Amazing Spider-Man (2012)

Reboot Spider-Mana som považoval za zbytočný film, navyše prichádzal príliš skoro po vydarenej pavúčej trilógii Sama Raimiho. Prvé recenzie však boli viac-menej pozitívne, a tak som sa začal tešiť. Po jeho zhliadnutí však platí to, čo je napísané v prvej vete :( Nový Spider-Man funguje najmä v rovine teen love story, a to zásluhou dobre obsadených hercov. Medzi A. Garfieldom a Emmou Stone je slušná chémia, aj keď takú scénu, ako bola bozkávačka v daždi dole hlavou medzi T. Maguirom a Kirsten Dunst im scenáristi nedopriali. Ostatné elementy dobrého comicsového filmu, a to najmä poriadna akcia a dobrý záporák (Lizard Rhysa Ifansa je trochu k smiechu) sa nedostavili. V prípadných sequeloch tak bude mať táto verzia čo doháňať, pretože dobrej značke Spider-Mana zostal film veľa dlžný. 6/10

Až vyjde měsíc (2012)

Typický rukopis Wesa Andersona sa dá rozoznať prakticky pár minút po začiatku filmu, ale to na mňa zase až tak neplatí. Jeho filmy mám rád, ale top filmové kúsky to podľa mňa nie sú. To platí aj pre tento filmík, ktorý sa trochu pomaly rozbieha, ale potom si užijeme slušnú zábavu s množstvom bizarných postavičiek. Prim hrá titulný párik detských hercov a ich tanečno-bozkávacia scéna na brehu mora je naozaj skvelá :) Sekunduje im celý rad známych hercov, ale vo výsledku filmu niečo chýba. A toho psíka určite nemuseli zabiť, na čo to bolo dobré??? 6/10

Batman začíná (2005)

Joel Schumacher svojimi "dielami" Batmana takmer zabil a tak netopierý muž ležal osem rokov v kóme :) Batman pod taktovkou Ch. Nolana sa však nielenže prebral k životu, ale dostal sa do formy, v akej bol naposledy pod vedením Tima Burtona :) Obsadenie filmu je úchvatné, Christian Bale je dokonalý ako Batman aj Bruce Wayne, celé rozprávanie sa točí okolo neho a v dobrom spomenúť si zaslúžia aj Liam Neeson, Michael Caine a Gary Oldman. Prvá polovica filmu je úžasná, má tú správnu (na comics) psycho hĺbku a nadšenie sa nevytratí ani s oblečením batkostýmu. Výrazný zloduch síce väčšinu filmu absentuje, až ku koncu sa jedna nemenovaná postava dostane ku slovu a akčné scény majú k dokonalosti ďaleko, ale hudba, ktorá spojila dve esá (J. N. Howarda a H. Zimmera) sa podarila. Celkový dojem však predstavuje špičku žánru. 9/10

Madagaskar 3 (2012)

Séria Madagaskarov určite nepatrí medzi topy vo svete animákov, ale tento tretí diel sa určite podaril. Povedal by som, že je z prehľadom najlepší z celej série :) Madagaskar 3 má expresné tempo, stále sa niečo deje, jedna lokalita strieda druhú a pribudlo veľa nových postáv, z ktorých vedie cirkusový tiger s traumou a ruským prízvukom :) Hudobná stránka spája Hansa Zimmera (ten sa miestami až moc snaží na to, že je to "len" hudba k tretiemu Madagaskaru) s modernými hitovkami. Animáky čisto pre zábavu nie sú úplne mojou krvnou skupinou, takže preto len priemerné hodnotenie, ale objektívne si film v pohode zaslúži * navyše. 6/10

Nedotknutelní (2011)

Miesto na výslní v prvej desiatke top filmov na CSFD je prehnané, ale pozornosť si tento film určite zaslúži. Jedná sa o divácky mimoriadne vďačné dielo, v ktorom si veľmi široká skupina diváctva nájde to svoje naj. Film spája vtipné scény s dojemnými a funguje to veľmi prirodzene, a to hlavne zásluhou dvoch ústredných (pre mňa neznámych) hercov. 7/10

Prometheus (2012)

Závratné očakávania opadli po spŕške negatívnych recenzií, takže som bol pripravený na to, že bezchybný film dýchajúci na krk pôvodnému Votrelcovi sa konať nebude. Spokojnosť však napriek tomu bola veľká a aj keď Prometheus kladie veľa otázok a zďaleka neodpovedá na všetky, ponúka viac než dosť poctivej sci-fi atmosféry (vrátane vítaného prepojenia na Alien ságu). Herecky vládne Michael Fassbender ako android David s nejasnou motiváciou a výborná je tiež Noomi Rapace, i keď na Ripleyovú určite nemá :) Mimoriadne zaujímavé bolo sledovať diskusie k filmu na nete, keď sa fanúšikovia predháňali v rôznych teóriách, ako bolo čo myslené. Ja som tiež nedostal odpovede na všetky otázky a netvrdím, že všetko vo filme má logický zmysel, ale i tak sa nemôžem dočkať avizovanej predĺženej blu-ray verzie, prípadne pokračovania :) Update: vystrihnuté scény na blu-ray nič zásadné nepriniesli. 8/10

Moje letní prázdniny (2012)

Vyvrheľ Hollywoodu Mel Gibson sa vracia a okrem hlavnej úlohy a produkcie je aj spoluautorom scenáru. Bohužiaľ výsledný film je len slabšou kópiu Odplaty z roku 1999, ktorá sa Melovi podarila podstatne viac. Nemôžem síce povedať, že by Moje letné prázdniny boli vyslovene zlým filmom, ale rovnako nemôžem povedať, že by sa mi nejako zvlášť páčili. Jedna, dve štýlové scény dobrý film nerobia. Keď pozerám na budúce projekty Mela Gibsona, ostáva len dúfať, že v Rodriguezovom Machete Kills to bude aspoň o triedu lepšie :) 5/10

Lov lososů v Jemenu (2011)

Tvorbu švédskeho režiséra Lasse Hallstroma mám veľmi rád a aj keď Lososy v Jemene (skvelý názov :) nepatria k tomu najlepšiemu v jeho filmografii, je to stále film, po skončení ktorého zavládne príjemný pocit. Veľmi pomáhajú aj hlavní herci, a to najmä môj obľúbený Ewan McGregor, ktorý predvádza bezchybný a v prvej tretine aj veľmi vtipný výkon. Spolu s krásnou Emily Blunt tvoria výbornú dvojku, takže funguje aj sladké finále filmu. Po výbornej prvej tretine, ktorá má vysoké tempo a je plná ironického humoru, prichádza trochu útlm, takže našliapnutým jasným 4 hviezdičkám bolo treba nejaký ten bodík ubrať. 7/10

Marie Antoinetta (2006)

Nuda takmer až do konca. Podľa mňa to Sofia Coppola nezvládla, po výbornom Lost in Translation prišla nemastná-neslaná Mária Antoinetta, ktorá po zásluhe prepadla. Skoro celý film sledujeme iba prehliadku kostýmov a márnotratný život vo Versailles a aj keď to Kirsten Dunst pristane v šatách aj bez šiat, nemá ani poriadne čo hrať, keďže scenár nestojí za nič. Politické dianie, do ktorého bola Mária Antoinetta zapletená, film ignoruje úplne a historické súvislosti, ktoré viedli k Veľkej francúzskej revolúcii sú okrajovo spomenuté až v závere. Aj tých milostných radovánok je tam strašne málo. 4/10

Mamma Mia! (2008)

Mám rád muzikály, pokiaľ sa môžu pochváliť dobrými pesničkami. Muzikál Mamma Mia!, to sú všetky veľké hity švédskej skupiny ABBA, ktorú rozhodne môžem, takže nemôžem inak, len byť s výsledkom spokojný. Frekvencia nasadzovania piesní je veľmi vysoká, čím tvorcovia chytro zamaskovali plytkosť príbehu. Spevácky najlepšie vybavené sú Meryl Streep a peknučká :) Amanda Seyfried, ktorá si na Vianoce znovu zaspieva v muzikáli Bedári. Z Pierca Brosnana spevák nebude, lepšie je na tom Colin Firth, ale ten zase moc speváckeho priestoru nedostal a ešte z neho na konci spravili 4%-ného chlapa :) Film má pozitívnej energie na rozdávanie a väčšinu ABBA pesničiek som si spolu s hercami pospevoval aj ja (iba tak v duchu pre seba), takže musím dať vysoké hodnotenie. 8/10