandou E.Harrisa v tom bare, tam to mal drsňák Liam "příliš snadné", ale celkovo vládne spokojnosť. 7/10

Jupiter vychází (2015)

Snaha o veľkú space operu sa nepodarila, bratia Wachovskí kúzlo už zrejme stratili a zostanú zapísaní vo filmovej histórii iba ako tvorcovia Matrixu (Speed Racer bol napriek pozitívnym ohlasom prepadák a Atlasu mrakov niečo chýbalo). Príbeh a postavy sú veľmi slabučké, ale čo zarazí najviac je absencia akýchkoľvek nápadov pri akčných scénach, ktoré sú nudné a neprehľadné. Film od úplnej katastrofy zachraňujú iba výborné triky a úžasný design niektorých fantasy svetov, ktoré sa trochu ponášajú na prequely Star Wars. Úprimne ľutujem všetkých designérov a návrhárov kostýmov, pretože ich výborná práca poslúžila nedovarenému nedopečenému produktu. Nechcene vtipný je aj herecký prejav Eddieho Redmayna, ktorý totálne prehráva a najmä jeho voľba hlasového stvárnenia zloducha stojí za to :) 4/10

Kód Enigmy (2014)

Príbeh a životný osud hodný filmového spracovania ... ja som spokojný, film funguje v rovine, ktorá sa venuje snahe o prelomenie šifrovacieho stroja Enigma a tiež v rovine štúdie komplikovanej povahy titulného hrdinu Alana Turinga. Viac by som pritlačil na pílu v závere a detailnejšie sa venoval perzekúcii, ktorej bol Turing vystavený po skončení 2. svetovej vojny a ktorá viedla k jeho smutnému koncu. Benedict Cumberbatch samozrejme ako je u neho zvykom výborný. Komu sa páčila Čistá duša alebo Kráľova reč, ten bude spokojný aj pri sledovaní Kódu Enigmy. 8/10

Birdman (2014)

Všetko je vlastne ako má byť, ale napriek tomu to na mňa úplne nezafungovalo a do filmu som sa nedostal a s hrdinom to neprežíval. Keď to porovnám s tematicky príbuznou Čiernou labuťou, tak tá ma dokonale vtiahla a jej finále vyslovene dostalo ... Birdman mi takéto pocity nedal. Pritom remeslo je to špičkové, celý film je koncipovaný ako jediný záber bez strihu, herci sú do jedného výborní, najlepšie je trio, ktoré je aj nominované na Oscara, a to Michael Keaton, Emma Stone a Edward Norton. Keaton je navyše dokonalým castingovým ťahom, keďže sám hral v 90.rokoch Batmana v Burtonových filmoch. Vyslovene ma ale sklamala hudba, pretože tie bubny sa mi tam nehodili a oveľa viac fungovalo, keď sa ozvala klasická orchestrálna hudba, ktorá znela ako nejaká klasika. Určite si Birdmana niekedy zopakujem, zatiaľ ale musím povedať, že predchádzajúce filmy A.G.Inarritu (Babel, 21 gramov, Amores Perros) sa mi páčili viac. 7/10

Spy Game (2001)

Výborný film, možno ten naj, aký som videl z prostredia CIA. Určite najlepší film Tonyho Scotta, ktorý Spy Game obdaril svojim dravým vizuálnym štýlom plným kamerových preletov, kamerových filtrov a rýchleho strihu. Dvaja výborní herci v hlavných úlohách, ktorí patria medzi mojich obľúbencov a chytro napísaný scenár, zložený najmä z flashbackov, z ktorých najviac vyniká epizóda z Bejrútu. A jednu vetu musím venovať hudbe Harryho Gregsona-Williamsa, ten motív spievaný ženským hlasom v bejrútskej epizódke je krásny. A fakt už posledný postreh nakoniec, tento komentár píšem po tom, ako som Spy Game videl už tretíkrát a ten film sa mi páči stále viac a viac a ešte má aj srdce :) 9/10

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Po prvom kinozážitku sklamanie (očakávania boli zrejme moc vysoké), chýbali mi tam emócie, celé to bolo akoby z rýchliku odrozprávané a vyložene ma tam otravovala tá postavička z Jazerného mesta menom Alfrid. Po (v prípade Hobitov) tradičnej druhej návšteve kina sklamanie vystriedala spokojnosť a tej budú patriť nasledujúce riadky - Alfrid je samozrejme hrozný stále :) Akčný úvod s drakom Smaugom je výborný, ešte lepší je jeden z highlightov prvej polovice, a to vypudenie Saurona z Dol Guldur - famózna scéna. Thorinovo šialenstvo mohlo byť ešte o kus fanatickejšie, nebál by som sa ešte viac pritlačiť na pílu (možno niečo bude v rozšírenej verzii), Legolasa je tam zase zbytočne moc a jeho kúsky už pôsobia ako paródia na jeho eskapády z Pána prsteňov, ešteže je to posledný Hobit, lebo si neviem predstaviť, čo by mu vymysleli nabudúce. Love story Killiho a Tauriel k úplnej spokojnosti nefungovala ani minule a nie je tomu ani teraz, ale zase ani rušivo to na mňa nepôsobilo. V príbehu sa ale trošku stráca titulný Bilbo a tiež Gandalf, čo zamrzí. Zato titulná bitka je natočená parádne a pri efektnom preskočení Elfov cez šíky trpaslíkov boli aj zimomriavky. Famózne sú osobné súboje, vedie Thorin vs. Azog na zamrznutom jazere. Trošku však sklamal úplný záver, kde by som na spôsob Návratu kráľa ocenil krajšiu a výraznejšiu rozlúčku s hrdinami, s ktorými sme prežívali posledné tri Vianoce. Bohužiaľ ani hudba Howarda Shora nepridala nové výrazné motívy, stále je to dobrá hudba, ale skladateľ si pomáha skôr variáciami na už počuté skladby, pieseň the Last Goodbye od "hobita Pipina" je však krásna. Moje maximálne hodnotenie je maximálne subjektívne, ale rozhodol som sa ho udeliť, pretože mi príbehy zo Stredozeme prirástli k srdcu a teším sa ako si všetkých 6 filmov niekedy o rok pozriem znovu :) 9/10

Paddington (2014)

Moc detské ... scenár je x-tou variáciou na filmy ako Beethoven, Myšiak Stuart Little a pod. Ale ... medvedík Paddington je tak zlatý, že by som mu aspoň tú tretiu * do hodnotenia doprial, ale nedá sa ... ani keď zarátam pár popkultúrnych narážok, dve-tri vtipné scény a celkom invenčnú réžiu. Jednoduchosť príbehu a totálna čiernobielosť postáv ma miestami nudila. Filmy s roztomilými hovoriacimi zvieratkami už asi nie sú pre mňa, výnimkou je samozrejme fuckujúci macík Ted v super filme s Markom Wahlbergom, ktorý bude mať pokračovanie :) 5/10

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ridleymu Scottovi to už tak nejde, toto mala byť tutovka, ale z trojice veľkých filmov, ktoré som na tému "Mojžiš" videl (Desatoro prikázaní s Charltonom Hestonom, animák Princ Egyptský), je Exodus až ten bronzový. Vizuál to má úchvatný, hudbu slušnú, ale postavám k životu niečo chýba. A ako tomu už býva pri Scottových filmoch zvykom, veľmi cítiť (možno viac ako inokedy), že sa vystrihla minimálne hodina (možno zaujímavého) materiálu. 7/10